کد خبر 130049

در جریان معاملات این هفته گواهی سپرده شیشه رکورد معاملات این تازه وارد بورس کالا شکسته شد؛ به گونه ای که برای نخستین بار از عرضه این محصول در بورس کالا ۵۵۰ هزار و ۵۷۳ گواهی دست به دست شد و ارزش نزدیک به ۴۷ میلیارد و ۹۲۷ میلیون تومان را رقم زد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، رکورد معاملات گواهی سپرده شیشه شکسته شد؛ به طوریکه در یک هفته ۵۵۰ هزار گواهی دست به دست شد.

 در جریان معاملات این هفته گواهی سپرده شیشه رکورد معاملات این تازه وارد بورس کالا شکسته شد؛ به گونه ای که برای نخستین بار از عرضه این محصول در بورس کالا ۵۵۰ هزار و ۵۷۳ گواهی دست به دست شد و ارزش نزدیک به ۴۷ میلیارد و ۹۲۷ میلیون تومان را رقم زد.

از ابتدای عرضه شیشه در بازار مالی بورس کالا و در قالب گواهی سپرده کالایی که به تاریخ ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ باز می گردد تا هفته ای که سپری می کنیم درمجموع یک میلیون و ۶۵۳ هزار و ۱۵۳ گواهی سپرده شیشه میان معامله گران دست به دست شده است. این حجم از معاملات به معنای یک میلیون و ۶۵۳ هزار و ۱۵۳ مترمربع شیشه جام است.

گزارش های آماری حاکی از آن است ارزش مجموع معاملات شیشه در بورس کالا ۱۳۳ میلیارد و ۳۲۲ میلیون تومان بوده و بیشترین حجم و ارزش معاملات در این هفته رقم خورده است.

30904

جزئیات معاملات گواهی سپرده شیشه جام

معاملات گواهی سپرده شیشه جام به صورت حراج تک قیمتی انجام می شود و برای این منظور، دوره پیش گشایش از ساعت ۱۲:۴۵ شروع و ساعت ۱۳:۳۰ خاتمه می یابد و راس ساعت ۱۳:۳۰ حراج تک قیمتی برگزار می شود. هر گواهی سپرده کالایی معادل یک مترمربع شیشه است.

گواهی سپرده کالایی این نمادها دارای معاملات ثانویه نیست و پس از معامله، خریدار موظف است قبل از انقضای اعتبار گواهی سپرده کالایی، کالای خود را از انبار دریافت کند.

محدوده نوسان قیمت مجاز ۱۰ درصد قیمت پایه اعلامی توسط عرضه کننده است.

خریدار موظف به مصرف کالای خریداری شده در بازار داخل کشور است و مجوز صادرات ندارد. صادرات محصول ها تولید شده از کالای مذکور بلامانع است. کالای ورودی به انبار فقط شیشه جام تولیدی همان شرکت بوده و صرفا توسط تولیدکننده قابل تحویل به انبار است.

تاریخ انقضای اعتبار گواهی سپرده معامله شده روز چهارشنبه همان هفته معاملاتی است و دارندگان گواهی سپرده کالایی فرصت دارند روز یکشنبه هفته بعد از تاریخ انقضا اعتبار گواهی، اقدامات لازم برای تحویل از انبار را انجام دهند.

مختصات بازار و تولید شیشه

جواد فلاح، مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران نیز پیش از این گفته بود: شیشه ای که قرار است در بورس عرضه و مورد معامله قرار گیرد، شیشه جام یا به اصطلاح مسطح است که عمدتا در صنایع ساختمانی و خودروسازی برای ساخت پنجره ها و نمای ساختمان استفاده می شود.

وی با بیان اینکه شیشه جام در کشور به شیوه فلوت و شیت تولید شده و انواع و ضخامت های مختلفی را شامل می شود، اظهار کرد: ایران یکی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان شیشه در دنیا به شمار می رود. 

طبق آمارهای موجود تولید پارسال به ۱.۶ میلیون تن شیشه می رسید و امسال ۶۰۰ هزار تن دیگر به این ظرفیت افزوده می شود و تولید به ۲.۲ میلیون تن می رسد. 

مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالا همچنین تصریح کرد: از این میزان، حدود یک میلیون تن به مصارف داخلی اختصاص می یابد و مابقی صادر می شود. هم اکنون صادرات شیشه کشور ۵۰۰ هزار تن برآورد شده که با افزایش ظرفیت تولید مطرح شده، سال آینده این رقم نیز رشد خواهد داشت.

وی در ادامه تصریح کرد: به دلیل افزایش قیمت های جهانی شیشه که ناشی از اقدام چین در تعطیلی برخی واحدهای تولیدکننده شیشه و کاهش تولید با هدف مسائل زیست محیطی بود، بازار صادراتی این محصول جذاب شد. 

از این رو قیمت های داخلی به واسطه افزایش تقاضای صادراتی و همینطور افزایش هزینه های تولید و قیمت تمام‌شده، صعودی شد و به دلیل کمبود برخی گریدها، تولیدکنندگان صنایع پایین دست مانند شیشه های سکوریت را با مشکلاتی مواجه کرد.

به گفته فلاح، کمبود برخی گریدها سبب شد صنایع پایین دست، متقاضی توزیع مطلوب شیشه باشند؛ به نحوی که بتوانند ارزش افزوده بالاتری را ایجاد کرده و صادر شده و علاوه بر ارزآوری، اشتغالزا هم باشد. 

وی عنوان کرد: وزارت صمت و انجمن شیشه با همکاری بورس کالای ایران، زیرساخت عرضه و معامله شیشه را در قالب گواهی سپرده کالایی در بورس کالا فراهم کردند./کالاخبر

 

ارسال نظر

تازه ها