کد خبر 117866

بااقتصاد گزارش می‌دهد

گزارش بازار/ یکشنبه 9 آبان 1400 شاخص کل بورس تهران که طی یکی‌دوهفته اخیر در برزخ میان کانال 1.4 و 1.3 میلیونی گرفتار شده، امروز هم با شدت گرفتن فشار فروش سهام، به‌ویژه از سوی حقیقی‌ها، بیش از 35 هزار واحد سقوط کرد تا در میانه کانال برزخی 1.3 میلیونی، زمینگیر شود. با ادامه روند ریزشی در بازار سهام بدون توجه به مولفه‌های رشد مانند، نرخ تورم و نرخ دلار و خبرهای سیاسی برجامی، بسیاری از تحلیلگران و فعالان بازار سرمایه معتقدند که دوره دوم رکود بورس فرارسیده است که در یک مسیر سینوسی آرام و نوسانی ادامه خواهد داشت.

حقیقی‌های بورس با 10 هزار واحد منفی، خروج زدند

به گزارش بااقتصاد، معاملات بازارهای سهام تهران امروز، یکشنبه 9 آبان‌ماه، در ادامه روند منفی دیروز قرار گرفت و تمامی شاخص‌های بورس‌های تهران، ریزش کردند. سقوط بیش از 10 هزار واحدی شاخص کل هم‌وزن، بارزترین نشانه رویگردانی و خروج سهامداران خُرد و حقیقی از بازار سرمایه است که امروز اتفاق افتاد. با این رقم منفی، شاخص کل هم‌وزن کانال 360 هزار واحدی را هم از دست داد و روی رقم 359 هزار و 979 واحد، متوقف شد. منفی 377، عددی بود که امروز مقابل شاخص کل فرابورس و با رنگ سرخ، روی تابلو نشست و شاخص این بازار را تا رقم 19 هزار و 231 واحد به زیر کشاند.

فلزات اساسی و پتروشیمی‌ها در صدر جدول منفی‌سازان شاخص

مطابق جریان معاملات دیروز بورس تهران، امروز هم گروه فلزات اساسی، با بالاترین میزان دادوستدهای منفی در نمادهای بزرگی مانند فولاد و فملی، بیش‌ترین تاثیر منفی را بر شاخص کل اعمال کردند. پارسان، وغدیر، شپدیس، کگل و تاپیکو نیز در رتبه‌های بعدی منفی‌سازان شاخص ایستادند. این نمادها، حدود یک‌‌سوم از اُفت 35 هزار واحدی شاخص را برعهده داشتند. در بازارهای اول و دوم فرابورس هم شاخص‌سازان بزرگ پتروشیمیایی با پیشتازی آریا و زاگرس در صدر جدول منفی‌سازان شاخص قرار گرفتند و به‌همراه هرمز، صبا، شگویا، ذوب و شاوان، بیش‌ترین تاثیر منفی را بر شاخص تحمیل کردند.

مدیریت، تنها نماد پرتراکنش مثبت

بالاترین میزان تراکنش معاملاتی در بورس تهران به نمادهای فسبزوار، فولاد، کیمیاتک، شپنا، خودرو، شبندر و خساپا و در مدار منفی اختصاص یافت. در بازار فرابورس هم بجز مدیریت که برترین نمادپرتراکنش مثبت، لقب گرفت، فجهان، توسن، کرمان، آریا وهامون و صبا بالاترین میزان تراکنش معاملاتی منفی را رقم زدند.

506 نماد با کاهش قیمت بیش از 3 درصدی

معامله‌گران سهام امروز، طی دادوستدهای منفی روی 602 نماد شرکتی نقل و انتقال سهم انجام دادند که برای 20 نماد افزایش قیمت بیش از 3 درصدی و برای 506 نماد، کاهش قیمت بیش از 3 درصدی ثبت شد. این رقم از ابتدای امسال تاکنون، بی‌سایقه بوده است!

تشکیل صف خرید برای تنها 5نماد بورس تهران!

در روزی که برای شاخص کل بورس تهران، اُفت 2.5 درصدی ثبت شد، تنها 13 سهم، معادل 4 درصد از 341 نماد معامله شده، قیمت پایانی مثبت را تجربه کردند و 325 سهم، معادل 95 درصد نیز با کاهش قیمت مواجه شدند. سهامداران بورس تهران امروز 181 نماد را به صف فروش گذاشتند و برای 5 نماد هم صف خرید تشکیل دادند. ارزش صف‌های فروش 477 میلیارد تومان در مقابل رقم اندک ارزش صف خرید 15 میلیارد تومانی بود.

ارزش 3 میلیارد تومانی صف‌های خرید در فرابورس!

شاخص آیفکس هم حدود 2 درصد اُفت کرد و از تعداد 138 نماد معامله شده در بازار اول و دوم، 11 سهم، معادل 8 درصد رشد قیمت پایانی را ثبت کردند و برای 127 سهم، معادل 92 درصد هم کاهش قیمت رقم خورد. ارزش صف‌های خرید نمادهای فرابورسی با 4 نماد، به عدد تک‌رقمی 3 میلیارد تومانی رسید و ارزش صف‌های فروش84 نماد هم 291 میلیارد تومان تعیین شد.

تابلو 80 درصد سرخ‌رنگ بازار پایه

تابلو معاملات بازار پایه هم، وضعیت بهتری نداشت و پس از دادوستد 124 نماد، 18 درصد، معادل 15 سهم‌ها رشد قیمت پایانی را ثبت کردند درحالی‌که برای 98 سهم، معادل 79 درصد، قیمت نهایی منفی رقم خورد. معامله‌گران بازار پایه امروز در صف خرید 12 نماد به ارزش 81 میلیارد تومان ایستادند و 94 نماد را به ارزش 388 میلیارد تومان در صف فروش، حراج کردند.

کاهش نقدشوندگی اوراق اسناد خزانه در بازار سرمایه

درحالی‌که این‌روزها انتقادهای فراوانی به دولت برای فروش پرحجم اوراق بدهی در بازار سرمایه مطرح می‌شود، میثم فدایی، مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس، دلیل نقد نشدن اوراق اسناد خزانه در بورس را اعلام کرد. به گفته فدایی، امسال -که یکی از سخت‌ترین سال‌ها به لحاظ تامین بودجه دولت بوده- اوراق بهادار دولتی در بازار سرمایه منتشر شده است.

وی اظهار کرد: یکی از این اوراق که توسط دولت در بازار سرمایه منتشر شده، اوراق خزانه است که در قالب تهاتر بدهی‌های دولت با پیمانکاران منتشر شد و در اختیار سازمان برنامه و بودجه قرار گرفت. سازمان برنامه و بودجه نیز این اوراق را در اختیار پیمانکاران قرار داد تا در یک بازار نقدشونده، مانند بازار سرمایه، این اوراق به فروش برسد و پیمانکاران از این طریق، تامین مالی کنند.

فدایی، حجم صندوق‌های بازارگردانی را در حال حاضر، ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت که این صندوق‌ها وظیفه ایجاد نقدشوندگی را در بازار سرمایه بر عهده دارند. این صندوق‌ها طی ۷ ماه گذشته بیش از ۴۲ هزار میلیارد تومان خرید سهام انجام داده‌اند و ۲۸ هزار میلیارد تومان نیز فروش سهام و به طور خالص حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان خرید سهام را در برنامه دارند.

