کد خبر 117788

این‌روزها که بازار سرمایه دوباره به دور منفی افتاده و اُفت مداوم شاخص از سر گرفته شده است، برخی نمایندگان مجلس که در سال قبل، منتقد سرسخت دولت و تصمیم‌هایش در قبال بورس بودند، حالا چشم خود را به ریزش‌های بازار سرمایه بسته‌اند و ثناگویان دولت جدید شده‌اند، تاجایی‌که تلاش می‌کنند تامین منابع ساخت یک‌میلیون واحد مسکن حمایتی از طریق بورس انجام شود. البته وابستگی تمامی بخش‌های زیرساختی و بنگاه‌های تولیدی به بازار سرمایه، نه‌تنها رخداد بسیار مثبت و موثر برای اقتصاد کشور است، بلکه پیامد رشد اقتصادی را هم باید انتظار داشت. این درصورتی است که هم بازار سرمایه در یک مسیر و مدار متعادل و منطقی قرار داشته باشد و هم برای سهامداران و سرمایه‌گذاران اعتماد و اطمینان نسبی در سودآوری و بازدهی شرکت‌های بورسی ایجاد شود.

متاسفانه طی یکی دو سال اخیر، مولفه اعتماد عمومی به بورس، با دخالت و دست‌اندازی دولت‌ها در بازار سرمایه و انتفاع یک‌سویه، کاملا از میان رفته است. عامل اصلی این بی‌اعتمادی، عملکرد منفعت‌طلبانه دولت در بازار سرمایه است که حمایت مجلس را نیز پشت سر خود داشت.

از تابستان 1400 که دولت سیزدهم با وعده حمایت از بورس و جبران زیان سهامداران خُرد، بر سر کار آمد تا دو هفته پیش که تیم مدیریتی بازار سرمایه تغییر کرد، بسیاری از سهامداران حقیقی که اندک امیدی به تغییر روند بازار داشتند، طی یکی دو هفته اخیر، بی‌اعتمادی‌شان بیش‌تر شد. البته مسئولان اقتصادی از وزیر گرفته تا مدیران بازار سرمایه، وعده روزهای خوب بورس را می‌دهند اما سهامداران خُرد، توجهی به این شعارها ندارند و از زمان پیش‌گشایش معاملات روزانه تا وقت پایانی، سهم‌های‌شان را در صف فروش می‌گذارند.

حالا در چنین شرایط بغرنج و نفسگیری که بازار سرمایه، به‌عنوان شفاف‌ترین بازار مالی ایران در آن قرار گرفته، به‌نظر می‌رسد طرح مسکن حمایتی رستم قاسمی و تامین منابع ساخت آن از طریق بورس، داستان تکراری دیگری را مانند دارایکم و پالایش یکم برای بورس رقم بزند.

به‌این‌ترتیب، اجرای پرده دوم درآمدزایی بی‌دردسر از بورس، نیاز به نوشتن سناریوی دیگری دارد که حالا نقش اصلی را مجلسِ هم‌سو با دولت، خاصه کمیسیون اقتصادی و رییس کرمانی آن برعهده گرفته است. سخنان اخیر رییس کمیسیون اقتصادی مجلس مبنی بر فراهم کردن منابع مورد نیاز برای تولید یک میلیون واحد مسکونی از طریق بازار سرمایه، گواه این مدعاست. به گفته پورابراهیمی، تولید یک میلیون مسکن در طول یک سال، طرح بزرگی است که با استفاده از توان شرکت‌های بورسی، نتایج فوق‌العاده‌ای را برای کشور درپی خواهد داشت!

در پاسخ به این اظهارات رییس کمیسیون اقتصادی مجلس باید گفت که منظورشان از توان کدام شرکت‌ها در بازار سرمایه است که انتظارات را برای تامین منابع مالی ساخت یک میلیون واحد مسکونی براورده می‌کنند؟ شرکت‌هایی که ارزش سهام‌شان به زیر قیمت واقعی و به‌اصطلاح کف رسیده یا شرکت‌هایی که به‌رغم سودآوری و فروش مناسب، به دلیل افزایش هزینه‌ها، توان اجرای برنامه‌های توسعه‌ای خود را ندارند؟ حتی هلدینگ‌های بزرگ بورسی مانند شستا که برای پرداخت حقوق پرسنل و کارمندان برخی مجموعه‌های تابعه‌شان، دست به فروش دارایی می‌زنند! آیا بازار سرمایه‌ای که در یک دوره رکود و ریزش فرسایشی 15 ماهه قرار دارد و هیچ نشانه‌ای از احیا و بازگشت به روند مثبت و متعادل در آن دیده نمی‌شود، توان جذب بخشی از نقدینگی و پول حقیقی‌هایی که در این بازه زمانی کوتاه، وارد بورس شده‌ و زیان‌های هنگفتی را پذیرفته‌اند، داراست؟ بازاری که حتی با محرک‌ها و مسکن‌های قوی مانند نرخ تورم 40 درصدی، دلار 27 تا 28 هزار تومانی، ارزندگی بسیاری از سهم‌های بزرگ و دلارمحور، توان احیا و احصا ندارد و بدون توجه به تمامی مولفه‌های مثبت برای صعود، همچنان در سراشیبی سقوط طی طریق می‌کند!

رییس محترم کمیسیون اقتصادی مجلس، درحالی صحبت از هدایت نقدینگی مردم به سمت صندوق پروژه‌ها و زمین و ساختمان در بازار می‌کند که بسیاری از این صندوق‌ها نیز از تابستان 99 تاکنون در ضرر هستند. مدیریت صحیح این صندوق‌ها با توجه به نوسانات شدید اقتصادی و تغییر و تحولات پی‌درپی مدیریتی بدون اجرای برنامه‌های کارشناسی و عملی، چگونه می‌تواند سود سرمایه‌گذاران را تضمین کند؟

بنابراین، طرح مسکن حمایتی گرچه فعلا، بازار مسکن را از تب و تاب شدید قیمتی انداخته است اما باتوجه به تورم انتظاری و احتمال افزایش نرخ دلار در ماه‌های آتی، همچنین بی‌توجهی بازار سرمایه به این محرک‌های رشد، نه‌تنها عامل تقویت بورس در این شرایط نیست، بلکه می‌تواند اثر منفی بر روند معاملات بازار ایجاد کند، مگر این‌که دولت برنامه مدون حمایتی و تقویتی برای بازار سرمایه در دست اجرا داشته باشد و جریان عظیم نقدینگی را به سمت بورس سوق دهد.

مولود غلامی- روزنامه‌نگار بازار سرمایه

 

ارسال نظر

تازه ها