کد خبر 119137

براساس اعلام بانک مرکزی در نوزدهمین حراج اوراق بدهی دولتی ۷۵.۳ هزار میلیارد اوراق فروخته شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بانک مرکزی نتیجه نوزدهمین حراج اوراق بدهی که روز گذشته برگزار شد را منتشر کرد. در این حراج تعداد سه بانک و موسسه اعتباری غیربانکی شرکت و سفارش‌های خود را در مجموع به ارزش ۹.۲ هزار میلیارد ریال را از طریق سامانه بازار بین بانکی ثبت کردند.

در پی این ثبت سفارش وزارت امور اقتصادی و دارایی با فروش ۹.۲ هزار میلیارد ریال اوراق موافقت کرد. براساس این گزارش ارزش اوراق فروش رفته به خریداران حقیقی و حقوقی در بازار سرمایه ۶۶.۱ هزار میلیارد ریال بود. در مجموع در حراج نوزدهم ۷۵.۳ هزار میلیارد اوراق بهادار دولتی فروخته شد.

به گزارش بانک مرکزی، حراج بیستم اوراق نیز سه شنبه دوم آذرماه ۱۴۰۰ برگزار می‌شود. اوراق عرضه شده در حراج بیستم مرابحه عام، کوپن‌دار و با تواتر پرداخت سود ۶ ماهه است.   سفارش بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی در حراج بیستم از طریق سامانه بازار بین بانکی ارسال خواهد شد. مهلت ارسال سفارش‌ها نیز تا ساعت ۱۲ روز یکشنبه ۳۰ آبان ماه خواهد بود.

در این حراج آراد ۹۲ با سررسید آبان ماه ۱۴۰۲ و نرخ سود اسمی سالیانه ۱۶ درصد و به قیمت هر ورقه یک میلیون ریال خواهد بود. مبلغ عرضه ۲۰.۹ هزار میلیارد ریال خواهد بود.

وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش همه پیشنهادات دریافتی یا فروش کلیه اوراق عرضه‌شده در حراج را ندارد. بانک مرکزی سفارشات دریافت‌شده را به منظور تصمیم‌گیری به آن وزارتخانه ارسال و وزارتخانه مزبور نسبت به تعیین سفارش‌های برنده اقدام می‌کند. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان انجام می شود. بانک مرکزی بر اساس قانون بودجه سال ۱۴۰۰ مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است. کارگزاری این بانک ضمن تامین‌ زیرساخت معاملات و برگزاری حراج، تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق مالی اسلامی دولتی فروش‌رفته نداشته و اوراق مزبور را در بازار اولیه به منظور تامین مالی دولت خریداری نخواهد کرد.

در هجدهمین مرحله حراج اوارق مالی و اسلامی تمامی اوراق عرضه شده توسط بانک‌ها و سایر خریداران حقیقی و حقوقی خریداری شد. ارزش فروش اوراق مالی و اسلامی دولتی ۱۰۸ هزار میلیارد ریال بود./ ایبِنا

ارسال نظر

تازه ها