انفعال وزارت اقتصاد در قبال بازار سرمایه 

در منفی‌ترین روز پاییزی بازار سرمایه، نمایندگان مجلس، با موضوع بررسی مشکلات اقتصادی، پشت درهای بسته نشست برگزار کردند. درهمین‌راستا، یکی از نمایندگان مجلس در نطق میان دستور امروز با اشاره به وضعیت نابسامان بازار سرمایه، بورس را قتلگاه (سرمایه) مردم اعلام کرد. ناصر موسوی لارگانی، نماینده فلاورجان در مجلس، تصریح کرد: بورس قتلگاه مردم شده و وزارت اقتصاد در موضع انفعال قرار گرفته است.   در حوزه صنعت، اشتغال و کارآفرینی به‌جز شعار و خودستایی در دوره‌های گذشته، اقدامی را شاهد نبوده‌ایم.

وی افزود: دو کلمه «باید» و «نباید» از کلیدواژه‌های دولتمردان در سخنرانی‌هاست که مخاطبی جز خودشان ندارد. تضعیف مرجعیت مصادف با تضعیف انقلاب است. حالا که تورم افسار گسیخته داریم و نیمی از مردم قادر به خرید گوشت و لبنیات نیستند و یک مرجع تقلید دغدغه‌ مردم را بیان کرده است، نباید این گونه با او برخورد می‌شد.

تاکید مجلس بر توجه جدی دولت به بازار سرمایه و مدیریت بورس

یکی از اعضای هیات‌رییسه مجلس نیز در نطق میان‌دستور امروز، به اهمیت توجه جدی به بازار سرمایه و مدیریت بازار بورس اشاره و اظهار کرد: ذوب شدن و تبخیر ثروت  مردم در بورس غیر قابل تحمل است. علیرضا سلیمی، افزود: آنهایی که نرخ تورم را به بالای 40 درصد رساندند، نباید در حاشیه امن قرار گیرند. مدیریت اشرافی در سال 98 (اشاره به حسن روحانی)، به 80 میلیون نفر با ریشخند گفت که من خودم صبح جمعه متوجه گرانی شدم!

نمای پایانی معاملات بورس اوراق بهادار تهران، روز یکشنبه‌‌‌9 آبان 1400

مجموع ارزش کل معاملات در بازارهای سهام تهران امروز با جابجایی حدود 8 هزار میلیارد تومان برگ سهم، به  6500 میلیارد تومان رسید. به تفکیک بازارها، ارزش معاملات بورس تهران، با نقل و انتقال 6100 میلیارد تومان برگ سهم، 3900 میلیارد تومان ثبت شد و برای فرابورس نیز پس از جابجایی 1800 میلیارد تومان برگ سهم، بیش از 2400 میلیارد تومان ارزش معاملات، روی تابلو نقش بست.

ارزش معاملات خُرد بورس و فرابورس امروز به رقم ناچیز 3600 میلیارد تومان رسید که طی آن، 365 میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت از حقیقی‌ها به نفع سهامداران عمده رقم خورد. در این دادوستدها، حقیقی‌ها بیش‌ترین میزان خریدشان را روی نمادهای حسیر، سمایه و فاراک متمرکز کردند و درمقابل، حقوقی‌ها نیز بخش بیش‌تر خریدشان را به اتکای، فملی و شپنا اختصاص دادند.

گروه‌های فلزات اساسی، محصولات شیمیایی و فراورده‌های به ترتیب با 390 ، 284 و 282 میلیارد تومان از نظر ارزش و حجم دادوستدها، برترین صنایع لقب گرفتند.

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,340,319.17 (35350.59-)

شاخص کل هم‌وزن: 359.979.22 (10444.85-)

ارزش معاملات: 3.915 میلیارد تومان

حجم معاملات: 6.1 هزار میلیارد سهم

سه نماد با بالاترین اثر منفی: فولاد، فملی و پارسان

بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 19.231.01 (377.58-)

ارزش معاملات: 3,493میلیارد تومان

حجم معاملات: 1.8 هزار میلیارد تومان برگ سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر منفی: آریا، زاگرس و هرمز

گزارش: مولود غلامی

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها