کد خبر 128289

گزارش بااقتصاد از روند معاملات بازار سهام

گزارش بازار/ ‌یکشنبه‌ 21 فروردین 1401 شاخص کل بورس تهران، پس از یک دوره اصلاحی کوتاه، دوباره به مسیر صعودی برگشت و با 15327 واحد مثبت، به ارتفاع یک‌میلیون و 474 هزار واحدی دست یافت. در معاملات امروز، برای 80 درصد از نمادهای معامله‌شده، رشد قیمت رقم خورد و تنها 20 درصد از سهم‌ها با کاهش قیمت مواجه شدند. اقبال خریداران سهام از گروه‌های کوچک‌تر بازار و ارزش بیش از 6100 میلیارد تومانی معاملات خُرد، ازجمله مولفه‌های مثبت امروز در بازار سهام بود.

شاخص کل آیفکس روی کانال 20 هزار واحدی نشست

به گزارش بااقتصاد، روند معاملات در بازارهای سهام تهران امروز، یکشنبه‌ 21 فروردین‌ماه، با سبزپوشی تمامی شاخص‌ها ثبت شد. شاخص کل هم‎‌وزن با 5425 واحد مثبت، در میانه کانال 383 هزار واحدی استقرار یافت و شاخص کل آیفکس نیز با 174 واحد صعود، خود را به کانال 20 هزار واحدی رساند.

ترکیبی از نمادهای بزرگ و کوچک در جدول شاخص‌سازان بورس

جدول شاخص‌سازان بورس تهران امروز با ترکیبی از سهم‌های بزرگ و کوچک و پیشتازی نمادهای فولاد، وامید، خودرو، وبملت، شبندر، وتجارت و فملی که بیش‌ترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل اعمال کردند، سبزپوش شد. نمادهای خودرویی و بانکی، بالاترین حجم تراکنش‌های معاملاتی را برای بورس تهران رقم زدند.

درخشش دوباره پتروشیمی‌های فرابورس

شاخص کل فرابورس که روزهای صعودی خود را طی می‌کند، با بیش‌ترین تاثیرگذاری مثبت نمادهای پتروشیمیایی مانند آریا، مارون، شگویا و صبا به همراه بپاس، وسپهر و فرابورس، سرانجام کانال 20 هزار واحدی را به دست آورد و با 174 واحد مثبت، در کف این ابر کانال نشست. نمادهای کرمان، آریا و فرابورس بالاترین حجم تراکنش معاملاتی مثبت را برای این بازار ثبت کردند.

رشد قیمت بیش از 3 درصدی برای 210 نماد شرکتی

در پایان وقت بازار امروز، 634 نماد شرکتی توسط معامله‌گران برای خرید و فروش انتخاب شدند و 12 نماد بدون معامله روی تابلوها ثبت شد. از این تعداد نماد معامله شده، 176 سهم در صف خرید به ارزش 652 میلیارد تومان و 12 سهم در صف فروش به ارزش 28 میلیارد تومان قرار گرفتند. 210 نماد شرکتی، رشد قیمت بیش از 3 درصدی را ثبت کردند و 13 نماد شرکتی هم با کاهش قیمت بیش از 3درصدی مواجه شدند.

تعیین نرخ گاز مصرفی سیمانی‌ها و سایر صنایع

در چهل و دومین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، نرخ گاز سیمانی‌ها و سایر صنایع تعیین شد. به گفته مدیرکل دفتر محیط کار و محیط زیست وزارت صنعت، در نرخ گاز سوخت پتروشیمی‌ها و سایر صنایع، معادل ۱۰ درصد نرخ خوراک پتروشیمی‌ها تعیین و به صنایع ابلاغ شد.

در این ابلاغیه آمده است:

از زمان ابلاغ مصوبه نرخ گاز خوراک پتروشیمی‌ها، بر اساس فرمول ابلاغی وزارت نفت و با اعمال سقفِ نرخ گاز صادراتی، حداکثر ۵۰ هزار ریال (5 هزار تومان) تعیین می‌شود. همچنین نرخ گاز سوخت پتروشیمی‌ها، پالایشگاه‌ها و صنایع پایین دستی مجتمع‌های احیای فولاد و مصارف مربوط به تاسیسات عمومی پتروشیمی و پالایشگاه‌ها شامل برق، آب، اکسیژن و غیره معادل ۴۰ درصد نرخ خوراک گاز پتروشیمی‌ها، حداکثر ۲۰ هزار ریال (2 هزار تومان) خواهد بود. نرخ گاز مصرفی صنایع سیمان و سایر صنایع معادن نیز ۱۰ درصد نرخ خوراک پتروشیمی‌ها تعیین شده است.

