کد خبر 120551

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

جعفر قادری، با اشاره به تاثیر افزایش نرخ و بهره سود بین بانکی در نابسامانی بازار سرمایه گفت: نرخ و بهره سود بین بانکی باعث می شود تا عملا یک بخش از نقدینگی جذب برخی از بانکها شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، جعفر قادری، با اشاره به تاثیر افزایش نرخ و بهره سود بین بانکی در نابسامانی بازار سرمایه اظهار داشت: نرخ و بهره سود بین بانکی باعث می شود تا عملا یک بخش از نقدینگی  جذب برخی از بانکها شود.

وی تاکید کرد: البته افزایش نرخ سود بین بانکی از سویی دیگر اثر کاهشی بر ارائه تسهیلات خواهد داشت و باعث می شود تا بانکها تمایل کمتری بر ارائه تسهیلات داشته باشند.

عضو کمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس تاکید کرد: بنده معتقدم که اگر بانک مرکزی بیاید و سخت گیری هایی را در این بخش انجام دهد تا بانکها تسهیلات را با رعایت نرخ های مصوب شورای پول و اعتبار تخصیص بدهند دیگر انگیزه ای برای این کار از سوی بانکها شکل نخواهد گرفت تا بروند و با نرخ های بالا کسب منابع کنند لذا در این صورت  این منابع در بازار سرمایه مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

قادری تاکید کرد: اما اگر کنترل و نظارتی در این بخش وجود نداشته باشد، بانکها ترجیح می هند که منابع خود را به بانکهای دیگر قرض بدهند چراکه این بخش سودآوری زیادی برای آنها خواهد داشت. این اقدام عملا جلوی ورود منابع به بازار سرمایه را خواهد گرفت و این مثلا تاثیر منفی بر بازار سرمایه خواهد داشت.

این نماینده مجلس بیان داشت: اگر نرخ سود و بهره بین بانکی رشد پیدا کند ما در آینده باید منتظر افت شدید بازار سرمایه باشیم./بازار

ارسال نظر

تازه ها