کد خبر 118529

بااقتصاد گزارش می‌دهد

گزارش بازار/دوشنبه 17 آبان 1400 معاملات امروز بازارهای سهام تهران در نخستین ساعت وقت بازار با افزایش عرضه و ریزش شاخص کل همراه شد اما در میانه راه نسبت تقاضا از عرضه پیشی گرفت و صعود 3500 واحدی شاخص کل را در پایان به ثبت رساند. برخی از شبکه‌ها و کانال‌های خبری بازار سرمایه، این تغییر روند شاخص را متاثر از حمایت‌های رییس جمهوری و بازخواست رییسی از وزیر اقتصاد مبنی بر رسیدگی به وضعیت بورس و سهامداران خُرد اعلام کردند. به‌این‌ترتیب و با صعود 3500 واحدی، شاخص کل به رقم یک‌میلیون و 434 هزار واحد رسید و برای شاخص کل هم‌وزن که با حضور حقیقی‌ها در صف خرید پرحجم سهام خودرو، به‌عنوان لیدر بازار، رشد 237 واحدی رقم خورد. همچنین شاخص فرابورس نیز 117 واحد ارتقا یافت.

نوری و خودرو، در صدر خریدهای حقیقی‌های بورس تهران

به گزارش بااقتصاد، امروز دوشنبه 17 آبان‌ماه، معاملات بازارهای سهام تهران در وقت پیش‌گشایش و تا نیمه نخست بازار، روی مدار منفی و افزایش عرضه همراه بود اما در نیمه دوم روند معاملات تغییر کرد و به سمت مثبت گرایید. شاخص‌سازان اصلی بورس تهران، نمادهای نوری، خودرو، رمپنا، شپدیس، تاپیکو و شاراک بودند و در فرابورس هم بپاس، غصینو، آریا، سمگا شبصیر و اتکای در صدر مثبت‌سازان شاخص قرار گرفتند.

تساوی رشد و کاهش 3 درصدی قیمت سهام برای 93 نماد

معامله‌گران بازارهای سهام تهران امروز روی 619 نماد شرکتی نقل و انتقال سهام انجام دادند و طی آن برای 93 نماد، رشد قیمت بیش از 3 درصدی و برای 93 نماد دیگر هم، کاهش قیمت بیش از 3 درصدی رقم خورد.

جزییات آمار معاملات امروز بازارهای سهام تهران

رشد 0.24 درصدی شاخص کل بورس تهران، امروز معامله‌گران این بازار را روی دادوستد 345 نماد شرکتی متمرکز کرد و در پایان برای 146 نماد، معادل 42 درصد، قیمت نهایی مثبت رقم خورد و برای 183 سهم، معادل 53 ‌درصد قیمت پایانی منفی ثبت شد. تشکیل صف خرید 75 میلیارد تومانی مقابل 26 نماد در مقابل ارزش 109 میلیارد تومانی برای 19 نماد در معاملات امروز روی تابلو حم6 نماد هم در این بازار به ارزش 54 میلیارد تومان در صف فروش گذاشته شدند.

در بازار فرابورس امروز رشد 0.06 ئرصدی برای شاخص آیفکس ثبت شد. از 141 نماد معامله شده در این بازار 57 نماد، معادل 40 درصد به قیمت پایانی مثبت رسیدند و برای 82 سهم  معاملات در مدار منفی به پایان رسید. ارزش صف‌های خرید سهم‌های فرابورس با 17 نماد به 91 میلیارد تومان رسید و ارزش 13 نماد در صف فروش 173 میلیارد تومان بود.

وضعیت معاملات بازار پایه نیز با دادوستد 134 نماد شرکتی، حدود 41 درصد، معادل 31 سهم مثبت بود و 86 سهم، حدود 64 درصد در مدار منفی به پایان رسید. ارزش 33 نمادی که به صف خرید ایستادند، 188 میلیارد تومان و ارزش صف فروش 52 نماد در این بازار به حدود 193 میلیارد تومان رسید.

مجلس طرح اصلاح قانون اوراق بهادار را آماده می‌کند

وزیر اقتصاد، روز گذشته خواستار اجرای رویکرد راهبردی به مسیر حرکت بازار سرمایه به عنوان یکی از اساسی‌ترین بازارها شد و گفت: در کارگروه مشترکی که بین وزارت اقتصاد و کمیسیون اقتصادی مجلس تشکیل شده است، تلاش داریم جمع بندی نهایی ما به مصوبه‌ای ماندگار برای اصلاح بازار سرمایه منجر شود.

همچنین در جلسه صبح امروز احسان خاندوزی، با رییس کل بانک مرکزی ابزار های تعیین نرخ سود بانکی که برای فعالان بازار سرمایه اهمیت دارد مورد بررسی قرار گرفت و هماهنگی های لازم به منظور همسان‌سازی سیاستگذاری‌ها و نرخ ارز انجام شد.

