کد خبر 118612

عضو هیات‌مدیره قصفها:

معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در نشست خبری دیروز، دوشنبه 17 ابان‌ماه اعلام کرد که کشت پاییزه چغندر قند نسبت به سال گذشته 52 درصد افزایش یافته و امسال 650 هزار تن چغندر قند آماده تحویل به کارخانجات است.

 درهمین‌حال، دکتر صادق قراگزلو، عضو هیات‌مدیره کارخانه قند و شکر اصفهان (قصفها)در گفت و گو با خبرنگار «بااقتصاد»، می‌گوید: صنایع قندی توان خرید ماده اولیه در حجم بالا را ندارند و به دلیل کاهش قدرت خرید مردم و کشش نداشتن بازار، صنایع قندی در نقطه سربه‌سر هستند و افزایش قیمت شکر به بیش از 12500 تومان برای هر کیلوگرم، مقدور نیست.

قراگزلو همچنین معتقد است: نرخ خرید تضمینی چغندر قند با عیار 16 به مبلغ هر کیلوگرم 1400 تومان برای کشاورزان نیز جذابیت ندار و در صورت ارایه بذر رایگان به چغندرکاران و افزایش قیمت تضمینی، همراه با شرایط جوی مناسب، افزایش تولید خواهیم داشت اما فعلا قیمت خرید تضمینی برای کشاورزان جذاب نیست و کارخانجات هم با کاهش قدرت خرید و کاهش مصرف مواجهند. درمجموع، بازار داخلی شکر خوب نیست و قیمت تمام‌شده برای تولید یک کیلوگرم شکر حدود 13 هزار تومان است درحالی‌که کارخانجات شکر را با قیمت 12 هزار 500 تومان می‌فروشند. در سال های گذشته میزان مصرف داخلی شکر 2 میلیون و 200 تن در سال بود که اکنون به یک میلیون و 600 تا 700 هزار تن رسیده است! بر همین مبنا، تولید کارخانجات به دلیل کاهش قدرت خرید مردم و رشد تورم، کم شده است. کالاهای وابسته به شکر در صنایع تبدیلی مانند شیرینی، شکلات، نوشیدنی و غیره نیز زیر تاثیر رشد تورم و کاهش قدرت خرید عمومی، در سبد خانوارها کاهش یافته است و صنایع قندوشکر نیز مطابق مصرف عمومی، از میزان تولیدشان کاسته‌اند. بنابراین، بازار داخلی توان و کشش افزایش قیمت بیش از 12 هزار و 500 تومان را برای هر کیلوگرم شکر، ندارد و این یکی از چالش‌های اصلی صنایع قندی محسوب می‌شود.

عضو هیات‌مدیره قصفها، با اشاره به اظهارت اخیر مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی، مبنی بر این‌که امسال کشاورزان با افزایش حدود 52 درصدی، چغندر قندکشت پاییزه آماده تحویل به کارخانجات دارند، می‌گوید: این رقم، محاسبات تولید نسبت به سال گذشته است و با توجه به کاهش بارندگی در کشور، در بهار آینده، تولید چغندرقند کاهش می‌یابد. در تولید چغندر قند،  پیش‌بینی تولید 5 هزار و 700 تا 800 هزار تن برای امسال محقق نشده است.. چغندر با عیار 16 و با محاسبه مبلغ تشویقی حدود 1400 تومان در هر کیلوگرم از کشاورز خریداری می‌شود که به دلیل رشد قیمت نهاده‌های تولید، صرفه اقتصادی ندارد. برای تعیین قیمت شکر، معمولا 10 برابر نرخ چغندرقند، در نظر گرفته می‌شود و با همین نرخ خرید تضمینی، کارخانجات باید هر کیلوگرم شکر را 14 هزار تومان بفروشند اما بازار مصرف، کشش ندارد و برای صنایع هم چاره‌ای جز فروش محصول در نقطه سربه سر باقی نمی‌ماند. البته با فرمولی که دولت داده است، صنایع قندی مجوز افزایش نرخ شکر هر کیلوگرم تا 14 هزار و 500 تومان را دارند.

قراگزلو اما شرایط فروش و سودآوری قصفها را مناسب ارزیابی می‌کند و می‌گوید: هرچند قیمت سهام قصفها مانند بسیاری از صنایع دیگر بورسی، پایین است اما عملکرد شرکت در یک‌سال گذشته مطلوب بوده  و 6 ماهه نخست امسال، سود پیش‌بینی شده را محقق کرده است. در چنین وضعیتی، برخی کارخانجات حتی برای تامین نقدینگی خرید چغندر قند با مشکل مواجهند و وضعیت اصلا خوب نیست. اگر بازار داخلی، کشش افزایش قیمت را داشت، صنایع قندی 2 برابر بیش‌تر از سال گذشته سودسازی می‌کردند.

قراگزلو که سمت مدیرعاملی کارخانه قند نقده را هم بر عهده دارد، از ورود این شرکت قندی به بورس تا دو سال آینده خبر می‌دهد و می‌گوید: مراحل آماده‌سازی این شرکت قندی برای ورود به بازار سرمایه در دست انجام است.

خبرنگار: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها