کد خبر 121424

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار:

مجید عشقی گفت: بورس کالا مسیر پر فراز و نشیبی را طی کرده است، ولی هم اکنون به معاملات 50 میلیون تن محصولات مختلف در بورس کالا می رسیم که میزان آن مثبت ارزیابی میشود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، آیین افتتاح معاملات آتی و گواهی سپرده مس کاتد و معاملات گواهی سپرده میلگرد در بورس کالای ایران با حضور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و وزیر صمت برگزار شد. 

مجید عشقی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در آیین افتتاح معاملات آتی و گواهی سپرده مس کاتد و معاملات گواهی سپرده میلگرد در بورس کالای ایران با بیان اینکه یکی از رسالت های تعریف شده بورس کالا، اوراق بهادارسازی محصولات و تبدیل معاملات فیزیکی به اوراق بهادار است، تصریح کرد: از ابتدای تاسیس این شرکت این موضوع تعریف شده است و خوشحالیم که در محصولات صنعتی بالاخره علیرغم تمام مشکلات به این موضوع دست یافتیم.

به گفته مجید عشقی، بورس کالا مسیر پر فراز و نشیبی را طی کرده است، ولی هم اکنون به معاملات 50 میلیون تن محصولات مختلف در بورس کالا می رسیم که میزان آن مثبت ارزیابی میشود. 

وی با بیان اینکه بخش عمده ای از محصولات صنعتی، پتروشیمی در فضایی شفاف و رقابتی معامله می شود، اظهار کرد: بحث قیمت گذاری دستوری شرایط اقتصادی کشور به نحوی است که در دارایی های فیزیکی حساسیت هایی وجود دارد اما بورس کالا به نحوی شرایط را برای فضای رقابتی و دسترسی صنایع به مواد فراهم کرده است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار هم تاکید کرد: به عقیده من تناقض خوب مدیریت شد و محصولات معامله در فضای رقابتی انجام می شود. از سوی دیگر شفافیت لازم در معاملات وجود دارد و عزم و اراده وزارت صمت در رصد معاملات انجام شده اتفاق خوبی را رقم زده است و شفافیت را در محصولات شاهد هستیم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین در این آیین عنوان کرد: شروع سیمان چالشی بود و مصادف با قطعی برق صنایع شد اما با افزایش عرضه ها معاملات روانی را داشتیم و دسترسی محصولات آسان و انحصار در خرید شرکت های سیمانی برداشته شد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین تاکید کرد:  روی معامله گواهی سپرده محصولات صنعتی دغدغه مقوله مالیات داشتیم اما با پیگیری ها بخشی از آن رفع شد، هر چند که بخشی پابرجاست اما به دنبال رفع آن هستیم. 

با بحث گواهی سپرده، مقوله ضمانت عرضه کنندگان در بازار فیزیکی باید حل شده است. همچنین  ریسک تحویل به شدت کاهش می یابد و هر فرد براساس آن ویژگی کالا را تحویل می گیرد. 

عشقی با اشاره اینکه مس تجربه ای در اوایل راه اندازی بورس کالا داشت و معاملات شکل نگرفت و ادامه نیافت، عنوان کرد: با مدلی که پیاده سازی شده و با توجه به معاملاتی که در آتی در سایر محصولات داشتیم امیدواریم این دفعه با قدرت پیش برود. 

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام آمادگی کرد برای سایر محصولات که امکان اوراق بهادارسازی دارند، نیز همین مسیر تداوم یابد. 

معاون وزیر اقتصاد در ادامه با بیان اینکه یکی از محصولاتی که معاملات بسیاری از  افراد خرد با آن انجام می‌شود، میلگرد است، اظهار کرد: با توجه به اینکه تحویل میلگرد در تناژهای پایین در معاملات فیزیکی مقدور نبود، لذا با گواهی سپرده امکان خرید خرد را به مصرف کنندگان می دهیم.

عشقی تصریح کرد: یکی از مباحثی که با وزارت صمت در حال رایزنی هستیم عرضه خودرو است، مخصوصا محصولاتی که مشمول قیمت گذاری دستوری نمی شوند تا قیمت ها رقابتی شوند و البته آماده همکاری با وزارت صمت هستیم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه رینگ صادراتی همواره در بورس کالا دغدغه بوده و در فرآورده های نفتی در حال فعالیت است، افزود: در سایر حوزه ها نظیر  محصولات کشاورزی مانند زعفران و صنعتی از این ابزار می توان استفاده کرد و ما آمادگی لازم را در این زمینه داریم.

به گفته عشقی گواهی سپرده مس و میلگرد بستری برای سایر محصولات صنعتی و معدنی و پتروشیمی را که حساسیت سهمیه بندی برای آن ها وجود ندارد، فراهم می کند، چون چنین سازوکار بدون ریسکی هم شفاف و هم اینکه تضامین آن حل شده و تحویل آن به روز است.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد: بورس کالا با همین روند رو به رشد ادامه دهد. همچنین آمادگی داریم در ابزارهای جدید و پیشنهاد برای تطابق قوانین اصلاحات را انجام دهیم و کمک کنیم شرکت ها هم به راحتی به مواد دسترسی یابد و البته فروشنده ها با قیمت های رقابتی محصولات خود را به فروش برسانند.

ارسال نظر

تازه ها