وزیر اقتصاد گفت: دولت نقش شفاف‌سازی و سالم‌سازی بازار سرمایه را به عهده دارد و در تلاش برای ایجاد ثبات و اعتماد در بازار سرمایه است. خاندوزی تصریح کرد: سهامداران خرد بازار سرمایه سواد مالی خود را باید ارتقا و سطح انتظارات‌شان را با واقعیت ها و جنس بازار سرمایه تطبیق دهند.

همچنین در جلسه مشترک وزیر اقتصاد با رییس کل بانک مرکزی و رییس سازمان بورس، تشکیل کمیته مشترک بانک مرکزی و سازمان بورس اعلام شد. این کمیته به منظور هماهنگی سیاست‌گذاری ها و تصمیمات در بازار پول و سرمایه تشکیل می‌شود.

رییس کل بانک مرکزی: بازار پول و سرمایه رقیب هم نیستند

رییس کل بانک مرکزی در این نشست، گفت: هماهنگی در اتخاذ سیاست‌های بازار پول و سرمایه یک ضرورت است. سیاست‌ پولی بانک مرکزی با همکاری وزارت اقتصاد و در نهایت در شورای پول و اعتبار جمع‌بندی می‌شود و در این مسیر نگاه جامعی به بازارهای مختلف کشور به ویژه بازار سرمایه وجود دارد.

علی صالح‌آبادی افزود: نباید این نگاه حاکم باشد که بازار سرمایه و پول رقیب یکدیگرند و زبان مشترکی ندارند و امروز خوشبختانه در این خصوص، بین ارکان اقتصادی کابینه دولت به ویژه وزارت اقتصاد و بانک مرکزی اتفاق نظر وجود دارد و شرایط کنونی، زمان بسیار مناسبی برای تأسیس شورای ثبات مالی و ارتقای این همکاری‌هاست.

وی افزود: بازار سرمایه باید به دور از سیاست‌زدگی و در یک فضای پیش‌بینی‌پذیر و مبتنی بر رویکردهای تخصصی، مسیر رو به رشد خود را ادامه دهد.

عرضه‌ اولیههای خوب در راه بازار سرمایه‌

غلامرضا مرحبا، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس نیز دیروز خبر از عرضه اولیه‌های خوب در بازار سرمایه داد. کمیسیون اقتصادی مجلس دیروزمیزبان وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس سازمان بورس اوراق بهادار بود و در این نشست مباحثی در خصوص وضعیت بازار سرمایه و مشکلات آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

نمای پایانی معاملات بازارهای سهام تهران، دوشنبه  17 آبان 1400

ارزش کل معاملات امروز بازار 63بیش از میلیارد تومان بود که از این مبلغ  5884 میلیارد تومان، به معاملات خرد سهام  و حق تقدم و صندوق‌های قابل معامله سهامی اختصاص یافت. امروز همچنین 9 درصد از کل ارزش معاملات مربوط به معاملات خُرد بود.

ارزش معاملات خرد امروز بازار به بیش از 7000 میلیارد تومان رسید و حجم‌های خوبی را هم در سهام لیدر بازار مانند خودرو شاهد بودیم که روزهای بهتری را برای بازار سرمایه رقم خواهد زد. در جریان نقل‌وانتقالات امروز سهام، حقیقی‌ها بیش‌ترین میزان خرید خود را به نمادهای خودرو، شاراک و بپاس اختصاص دادند و حقوقی‌ها نیز برنامه خریدشان را بیش‌تر روی نمادهای فملی، فجهان و فولاد متمرکز کردند.

بیش‎‌ترین ارزش و حجم معاملات امروز سهام به گروه‌های خودرو، محصولات شیمیایی و فلزات اساسی به ترتیب با 1076 ، 371 و 240 میلیارد تومان تخصیص یافت و این شرکت‌ها برترین صنایع بازار شناخته شدند.

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1.434.392.55 (3499.96افزایش)

شاخص کل هم‌وزن: 384.929.72 (237.36افزایش)

ارزش معاملات: 6.024 میلیارد تومان

حجم معاملات: یک هزار میلیارد تومان برگ سهم

سه نماد با بالاترین تاثیر مثبت: نوری، خودرو و رمپنا

بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 20.349.61 (117.81افزایش)

ارزش معاملات: 67.789 میلیارد تومان

حجم معاملات: 2.5 هزار میلیارد تومان برگ سهم

سه نماد با بیش‌ترین تاثیر مثبت: بپاس، غصینو و آریا

گزارش: مولود غلامی

 

 

ارسال نظر

تازه ها