کد خبر 127564

بزرگ‌ترین شرکت‌های داروسازی کشور در بازار سرمایه حضور دارند و نزدیک به دو سال است که منتظر حذف ارز ترجیحی برای واردات مواد اولیه دارو هستند. دولت در لایحه بودجه 1401، مجدانه به دنبال حذف ارز ترجیحی، به‌ویژه برای بخش دارویی است اما مخالفانی از جنس مجلس و کارشناسان اقتصادی دارد. کمیسیون تلفیق بودجه 1401، در اسفندماه گذشته صراحتا با حذف ارز ترجیحی دارو مخالفت کرد و در همین‌حال، برخی اعضای کمیسیون اقتصادی، ازجمله رییس این کمیسیون، در همسویی با دولت، موافقان یکسان‌سازی نرخ ارز برای واردات مواد اولیه دارو هستند.

بجز دارو، کالاهای اساسی نیز برای دریافت یا حذف ارز تخصیصی با «یک ‌بام‌ و دوهوا»ی تصمیم‌گیران و سیاست‌گذاران به سر می‌برند. وجود ناهماهنگی در کابینه دولت سیزدهم برای اجرای برخی سیاست‌های اقتصادی، ازجمله حذف ارز ترجیحی کاملا مشهود است و نمونه بارز آن را می‌توان به اظهارات اخیر وزیر بهداشت مبنی بر حذف ارز ترجیحی دارو و سپس تکذیب آن از سوی دفتر روابط عمومی این وزارتخانه دانست.

بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت روز گذشته، یکشنبه 7 فروردین‌ماه، اعلام کرد که ارز ترجیحی دارو در سال جاری حذف شد و باید پژوهش‌ها را به سمت دانش‌بنیان شدن (صنایع دارویی) پیش برد. به گفته وی، شرکت‌های دارویی برای واردات مواد اولیه دیگر نیاز به دریافت ارز 4200 تومانی ندارند و این  پروسه‌ زمان‌بر نیز حذف شد. پس از انتشار این خبر، سرپرست مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، با تکذیب اظهارات وزیر، مدعی شد که تخصیص ارز ترجیحی دارو همچنان برقرار است و ابلاغیه‌ای برای حذف آن به وزارت بهداشت ارسال نشده است.

محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، اسفندماه گذشته، به مردم اطمینان داد که با حذف ارز ترجیحی، قیمت دارو تغییر نمی‌کند و مردم از این بابت نگران نباشند. وی حذف ارز ترجیحی را یک اصطلاح غیر کارشناسی دانست و گفت که روش تخصیص ارز برای کالاهای اساسی تغییر می‌کند و برای سال آینده (1401) تنها تبدیل نرخ ارز اختصاص یافته برای کالاهای اساسی و نه حذف ارز ترجیحی با تغییراتی همراه خواهد بود. وی همچنین از تمهیدات ویژه برای محرومان و افرادی که بیمه ندارند خبر داد.

با توجه به این تایید و تکذیب‌ها، امروز متن نهایی قانون بودجه 1401 با تغییراتی به شورای نگهبان ارسال شد که در بخشی از این تغییرات به لزوم پرداخت یارانه و یا کالابرگ الکترونیکی خرید کالا توسط دولت در مقابل حذف ارز ۴۲۰۰ تاکید شده است. بنابراین، دولت اگر بخواهد ارز ترجیحی را از اقتصاد کشور برچیند، باید در قبال آن سوبسید و یارانه به برخی اقشار جامعه پرداخت کند. حالا باید دید که آیا دارو هم مانند کالاهای اساسی در این فهرست قرار دارد و شامل یارانه‌های دولتی می‌شود یا نه!

به‌نظر می‌رسد که دولت خود را آماده کی‌کند تا بساط ارز ترجیحی را در سال جدید برچیند و از آنجایی که مجلس هم این اختیار را به دولت داده است، بزودی خبر وزیر بهداشت، مبنی بر حذف ارز ترجیحی دارو تایید و اجرا خواهد شد. این خبر می‌تواند بر صنایع دارویی در بورس تاثیر مثبت بگذارد. افزایش بهای تمام‌شده دارو و به تبع آن، افزایش نرخ محصولات دارویی، منجر به رشد فروش و سودآوری این شرکت‌ها می‌شود و سهام داروسازان را جذاب‌تر می‌کند. البته ممکن است صنایع دارویی در مقطع کوتاه با کاهش فروش مقداری مواجه شوند اما در نهایت، حذف ارز ترجیحی، به نفع این شرکت‌ها و سهامداران‌شان است.

مولود غلامی- روزنامه‌نگار بازار سرمایه

 

ارسال نظر

تازه ها