کد خبر 121678

سید ناصر موسوی لارگانی از تشکیل نخستین جلسه هیئت تحقیق و تفحص از سازمان بورس با حضور ۱۵ نفر از نمایندگان عضو هیات خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، سید ناصر موسوی لارگانی گفت: نخستین جلسه هیئت تحقیق و تفحص از سازمان بورس با حضور ۱۵ نفر از نمایندگان عضو هیات تشکیل شد.

وی افزود: بعد از برگزاری اولین جلسه هیئت تحقیق و تفحص از بورس، مکاتباتی با مسئولان مربوطه جهت کسب اطلاعات اطلاعات از دستگاه‌ها داشتیم که از سازمانهای مربوطه شامل سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات کل کشور و نهادهای امنیتی درخواست نیروی کارشناس کردیم ، هر دستگاه یک یا دو نفر از کارشناسان خود را معرفی کنند و گزارش جامعی ظرف مدت معینی که قانون مشخص کرده، را دریافت کنیم.

رئیس هیئت تحقیق و تفحص از سازمان بورس همچنین گفت: نامه‌ای نیز به رئیس سازمان بورس ارسال کردیم که یک سری از مشکلاتی در سازمان وجود دارد، از جمله اینکه در مورد مجوز کارگزاریهای بورس درخواست کردیم که اطلاعات کامل را در اختیار هیئت تحقیق و تفحص از بورس قرار دهند، شاهد این قضیه هستیم یک سری اشکالاتی در مورد صندوق ها وجود دارد که باید پاسخ گو باشند.

رئیس هیئت تحقیق و تفحص از سازمان بورس همچنین عنوان کرد، نامه دیگری نیز به آقای حسن روحانی رئیس جمهور سابق نوشتیم که علت دعوت عمومی ایشان از مردم به حضور در بورس چه بوده و پاسخ دولت قبلی به دلایل نوسانات بازار سرمایه و افت شاخص بورس را بیان کند.

لارگانی گفت: هفته آینده مجلس شورای اسلامی جلسه خواهد داشت و جلسات هیئت تحقیق و تفحص به طور مستمر برگزار می‌شود.

موسوی لارگانی در مورد سهام عدالت و پیگیری سود سهامداران عدالت نیز گفت: یکی از مسائلی که به طور جدی در گروه تحقیق و تفحص از سازمان بورس پیگیری می‌کنیم، بحث سهام عدالت است، زیرا سهام عدالت بیشترین تعداد سهامداران بازار را به خود اختصاص می‌دهد که عمدتاً افراد عادی هستند.

وی گفت: در بازار بورس افراد حقیقی نزدیک به ۶ هزار میلیارد تومان پول در بازار سرمایه را رد و بدل می‌کنند، البته بیشترین تعداد سهامداران مربوط به سهام عدالت است، مسائل سهام عدالت و سودهای اختصاص یافته به آنها به طور جدی در هیئت تحقیق و تفحص دنبال می‌شود .

نماینده مردم فلاورجان در مجلس گفت: شرکتهای سرمایه پذیر سهام عدالت سودهای خوبی به دست آوردند و سوال ما این است که این سود ها چقدر به سهامداران عدالت پرداخت شده است، به عنوان مثال شرکت فولاد مبارکه و هلدینگ خلیج فارس و بانک صادرات و مخابرات ایران در سبد سهام عدالت حضور دارند و از شرکت های پردرآمد و پرسود در بورس به شمار می‌روند، باید مشخص شود، چقدر از سود سهام عدالت سهامداران عدالت از سوی این شرکت‌ها پرداخت شده است و همچنین دنبال این هستیم که چرا برخی از شرکت‌ها مانند مخابرات تقسیم سود بین سهامداران عدالت را انجام نداده اند و آن را پیگیری می‌کنیم.

لارگانی در مورد اینکه آیا می‌توان شرکت‌های بورسی که طبق قانون تجارت فعالیت می‌کنند را الزام کرد که حتماً بازارگردان داشته باشند، گفت : در جلسات بعدی هیئت تحقیق و تفحص از این مسائل را پیگیری می‌کنیم در حال حاضر فعلاً پیگیر نامه‌هایی هستیم که به سازمانهای مربوطه ارسال شده است.

منبع: فارس 

ارسال نظر

تازه ها