کد خبر 119096

آنچه در بازار امروز گذشت

بازار سرمایه هم‌چنان در شیب منفی حرکت می‌کند و پرتفوی بسیاری از سهامداران که در دوران خوش اقدام به خرید سهام کرده‌ بودند هم‌چنان منفی است؛ معامله در بازار بیش از هر زمان دیگری نیاز به دانش و تخصص پیدا کرده و خرید سهام بدون دانش نتیجه‌ای جز ضرر به همراه نخواهد داشت. شاخص کل به دنبال یک عامل قوی برای صعودهای قابل توجه می‌گردد ، عاملی که بنیادی بوده و بتواند استمرار داشته باشد ، تا زمانی که سیاست‌گذاران بدون توجه به این موضوع دست به تصمیم‌گیری می‌زنند و مقررات وقوانین کوتاه‌مدتی را به اجرا در می‌آورند وضعیت بازار تغییری نخواهد داشت و شاهد حرکت‌های سینوسی گاهی مثبت و گاهی منفی هستیم.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، علی‌رغم تمامی وعده‌هایی که دولت سیزدهم در آستانه آغاز به کار خود داده بود ، وضعیت بورس به جز در یک برهه کوتاه مدت چند هفته‌ای ، آنطور که فعالان بازار انتظار داشتند روی خوش ندید. اخبار مثبتی برای بازار سرمایه پس از جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مبنی بر اینکه گویا قرار است صندوق تثبیت بازار سرمایه از طریق منابع قانونی از جمله صندوق توسعه ملی تقویت شود مخابره شد اما داستان حمایت از بازار از طریق صندوق تثبیت به قدری قدیمی و ناکارآمد شده که بازار هیچ واکنش مثبتی به آن نشان نمی‌دهد. این‌گونه بود که شروع معاملات امروز بازار سرمایه نیز به دنبال روند روز گذشته در مسیر منفی رقم خورد.

یک اتفاق خوب برای صنعت فولاد

وزارت صنعت، معدن و تجارت طی ابلاغیه‌ای تمامی تامین کنندگان فولاد را مکلف کرد تا اطلاعات تولید و فروش خود را در سامانه جامع تجارت ثبت کنند. این اتفاق به جهت آنکه به شفاف‌سازی بیشتر این صنایع کمک می‌کند می‌تواند اتفاق مثبتی برای سهامداران خرد صنعت فولاد تلقی شود.

رونمایی «پاکشو» از برنامه‌های جدید و سبزپوشی در بازار امروز

در بازاری که تعداد نمادهای قرمز آن بر سبز پیشی گرفته است ، «پاکشو» از جمله نمادهایی بود که با افزایش تقاضای خرید همراه بود و سبزپوش شده بود. این شرکت صبح امروز دو اطلاعیه مهم و تاثیرگذار در کدال منتشر کرد.

اول اینکه خبر از موافقت انتشار یک میلیارد و 700 میلیون اوراق اختیار فروش تبعی از سوی شرکت صنعتی گلرنگ داد و دوره معاملاتی این اوراق را 24 ماهه با ارزش سررسی هزار تومانی معرفی کرد.

در اطلاعیه دوم خبر از داد که سهام پدیده شیمی جم به عنوان یکی از شرکت‌های وابسته به پاکشو در بازار دوم فرابورس پذیرش شده است.

بدین ترتیب بود که پاکشو در روز جاری به قیمت 600 تومان در سقف روزانه رسید و پس از جابجایی 216 میلیون سهم با صف خرید بیش از 37 میلیونی به کار خود پایان داد و بسته شد.  

خبری برای خریداران طلا در بورس

درحاشیه بازار امروز بورس کالا خبر از تغییر ساعت معاملات تمامی نمادهای گوهی سپرده کالایی و صندوق‌های کالایی سکه طلا داد که براساس آن معاملات نمادهای نام‌برده از روز شنبه 29 آبان از ساعت 11:30 تا 12:00 در وضعیت سفارش‌گیری قرار می‌گیرد و از ساعت 12:00 تا 15:00 معامله می‌شود.  

قیمت دلار به مرز 27 هزار تومان نزدیک شد

درحالی که در شروع هفته جاری شاهد افزایش قابل توجه قیمت ارز در بازارهای آزاد بودیم قیمت دلار در بازار امروز به مرز 27 هزار تومانی نزدیک شد. صحبت‌های سخنگوی وزارت خارجه مبنی بر آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران می‌تواند یکی از عوامل کاهش قیمت دلار در دوره کوتاه مدت باشد.

در بازار آزاد قیمت دلار در روز جاری به 28,190 تومان رسید و صرافی ملی قیمت 26,959 تومانی را برای فروش اعلام کرد.

بازار طلا نیز متاثر از رویدادهای بازار ارز با کاهش نسبی همراه شد. قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم به 12 میلیون و 520 هزار تومان رسید، نیم سکه 6 میلیون و 450 هزار تومان به فروش رسید و ربع سکه هم 3 میلیون و 770 هزار تومان قیمت خورد. هر گرم طلای 18 عیار نیز 1 میلیون و 254 هزار تومان بود.

نمای کلی معاملات امروز سه‌شنبه 25 آبان 1400

در مجموع بازار کار خود را با روندی کاهشی در روز جاری آغاز کرد و در پایان نیز شاهد افت بیش از 7500 واحدی در آن بودیم. نهادهای مالی وابسته به سازمان، محصولات شیمیایی و خودرو به ترتیب با ارزش معاملات 655 میلیارد تومان، 340 میلیارد تومان و 224 میلیارد تومان برترین صنایع بودند که بیشترین حجم معاملات را رقم زدند.

نمادهای «پاکشو»، «انرژی3» و سمگا بیشترین خالص خرید حقیقی‌ها و «برکت»، «فملی»، «فسبزوار» بیشترین خالص خرید حقوقی‌ها را جذب کردند.

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,408,582 (7716 واحد کاهش )

شاخص کل هم‌وزن: 383,945 ( 929 واحد کاهش )

ارزش معاملات: 4213 میلیارد تومان

حجم معاملات: 4.5 میلیارد برگه سهم

منفی‌سازان اصلی:فارس، شپدیس و شستا 

بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 20,252 (34 واحد کاهش)

ارزش معاملات:9027 میلیارد تومان

حجم معاملات: 1.9 میلیارد برگه سهم

منفی‌سازان اصلی:زاگرس، بپاس و هرمز

ارسال نظر

تازه ها