قرارداد آتی نقره در بورس کالا راه‌اندازی شد

مدیریت توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه‌ای از راه‌اندازی قرارداد آتی نقره خبر داد. بر اساس این اطلاعیه، از روز سه‌شنبه ۲۳ فروردین ماه جاری قرارداد آتی نقره در بورس کالا شروع به کار می‌کند.

تدوین برنامه کاهش اثر تحریم بر اقتصاد ایران

احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد، با انتشار یک رشته توییت در صفحه شخصی خود، اعلام کرد که برای نخستین بار طی ۴ سال پس از حکم برزمین‌مانده قانون مقابله با تحریم‌ها، "برنامه کاهش اثر تحریم بر اقتصاد ایران" را تهیه و به مجلس شورای اسلامی ارسال کردیم. به گفته وی، تلاش دیپلماسی برای رفع تحریم، به این معنا نیست که در اقتصاد نباید به فکر کاهش آسیب‌پذیری از تحریم بود.

حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی

طبق اظهارات معاون امور گمرکی اداره گمرک ایران، مبنای ارزش‌گذاری کالا برای دریافت حقوق ورودی تغییر کرده است. از این پس حقوق ورودی کالاها به جای ۴۲۰۰ تومان با نرخ ۲۳ هزار تومان محاسبه می‌شود. به گفته عسگری، به دنبال تشکیل جلسات اخیر کمیسیون ماده یک، طی هفته پیش‌رو مصوبات دولت در ارتباط با کاهش سود بازرگانی به گمرک ابلاغ خواهد شد.

وی افزود: عمدتا در بخش مواد اولیه، تجهیزات و خطوط تولید کاهش‌های خوبی را در سود بازرگانی شاهد خواهیم بود و بحث حقوق گمرکی که جزو اختیارات مجلس است در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت تصمیم‌گیری و جلسات آن برگزار و نهایی می‌شود.

عسکری تصریح کرد: حقوق گمرکی از اختیارات مجلس است که در ارتباط با کالای اساسی اتفاق افتاد، ولی برای سایر کالاها، چون نیاز است این تعدیل‌ها صورت بگیرد در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت تدبیر خواهد شد و بررسی و تصمیم گیری سود بازرگانی نیز در اختیار دولت است.

نمای پایانی معاملات بازارهای سهام تهران، یکشنبه ‌21 فروردین 1401

مجموع ارزش معاملات امروز بازار سهام، با حجم بیش از 16700 میلیارد تومان برگ سهم، رقم 10500 میلیارد تومانی را ثبت کرد. از این میزان، 5700 میلیارد تومان به ارزش معاملات بورس و 4800 میلیارد تومان به معاملات فرابورس اختصاص یافت.

ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس هم روند افزایشی داشت و به بیش از6100 میلیارد تومان رسید که حدود 60 درصد از کل ارزش معاملات مروز را شامل می‌شود. طی این دادوستدها،220میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت سهام از حقوقی‌ها به حقیقی‌های بازار انجام شد. حقیقی‌ها امروز، بیش‌ترین میزان خالص خریدشان را به نمادهای وبصادر، وتجارت و خودرو اختصاص دادند و حقوقی‌ها نیز برنامه خریدشان را بیش‌تر روی سهم‌های خگستر، شپنا و وپاسار متمرکز کردند.

بیش‎‌ترین ارزش و حجم معاملات امروز سهام به گروه‌های خودرو، بانک‌ و فراورده‌های نفتی به ترتیب با 1301 ، 519 و 332 میلیارد تومان تخصیص یافت و این شرکت‌ها برترین صنایع بازار صعودی امروز شناخته شدند.

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1.474.099.54 (15327.32افزایش)

شاخص کل هم‌وزن: 373.500.92 (5425.76افزایش)

ارزش معاملات: 5.717 میلیارد تومان

حجم معاملات: 12.3 میلیارد تومان برگ سهم

سه نماد با بیش‌ترین تاثیر مثبت: فولاد، وامید و خودرو

بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 20.062.35(174.40افزایش)

ارزش معاملات: 4.769 میلیارد تومان

حجم معاملات: 4.3 میلیارد تومان برگ سهم

سه نماد با بیش‌ترین تاثیر مثبت: آریا، بپاس و مارون

گزارش: مولود غلامی

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها