کد خبر 129120

صحبت از بورس بین‌الملل در منطقه آزاد تجاری کیش، سال گذشته دوباره مطرح شد و خبرهای جدید حاکی از این است که کارگروه راه‌اندازی بورس بین‌الملل هم با مشارکت شرکت‌های بورس، سازمان بورس و دبیرخانه شورای عالی منطقه آزاد تشکیل شده است. باتوجه به‌این‌که هدف از راه‌اندازی بورس بین‌الملل، جذب سرمایه‌های خارجی برای ورود منابع ارزی و هدایت ان به سمت پروژه‌های زیرساختی و بزرگ کشور از طریق انتشار اوراق و ابزارهای مالی دیگر اعلام شد، باید دید که آیا این بازار سهام بین‌المللی می‌تواند سرمایه‌گذاران خارجی و ایرانیان مقیم خارج از کشور را جذب کند؟

گرچه بورس بین‌الملل در سال‌های گذشته توسط دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد ایجاد شده بود اما پس از انتصاب سعید محمد به سمت دبیری شورای عالی مناطق آزاد، وی در زمستان گذشته اعلام کرد که با همکاری سازمان بورس اوراق بهادار و وزارت اقتصاد تلاش دارد که بورس بین‌الملل ایران را در منطقه آزاد تجاری کیش راه‌اندازی کند. هرچند این خبر برای بازار سرمایه و اقتصاد کشور مسرت‌بخش است اما باید نکات مهمی را هم مورد توجه قرار داد.

یک- مشاوران این طرح، ارزش مالی و جایگاه این بورس را در میان مارکت‌های مالی جهان با ارزش‌های صدها هزار میلیارد دلاری، چقدر تعیین کرده‌اند؟

دو- مبادلات تجاری بورس بین‌الملل با توجه به تحریم‌های جهانی و موضوع FATF چگونه انجام خواهد شد و ارتباط بین این بورس‌ها با بورس بین‌المللی ایران چگونه برقرار می‌شود؟

سه- به فرض اتصال بورس بین‌الملل ایران به بازارهای مالی جهان، آیا این بازار توان رقابت و جذب سرمایه‌گذاران خارجی در میان رقبای بزرگ بین‌المللی و حتی منطقه‌ای مانند بورس دبی را دارد؟

چهار- باتوجه به این‌که اقتصاد ایران دولتی است و بیش از 80 درصد شرکت‌ها و بنگاه‌های بزرگ اقتصادی در اختیار دولت قرار دارد و به تبع آن بورس هم متاثر از تصمیم‌سازی‌های دولتی است، آیا سرمایه‌گذاران خارجی تمایلی به سرمایه‌گذاری در بورس بین‌الملل ایران خواهند داشت؟

پنج- آیا به صرف این‌که بورس بین‌الملل ایران قرار است در منطقه آزاد تجاری کسش استقرار یابد و به این اسم بین‌المللی بودن اکتفا شود و برخی قوانین و مقررات بورس تغییر کند، برای استقرار این بازار سهام در سطح جهانی کافی است یا باید تمهیدات و تداراکات دیگری را اجرا کرد؟ 

شش- پاشنه آشیل اقتصاد ایران و چالش اصلی بورس تهران، قیمت‌گذاری‌های دستوری و دخالت‌های دولت در فروش محصولات شرکت‌هاست. برای بورس بین‌الملل چه برنامه‌هایی تدارک دیده شده است تا از این قبیل دخالت‌ها جلوگیری شود؟

هفت- یکی از دلایل استقرار و راه‌اندازی بورس بین‌الملل، کمک به بورس تهران اعلام شده است، درحالی‌که بازار سرمایه طی یکی دو سال اخیر، بزرگ‌ترین ضربه‌ها آسیب‌ها را از دخالت محرز دولت و دست‌اندازی به سرمایه سهامداران حقیقی دیده است. این دیوار بی‌اعتمادی عمومی چگونه و با چه رویکرد مثبتی برچیده خواهد شد و سرمایه‌گذاران ایرانی خارج‌نشین را که در جریان کامل اخبار بازار سرمایه هستند، ترغیب و تشویق به سرمایه‌گذاری و سهامداری در بورس بین‌الملل ایران خواهد کرد؟

هشت- بورس بین‌الملل ایران آیا توان رقابت با بورس دبی که با معاملات بین‌المللی و در رقابت با بورس‌های بزرگ و هاب‌های مالی بین‌المللی مانند نزدک، شن‌زن، هنگ‌کنگ، دکس، سنگاپور و غیره است جزو مراکز مالی بزرگ در جهان محسوب می‌شود را دارد؟

گفتنی است؛ بورس‌های بین‌المللی در دنیا به اسم بازارهای مالی بین‌المللی (International Financial markets)، شناخته می‌شوند. یک بخش از این بازارها به سهام اختصاص دارد که ارزش و اندازه آن 105 هزار میلیارد دلار است.

همچنین بازار دیگر، بازار بین‌المللی پول (market International Money) با 95 هزار میلیارد دلار ارزش شامل نقدینگی و سپرده‌هاست و بازار دیگر نیز کامودیتی‌ یا کالایی نامیده می‌شود که سطح آن به حدود 110 هزار میلیارد دلار می‌رسد. مارکت دیگر بازارهای مالی بین‌المللی، بازار مشتقات مالی یا Derivatives market با ارزش 1000 هزار میلیارد (یک کواتر تریلیون) دلار، شامل ابزارهای مشتقات با آپشن اختیار معاملات و فیوچر است. بورس شانگهای، توکیو، شن‌زن، نیویورک، نزدک، اس اند پی لندن، شیکاگو، یورونکس و غیره، در ردیف بورس‌های بین‌المللی و فایننشیال هاب یا هاب‌های بین‌المللی قرار دارند و بخش عمده پول‌ها در این بازارها در گردش است.

مولود غلامی- روزنامه‌نگار بازار سرمایه

 

 

ارسال نظر

تازه ها