کد خبر 117867

معامله ۱۳۱ هزار گواهی سپرده در نخستین روز راه اندازی معاملات گواهی سپرده سیمان در بورس کالای ایران ثبت شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، در نخستین روز راه اندازی معاملات گواهی سپرده سیمان در بورس کالای ایران، معامله ۱۳۱ هزار گواهی سپرده معادل ۱۳۱ تن سیمان انبار کارخانه های سیمان غرب، فارس، خاش و دورود به ثبت رسید تا از امروز خریداران خرد نیز بتوانند به سادگی و به صورت آنلاین از سراسر کشور نسبت به خرید سیمان از انبار کارخانه های پذیرش شده اقدام کنند. 

امروز معاملات گواهی سپرده سیمان پس از پذیرش ۱۱ انبار شرکت سیمانی در بورس کالا راه اندازی شد که براساس آمار، ۲۰ تن محصول شرکت سیمان غرب معادل ۲۰ هزار گواهی سپرده به فروش رسید. همچنین ۶۰ تن معادل ۶۰ هزار گواهی سپرده از انبار شرکت سیمان فارس و ۲۵ هزار گواهی سپرده معادل ۲۵ تن سیمان تیپ موجود در انبار سیمان خاش نیز با اقبال خریداران مورد معامله قرار گرفت. در ادامه نیز ۲۶ تن سیمان یعنی ۲۶ هزار گواهی سپرده محصول سیمان دورود نیز خریداری شد تا در مجموع ۱۳۱هزار گواهی سپرده در روز افتتاح معاملات، خریداری شود.

جزییات معاملات گواهی سپرده سیمان

برای انجام معاملات گواهی سپرده سیمان، حداقل و حداکثر خرید ۱۰ تا ۱۰۰ تن بوده و هر گواهی سپرده سیمان معادل یک کیلوگرم سیمان است. به این ترتیب هر فردی که تمایل به خرید دارد باید حداقل ۱۰ هزار گواهی معادل ۱۰ تن سیمان و حداکثر ۱۰۰ هزار گواهی معادل ۱۰۰ تن سیمان تیپ ۲ پاکتی سفارش خرید ثبت کند. هر نماد نیز امکان خرید بیشتر از ۱۰۰ تن را ندارد و انجام معاملات در این روش با همان کد سهامداری مقدور است. 

مبنای قیمتی در این روش قیمت روز قبل سیمان در بازار فیزیکی بورس کالاست که با محدوده نوسان مثبت و منفی ۳ درصد در بازار گواهی کشف می شود.

معاملات از ساعت ۱۲:۴۵ تا ۱۳:۳۰ به صورت پیش گشایش انجام و پس از آن، معاملات به صورت تک قیمتی و ناپیوسته انجام می شود؛ به این معنی که خریدار تا دو هفته مهلت دارد محصول را از انبار کارخانه تحویل بگیرد.

خریداران باید بدانند که گواهی سپرده سیمان بازار ثانویه ندارد و مانند سایر گواهی سپرده های کالایی که معاملات در آنها به صورت پیوسته است، نمی باشد و کسانی که خرید سیمان انجام داده اند حتما باید نسبت به تحویل از فروشنده و حمل سیمان اقدام کنند. سیمان در نظر گرفته شده در این روش از نوع تیپ ۲ و در بسته بندی های ۵۰ کیلوگرمی است.

ارسال نظر

تازه ها