کد خبر 130025

کارشناس بازار سرمایه گفت: صنعت فلزات اساسی که شامل گروه‌های تولیدی آهن و فولاد، مس، سرب و روی، آلومینیوم و فروآلیاژ‌ها است. با ارزشی بالغ بر یک هزار و ۱۶۵ همت معادل ۱۸% از کل ارزش بورس ایران را در بر می‌گیرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، کارشناس بازار سرمایه گفت: گروه فلزات اساسی از لحاظ سودآوری در سال ۱۴۰۰ به علت افزایش نرخ‌های جهانی، با افزایش ۹۶ درصدی نسبت به سال ۹۹ رو به رو بوده است.

هاشمی گفت: صنعت فلزات اساسی که شامل گروه‌های تولیدی آهن و فولاد، مس، سرب و روی، آلومینیوم و فروآلیاژ‌ها است. با ارزشی بالغ بر یک هزار و ۱۶۵ همت معادل ۱۸% از کل ارزش بورس ایران را در بر می‌گیرد. بزرگترین نماد این صنعت یعنی نماد فولاد با ارزش ۸۳۸ همت معادل ۱۳ درصد از کل ارزش بازار بورس ایران را داراست. طی سال ۱۴۰۰ شاخص این صنعت ۶.۹۷% بازدهی داشته است.

به گفته کارشناس بازار سرمایه، این صنعت به علت مشکلات زیر ساختی کشور در تامین برق و گاز تا بهمن ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ با کاهش ۱۵ درصدی در تولیدات مواجه بوده، اما به لحاظ سودآوری به علت افزایش نرخ‌های جهانی در محصولات فلزی، با افزایش ۹۶ درصدی نسبت به سال ۹۹ رو به رو بوده است.

به گفته کارشناس بازار سرمایه، صنعت فلزات اساسی متشکل از گروه آهن و فولاد که مورد توجه بازار است و ۲۵ نماد از تولید سنگ آهن تا مقاطع فولادی را در بر می‌گیرد که در مقیاس جهانی ایران رتبه ۱۰ با نزدیک به ۲۹ میلیون تن تولید در سال ۲۰۲۱ را داراست. دیگر گروه تولیدی فلز مس با نماد فملی است که با تولید ۲۸۰ هزار تن کاتد و بیش از ۱ میلیون تن کنسانتره مس در ایران معادل ۷۰% مس کشور را تولید می‌کند و دیگری نماد فباهنر است.

سومین گروه تولیدی روی و سرب است که زنجیره تولید از معدن تا کنسانتره، شمش و روی را تولید می‌کند. ایران با دارا بودن ۹ درصد از ذخایر سرب و روی دنیا، در مسیر توسعه یافتگی از دیگر کشور‌ها عقب نمانده و سالانه ۲۰۰۸ تن روی تولید می‌کند. به طوری که نزدیک به ۴۰ هزار تن آن مصرف داخلی و مابقی صادر می‌شود. چهارمین گروه تولیدی در این صنعت فلز آلومینیوم است که از ۴ نماد تشکیل می‌شود.

او می‌گوید: از متغیر‌های اثرگذار بر صنعت فلزات اساسی می‌توان عوارض صادراتی فروش محصولات به جهت کنترل قیمت داخلی برای تامین نیاز تقاضای داخل و کاهش بهای تمام شده در بخش مسکن و خودروسازی را نام برد. همچنین افزایش هزینه‌های تامین انرژی شرکت‌ها که به علت یارانه دولتی نسبت به نرم جهانی پایین‌تر بوده می‌تواند دستخوش تغییر و آزادسازی قیمت‌ها شود که یک تهدید برای این صنعت محسوب خواهد شد. همچنین تغییرات نرخ ارز که می‌تواند سود آوری شرکت‌ها را دستخوش تغییر کند و نرخ جهانی کالا‌های اساسی که با توجه به بحران‌های سیاسی و اقتصادی، هر گونه تغییر در عرضه و تقاضا سود آوری شرکت‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

آقای هاشمی می‌گوید: کشور ایران از مهمترین دارندگان مواد معدنی در جهان است و نزدیک به ۳۷ میلیارد تن ذخایر اثبات شده معدنی دارد. بعد از ذخایر نفت و گاز، بخش مهمی از آن را معادن فلزات آهنی و غیرآهنی تشکیل می‌دهد. ایران در جایگاه جهانی تولیدات فلزی در بخش فولاد، در سال ۲۰۲۱ میلادی با تولید نزدیک به ۲۹ میلیون تن معادل ۱.۵ درصد تولید جهان را به خود اختصاص داده و در جایگاه دهم قرار دارد. کشور ما با چشم انداز ۱۴۰۴ در نظر دارد تولیدات خود را به ۵۵ میلیون تن برساند.

همچنین در صنعت مس ایران نزدیک به ۴۰ میلیون تن ذخیره مس خالص را دارا است که بر حسب میزان تولیدات خود در رده دوازدهم جهان قرار دارد و به رقم طرح‌های توسعه و اکتشافات جدید می‌تواند این رتبه را ارتقا دهد، در سرب و روی نیز در جایگاه چهاردهم جهان و آلومینیوم در جایگاه بیست و یکم جهان قرار داریم./باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

تازه ها