کد خبر 122243

دبیر انجمن صنفی کارخانجات قند و شکر و عضو هیات‌مدیره قصفها تصریح کرد:

کالاهای مصرفی مانند قند و شکر، تاکنون از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف بودند اما دولت اخیرا تصمیم به حذف معافیت مالیاتی این محصولات گرفته است. به‌رغم تلاش‌های انجمن صنفی کارخانجات قند و شکر برای ادامه معافیت مالیات بر ارزش افزوده این محصولات، دولت زیر بار آن نرفت. در همین راستا، معاون سازمان امور مالیاتی کشور، هفته گذشته خبر از اجرای این مصوبه در روز دوشنبه، 13 دی‌ماه داد. به گفته محمد مسیحی، قند و شکر که در قانون آزمایشی مالیات بر ارزش افزوده از پرداخت این مالیات معاف بودند، در قانون جدید به دلیل نقش تنظیم‌گری و آسیب‌زا بودن این کالاها از سبد معافیت‌ها حذف و مشمول مالیات بر ارزش افزوده شده‌اند.

بهمن دانایی، دبیر انجمن صنفی کارخانجات قند و شکر و عضو هیات‌مدیره قند اصفهان (قصفها) در گفت‌وگو با خبرنگار «بااقتصاد»، تاثیر این مصوبه را بر صنایع قندی بورسی، در حد «صفر» می‌داند و می‌گوید:

 برخلاف سایر محصولاتی که از لیست معافیت مالیات بر ارزش افزوده، خارج شده‌اند، شکر یک کالای مهم و واسطه‌ای برای صنایع تبدیلی مانند شیرینی، شکلات و غیره محسوب می‌شود و تلاش‌های ما برای ادامه این معافیت مالیاتی بی‌نتیجه ماند. وزارت بهداشت مصرف قند و شکر را زیان‌آور اعلام کرده و خواستار کنترل و کاهش مصرف این ماده غذایی است. به همین دلیل، دولت شکر را در سال 98 از سبد یارانه‌ای حذف و تخصیص ارز 4200 تومانی واردات را متوقف کرد. البته دولت طبق قانون قبلی، صر احتا اعلام کرده بود که مالیات بر ارزش افزوده را از این کالا دریافت نمی‌کند اما حالا تغییر عقیده داده است و می‌خواهد از روز دوشنبه 13 دی‌ماه، 9درصد مالیات بر ارزش افزوده قند و شکر را دریافت کند. 

بنابراین و با خارج شدن قند و شکر از لیست معافیت مالیات بر ارزش افزوده، کارخانجات سهم 9 درصدی دولت را از صنایع تبدیلی و خریداران دریافت و به حساب سازمان امور مالیاتی کشور واریز می‌کنند. در این زنجیره، مردم به‌عنوان مصرف‌کننده نهایی زمان خرید قند و شکر و محصولات وابسته، باید 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده بپردازند. در این زنجیره، برای صنایع قند و شکر، تنها نقش واسط و امانتدار تعریف شده است و مصوبه جدید هیچ‌گونه تاثیری در سود و زیان کارخانجات ندارد.

سهم 9درصدی دولت از دریافت مالیات بر ارزش افزوده قند و شکر، ذیل فاکتورها و به‌صورت جداگانه دریافت و به حساب سازمان مالیاتی کشور واریز می‌شود و روی قیمت محصول تاثیر مستقیم ندارد. البته ممکن است بازار مصرف  و سبد هزینه خانوار را به‌طور غیر مستقیم تحت تاثیر قرار دهد که با کاهش قدرت مالی و توان خرید عمومی، صنایع هم متاثر خواهند شد.

ناگفته نماند که در شرایط اپیدمی کرونا، به‌ویژه بهار و تابستان 1400 مصرف قند و شکر داخلی به شدت کاهش یافته و بازار در وضعیت عجیبی قرار گرفته است. برای نمونه، سال‌های گذشته از خرداد تا شهریورماه، صنایع درخواست ماهانه 210 تا 220 هزار تن شکر را ارایه می‌دادند درحالی‌که طی همین بازه زمانی سال 1400، درخواست صنایع برای دریافت شکر به 140 تا 150 هزار تن کاهش یافت که در 30 سال اخیر بی‌سابقه بوده است. عوامل این کاهش مصرف را می‌توان به دو بخش محدودیت صادرات و کاهش توان خرید در بازار داخل ارزیابی کرد. 

با این تفاسیر، وضعیت صنایع قندی در بازار سرمایه مطلوب و مورد استقبال خریداران سهام است. شرایط مناسب تولید چغندر قند در کشور، افزایش نرخ دلار و به‌صرفه نبودن واردات شکر، توجه‌ سرمایه‌گذاران بورس را به صنایع قندی جلب کرده است. رشد نرخ جهانی شکر و رشد نرخ دلار در کشور باعث شده است تا واردات هر کیلوگرم شکر حدود 19 هزار تومان تمام شود درحالی‌که قیمت شکر داخلی کمتر از 13 هزار تومان (برای صنایع) است. به همین دلیل، تجار و واردکنندگان تمایلی به واردات شکر ندارند، چون اصلا به صلاح و صرفه اقتصادی نیست. این گپ قیمتی شکر وارداتی و داخلی، به نفع کارخانجات قند و شکر تمام می‌شود، چنانچه از صورت‌های مالی صنایع بورسی نیز مشهود است. اگر اتفاق خاصی حادث نشود و تغییر و تحولاتی در قوانین انجام نگیرد، به‌نظرمی‌رسد وضعیت صنایع قندی دست‌کم تا پایان امسال به همین روال باقی بماند.

مصاحبه و تنظیم: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها