کد خبر 123055

وضعیت بازار سرمایه که با دخالت‌های مستقیم و غیر مستقیم دولت دوازدهم، از حالت عادی و نرمال خارج شده، نگرانی‌هایی را برای دولت کنونی، مجلس و متولیان بازار ایجاد کرده است. وزیر امور اقتصادی دولت سیزدهم طی چند ماه اخیر، بارها حمایت خود را از ساماندهی بازار سرمایه اعلام کرده و با ارایه یک بسته 10 گانه حمایتی، درخواست تغییر لایحه بودجه 1401 را بر مبنای ساماندهی بورس داده است. به‌نظرمی‌رسد، خاندوزی، مطابق وعده‌هایش، حمایت از بازار سرمایه را سرفصل اقدامات بنیادین اقتصادی دولت قرار داده و قصد سروسامان دادن به بورس را دارد.

در همین اثنا، مجلس نیز در راستای حمایت از بازار سرمایه، طرح وزیر اقتصاد را در کلیات بودجه 1401 پذیرفته است. پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، روز گذشته با اشاره به بسته 10 گانه وزیر اقتصاد، از رییس جمهوری خواست تا این موارد را ذیل لایحه بودجه سال آینده بگنجاند و برای تکمیل آن از فعالان و کارشناسان بازار سرمایه کمک بگیرند. در ادامه این تلاش‌ها، نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز، جبران خسارت سهامداران خُرد را خواستار شد و تثبیت بازار سرمایه را راهی برای جبران این خسارت‌ها دانست. درهمین‌حال، پیش‌نویس اصلاحیه قانون بازار سرمایه که طی هفته‌های گذشته از سوی مجلس ارایه شده بود، مورد اعتراض و انتقاد شدید اهالی بازار و فعالان بورس قرار گرفت و مجلس را تا حدودی مجبور به عقب‌نشینی کرد.

البته اقدامات مثبت رییس سازمان بورس و نشست‌های متوالی وی با فعالان و خبرگان بازار سرمایه را هم باید به این موارد افزود. موضع‌گیری‌های منطقی عشقی در حمایت از بازار سرمایه و سهامداران خُرد و تلاش وی برای پیش‌بینی‌پذیری برنامه‌های شرکت‌های بورسی، همچنین آمادگی برای عرضه برخی محصولات مهم مانند زنجیره فولاد، خودرو و غیره در بورس کالا از اهم اقداماتش به‌شمار می‌رود.

درمجموع، با نگاهی به اظهارات، اقدامات و نتایجی که برای بازار سرمایه دربرخواهد داشت، اجماع وزارت اقتصاد، نمایندگان مجلس و متولیان بازار برای ساماندهی بورس، در سال‌های اخیر کم‌سابقه بوده است و نوید روزهای خوش را به سهامداران می‌دهد. شاکله این اجماع حامیانه را باید تغییر قانون لایحه بودجه به نفع بازار سرمایه دانست که برای نخستین بار و توسط خاندوزی، در تاریخ بازار سرمایه ایران ثبت خواهد شد.

این موضوع ازیک‌سو، نشان‌دهنده اهمیت ویژه بازار سرمایه در اقتصاد کشور است و از سوی دیگر نیز بر تاثیرگذاری فعالان بورس و نقش سهامداران خُرد در تغییر و یا ایجاد شرایط مناسب برای بازار سرمایه تاکید دارد. بی‌تردید، نتایج این دغدغه‌مندی و خواسته‌های منطقی و به‌حق اهالی بازار سرمایه، مثبت خواهد بود و انسجام و یکپارچگی را در این بازار شفاف برای تغییرات بزرگ‌تر افزایش خواهد داد.

مولود غلامی- روزنامه‌نگار بازار سرمایه

 

ارسال نظر

تازه ها