کد خبر 124780

بااقتصاد گزارش می‌دهد

گزارش بازار/ دوشنبه‌ 18 بهمن 1400 سیر صعودی اخیر شاخص بورس در هفته سوم بهمن‌ماه قطع شد و سومین روز معاملاتی این هفته نیز با تردید معامله‌گران برای ادامه صف‌نشینی در سمت خرید سهام، منفی به پایان رسید. اُفت 7561 واحدی، شاخص کل را به نقطه یک‌میلیون و 274 واحدی تنزل داد. شاخص کل هم‌وزن نیز 2515 واحد عقب نشست و روی پله 323 هزار و 984 واحدی متوقف شد. ریزش شاخص آیفکس اما متعادل‌تر و کم‌تر بود و ثبت 4 واحد منفی برای این شاخص، آن را روی رقم 17 هزار و 373 واحدی ثابت نگه‌داشت.

دامنه منفی بیش از 80 درصدی معاملات سهام

به گزارش بااقتصاد، امروز دوشنبه 18 بهمن‌ماه، بیش از 80 درصد معاملات بازارهای سهام تهران در دامنه منفی قرار گرفت و نمادهای صادرات‌محور مانند فولاد و فملی، منفی‌سازان اصلی بورس تهران بودند. خودرو، پارسان، شپدیس، نوری و ومعادن در رتبه‌های بعدی منفی‌سازی شاخص بورس ایستادند و بیش‌ترین تاثیر منفی را اعمال کردند. بالاترین حجم تراکنش معاملاتی منفی در بورس تهران برای نمادهای خودرو، خساپا و خگستر ثبت شد و نمادهای پالایش یکم، در نقطه مقابل و با بیش‌ترین تراکنش مثبت، قد علم کردند.

اُفت 4 واحدی شاخص آیفکس

ریزش 4 واحدی شاخص آیفکس، نشان از معاملات متعادل‌تر در بازار فرابورس دارد. هرچند نمادهای بزرگی مانند زاگرس در کنار وملل، فرابورس، دماوند و آریا بالاترین میزان تاثیرگذاری منفی را بر این شاخص تحمیل کردند اما معاملات مثبت بپاس و تجلی، مانع از اُفت بیش‌تر شاخص آیفکس شد. تجلی و توسن، بالاترین حجم تراکنش مثبت فرابورس را هم به خود اختصاص دادند و فرابورس، کرمانف مدیریت و فجهان بیش‌ترین حجم تراکنش منفی را رقم زدند.

635 نماد شرکتی مورد توجه معامله‌گران

معامله‌گران سهام امروز 635 نماد شرکتی را برای دادوستد انتخاب کردند و 23 نماد هم بدون معامله روی تابلوها قرار گرفتند. طی این جابجایی‌ها برای 71 نماد رشد قیمت بیش از 3 درصدی رقم خورد و درمقابل، 215 نماد با کاهش قیمت بیش از 3درصدی مواجه شدند.

طی دادوستدهای سهام در بورس تهران، پس از معامله روی 343 نماد، برای 32 سهم، معادل 9 درصد، قیمت پایانی مثبت و برای 303 سهم، معادل 88 درصد، قیمت نهایی منفی رقم خورد. 10نماد در صف خرید و 152 نماد در صف فروش ایستادند.

دستور جدید محسنی اژه‌ای برای تحقیق‌و تفحص از بازار سرمایه

مأموریت به سازمان بازرسی برای تفحص از بورس

رییس قوه‌قضاییه در دستور جدید، به سازمان بازرسی کل کشور ماموریت داد تا برای همکاری همه‌جانبه با هیات تحقیق و تفحص مجلس از سازمان بورس و بازار سرمایه آماده باشد.

غلامحسین محسنی اژه‌ای در این دستور به سازمان بازرسی کل کشور، مشخصا به ضرورت و اهمیت همکاری سازمان بازرسی با «هیات تحقیق و تفحص از سازمان بورس و بازار سرمایه» اشاره و اظهار کرد: نوسانات بازار بورس و افت و کاهش شاخص‌ها و زیان دیدن و متضرر شدن بخشی از سرمایه‌گذاران و مردم، از دلایلی هستند که اهمیت و ضرورت همکاری و مساعدت به «هیات تحقیق و تفحص از سازمان بورس و بازار سرمایه» را دوچندان می‌کند.

ارزآوری 10 میلیارد دلاری پتروشیمی‌ها در 10 ماهه امسال

جواد اوجی، وزیر نفت، از افتتاح طرح‌های پتروشیمی در مناطق محروم خبر داد و افزود: پتروشیمی‌ها تا پایان دی‌ماه امسال ۱۰ میلیارد دلار ارز به سامانه نیما واریز کرده‌اند.

به گفته وی، هم‌اکنون تولید کاتالیست‌های مهم صنعت پتروشیمی بومی‌سازی شده است و تا پایان دولت سیزدهم در این زمینه به خودکفایی می‌رسیم.

