کد خبر 132517

نظر برخی اقتصاددانان و تحلیلگران بازار سرمایه درباره چشم‌انداز بورس تا پایان سال 1401

در همایش «چشم‌انداز اقتصاد ۱۴۰۱ و فرصت‌های پیش‌رو»، برخی از اقتصاددانان و تحلیلگران بازار سرمایه حضور داشتند. به اعتقاد آنها، رشد اقتصادی کوتاه‌مدت که در حال حاضر اتفاق افتاده است، دوام نخواهد داشت. درهمین‌حال، با توجه به انتشار گزارش‌های سه ماهه شرکت‌های بورسی، ریسک خاصی بازار سرمایه را تا پایان امسال تهدید نخواهد کرد.

به گزارش خبرنگار بااقتصاد، علی سرزعیم، اقتصاددان، در این سمینار بورسی، با اشاره به نامه 25 اقتصاددان که سال 99 منتشر شد و وی نیز یکی از آنها بود، همچنان بر عقیده خود پافشاری می‌کند و می‌گوید: ادبیات و نوع نگارش نامه مذکور به‌گونه‌ای بود که برداشت‌های اشتباهی از آن شد!

وی می‌افزاید: با توجه به متغیرهای کلان، اقتصاد ایران در مسیر احیاست. شروع تحریم‌ها مانند مشتی بود که به اقتصاد ایران وارد شد اما پس از دو سال فعالان بازار خود را با تحولات و تغییرات تحریمی تطبیق دادند و امسال به رشد مثبت اقتصادی رسیدیم.

به گفته این اقتصاددان، رشد اقتصادی کشور در کوتاه‌مدت ادامه دارد اما در بلندمدت اوضاع اقتصادی به هم خواهد ریخت و مسیر رشد، دوام نخواهد داشت.

بازار سرمایه در انتظار گزارش‌های سه ماهه شرکت‌ها

در ادامه این سمینار، مهدی سوری، مدرس و تحلیلگر ارشد بورس و بازارهای مالی، اظهار کرد: با توجه به این‌که رتبه P/E  بازار در بلندمدت پایین‌تر از ۴.۸ نبوده است، بنابراین، می‌توان نتیجه گرفت که ریسک خاصی بابت ریزش بازار وجود ندارد.

وی معتقد است، انتشار گزارش‌های سه ماهه شرکت‌های بورسی و انتظار بازار برای کاهش P/E، تا پایان امسال، منجر می‌شود تا بازار سهام از ریسک‌های موجود، تاثیر کمتری بپذیرد.

متغیرهای تاثیرگذار اقتصادی و سیاسی بر بازار سرمایه

شهاب موسوی، مدیرعامل آساسرمایه نیز، در این همایش، تصریح کرد: متغیرهای زیادی وجود دارد که روی بازار و سرمایه‌گذاری تاثیر دارد و تحلیلگران باید با احاطه به اخبار و تحولات داخلی و خارجی، موضع خود را مشخص کنند.

وی به مولفه‌هایی مانند تغییر قیمت دلار، نرخ بهره، حامل‌های انرژی و غیره اشاره و اظهار کرد: اینها متغیرهایی هستند که روی بازار سرمایه تاثیر می‌گذارند و ریسک بالا رفتن نرخ بهره فدرال رزرو هم، بسیار جدی است.

رفتار معاملاتی بزرگان بازار سرمایه درست نبوده است

در ادامه این سمینار، علی محمودیان، مدیر سرمایه‌گذاری کارگزاری پیشرو، با اشاره به رفتار جمعی بازار، تصریح کرد: این رفتار جمعی، نه تنها میانگین نظرات تحلیلگران نیست بلکه برایند رفتار تک‌تک افراد (سهامداران) هم نیست.

به گفته وی، بزرگان بازار هم می‌توانند اشتباه کنند زیرا رفتار معاملاتی ‌آنها درست نبوده و زمانی می‌توان گفت که شاخص روند صعودی خوبی را شروع کرده است که ۱۵ درصد بالاتر از سقف قبلی، معامله شود.

نوسان در ارزش کل معاملات بازار با جابجایی سرمایه از سهام به صندوق‌ها

آراد پورکار، مدیرتحلیل کارگزاری پیشرو نیز، افزایش ارزش معاملات را مهم‌ترین معیار برای رشد بازار سرمایه دانست و گفت: با جابجایی سرمایه از سهام به صندوق‌ها و برعکس، ارزش کل بازار نوسان می‌کند و اگر بازار سهام را به تنهایی در نظر بگیریم، تحلیل و سرمایه‌گذاری مشکل می‌شود.

 

 

ارسال نظر

تازه ها