وزیر نفت تصریح کرد: هلدینگ‌های پتروشیمی وارد فاز سرمایه‌گذاری شده‌اند و به‌زودی شاهد افتتاح طرح‌های پتروشیمی در مناطق محروم خواهیم بود.

اوجی افزود: وزارت نفت در بحث تأمین خوراک پتروشیمی حمایت همه‌جانبه خواهد کرد و با توسعه میدان‌های جدید و جمع‌آوری گازهای همراه نفت و جلوگیری از سوزاندن گازهای ارسالی به مشعل که دغدغه پتروشیمی‌ها برای تامین خوراک است، برطرف خواهد شد.

هراس دولت و مجلس از پیامدهای حذف ارز ترجیحی

محسن زنگنه، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، تصریح کرد: در موضوع ارز ترجیحی نباید نگاهی دوگانه داشته باشیم. همه می‌دانیم که این روش در سه سال گذشته ناکارآمدترین روش بوده و باعث هدر رفت بیش از ۷۰ میلیارد دلار سرمایه‌های این کشور شده است.

به گفته زنگنه، ثمره ارز ترجیحی این بود که کشور در بخش‌های دامداری، مرغداری، تولید لبنیات، شیر و گندم و بسیاری حوزه‌های دیگر دچار عقب‌گرد شد و رشد معکوس داشته‌است. بنابراین اعتقاد من این است که اصرار بر ادامه این روش به هر شکلی به ضرر کشور خواهد بود.

وی افزود: متاسفانه دولت و مجلس حاضر نیستند موضوع منطقی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را به گردن بگیرند و می‌ترسند تبعاتی داشته باشد که مردم را برنجاند و دامنگیر آنها شود.

زیان خودروسازان بیش از 150 هزار میلیارد تومان است!

امیرحسن کاکایی، کارشناس صنعت خودرو، گفت: تا پایان شهریورماه ایران‎خودرو و سایپا حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان زیان انباشته و بالای ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بدهی داشتند. همچنین بیش از  ۱۰۰ هزار خودرو ناقص در کف پارکینگ‌ها دارند و بخشی از ثروت‌شان قفل شده و در حال نابودی است.

وی افزود: نکته جالب اینجاست که این ۱۰۰ هزار میلیارد تومان (زیان انباشته) آمار رسمی کدال است که با یک سری از ترفندهای حسابداری کم نشان داده می‎شود. مدیران علاقه‌ای به نشان دادن زیان ندارند و برای کاهش آن اقدام به فروش اموال و سهام کرده‎اند تا حداقل از نظر ظاهری اوضاع را بهتر نشان دهند. من به شما قول می‌دهم این زیان بیش از ۱۵۰ هزار میلیارد تومان است!

نمای پایانی معاملات بازارهای سهام تهران، ‌‌دوشنبه 18 بهمن 1400

مجموع ارزش کل معاملات امروز بازار سهام، با حجم حدود 9800 میلیارد تومان برگ سهم به حدود 5100 میلیارد تومان رسید. از این مبلغ 3500 میلیارد تومان، در حجم 5700 میلیارد تومان برگ سهم، به ارزش معاملات  بورس تهران اختصاص یافت. ارزش معاملات فرابورس هم با حجم 4200 میلیارد تومان برگ سهم، به حدود 1600 میلیارد تومان رسید.

ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس امروز به بیش از 2900 میلیارد تومان رسید و طی آن، 410 میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت سهام از افراد حقیقی به حقوقی انجام گرفت. به‌این‌ترتیب، حقیقی‌ها امروز بیش‌ترین میزان خالص خریدشان را به سهام نمادهای وتوکا، شپدیس و تجلی اختصاص دادند و حقوقی‌ها نیز برنامه خریدشان را بیش‌تر روی سهم‌های اتکای، خودرو و خساپا متمرکز کردند.

بیش‎‌ترین ارزش و حجم معاملات امروز سهام به گروه‌های خودرو، فلزات اساسی و فراورده‌های نفتی به ترتیب با 348 ، 256 و 185 میلیارد تومان تخصیص یافت و این شرکت‌ها برترین صنایع بازار منفی امروز شناخته شدند.

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1.274.488.09 (7561.53-)

شاخص کل هم‌وزن: 323.984.01 (2515.68-)

ارزش معاملات: 3.565 میلیارد تومان

حجم معاملات: 5.6 هزار میلیارد تومان برگ سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثرگذاری منفی: فولاد، فملی و خودرو

بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 17.373.18 (4.21-)

ارزش معاملات: 1.590 میلیارد تومان

حجم معاملات: 4.2 هزارمیلیارد تومان برگ سهم

سه نماد با بیش‌ترین تاثیر منفی: زاگرس، وملل و فرابورس

گزارش: مولود غلامی

 

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها