کد خبر 117463

بااقتصاد گزارش می‌دهد

گزارش بازار/ دوشنبه 3 آبان 1400 در دوره ریاست دهقان دهنوی، بر سازمان بورس اوراق بهادار، انتقادات فراوانی به روند معاملات بازارهای سهام تهران در روزهای مثبت و منفی و شائبه شاخص‌سازی در بازار وجود داشت. حالا با تغییر رییس سازمان بورس و به‌رغم برنامه‌های ارایه‌شده از سوی وی برای بازار سرمایه، شاخص کل بورس همچنان نزولی است و به‌نظر می‌رسد با عبور از دوره شاخص‌سازی، به مرحله شاخص‌سوزی بازگشته است. دراین‌میان، معامله‌گران سهام هم بدون توجه به محرک‌های مثبت برای بازار سرمایه، همچنان بسیاری از سهم‌های ارزنده و به کف قیمت رسیده را در صف فروش گذاشته‌اند!

سقوط دسته‌جمعی شاخص‌های بورس تهران

به گزارش بااقتصاد، امروز دوشنبه، سوم ابان‌ماه، تمامی بورس‌های تهران در مدار منفی معاملات قرار گرفتند و شاخص‌های بورس‌ها نیز سقوط کردند. شاخص کل با 23 هزار و 640 واحد منفی، برای چندمین بار متوالی طی هفته‌های اخیر، محدوده مقاومتی 1.4 میلیون واحدی را از دست داد و روی رقم یک‌میلیون و 384 هزار واحدی متوقف شد. شاخص کل هم‌وزن با ثبت حدود 8 هزار واحد قرمزرنگ، به کف کانال 380 هزار واحدی رسید و شاخص کل فرابورس هم با 280 واحد اُفت، روی پله 19 هزار و 676 واحدی توقف کرد.

تاثیر منفی 7500 واحدی نمادهای بزرگ روی شاخص کل

باتوجه به ریزش دسته‌جمعی نمادهای بزرگ و کوچک روی تابلو بورس تهران، نمادهای پارس، شپدیس، فملی، جم، کگل، شپنا و وامید بیش‌ترین واحدهای منفی را به شاخص تحمیل کردند و درمجموع بیش از 7500 واحد از شاخص کاستند. کاهنده‌های اصلی شاخص آیفکس در بازار امروز هم نمادهای زاگرس، آریا، ذوب، مارون، شراز، شگویا و سمگا بودند و نقش اصلی را در ریزش 280 واحدی شاخص فرابورس ایفا کردند.

خودرو، تنها نماد بزرگ بورس تهران با تراکنش مثبت معاملاتی

بالاترین میزان تراکنش منفی در معاملات بورس تهران، امروز به نام شپنا، فسبزوار، شبندر، کیمیاتک، فولاد و خساپا رقم خورد و خودرو هم بالاترین میزان تراکنش مثبت را به خود اختصاص داد. درهمین‌حال و طی دادوستدهای اکثرا منفی فرابورس، نمادهای فجهان، مدیریت، کرمان، وهامون و غگیلا در صدر پرتراکنش‌های منفی قرار گرفتند و معاملات توسن و فرابورس با بیش‌ترین میزان تراکنش مثبت به پایان رسید.

کاهش قیمت بیش از 3 درصدی برای 394 نماد

معامله‌گران سهام امروز، روی 601 نماد شرکتی نقل و انتقال سهم انجام دادند که برای 47 نماد افزایش قیمت بیش از 3 درصدی و برای 394 نماد، کاهش قیمت بیش از 3 درصدی ثبت شد.

اما خبرهای مثبت برای بازار سرمایه که معامله‌گران را تشویق به خرید سهام نکرد و برعکس به صف‌های فروش کشاند، بر قرار زیر است:

تاکید سخنگوی کمیسیون اقتصادی بر مخالفت مجلس با قیمت‌گذاری دستوری

غلامرضا مرحبا، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس، بورس کالا را بستر مناسبی برای معاملات کالاها و همچنین گزارشگر بازار اعلام و اظهار کرد: این فهم مهم در اقتصاد کشور باید شکل بگیرد که بورس کالا، بستر معاملات کالاها و گزارشگر بازار است و اگر قیمت کالایی بالا یا پایین می‌رود، ناشی از روند عرضه و تقاضاست؛ به عبارتی بورس کالا، تصویر روشنی از بازار را به سیاست‌گذار نشان می‌دهد تا او نسبت به رفع معضلات بازار اقدام کند.

به گفته سخنگوی کمیسیون اقتصادی، مجلس وارد موضوع نحوه تنظیم بازارها که وظیفه دولت است و همچنین قیمت‌‌گذاری کالاها نمی‌شود، مگر این‌که اقدام غیرقانونی مانند قیمت‌گذاری دستوری کالاها در بازار سرمایه انجام شود.

مرحبا خواستار اصلاح فرایندهای سنتی در بازارها شد و گفت: قیمت واقعی کالاها در مکانیسم عرضه و تقاضا و در یک شرایط سالم، کشف می‌شود تا اجحافی در حق طرفین معامله به‍وجود نیاید. با نگاهی به عملکرد سال‌های گذشته، مشاهده می‌شود که هر جا دولت مداخله‌ای در بورس داشته و باید و نبایدی مشخص کرده، شرایط بازار از حالت طبیعی خارج‌شده و مفسده‌هایی به وجود آمده است. برای نمونه، در بازار محصولات پتروشیمی، تعیین سقف قیمت و مداخله دولت باعث شده بود که مفسده‌ای بزرگ شکل بگیرد و نظم بازار به هم بخورد و بازار سیاه بزرگی خارج از بورس شکل بگیرد.

وی از دولت سیزدهم و سیاست‌گذاران خواست تا استفاده از این تجربه‌های گران‌قیمت که با تحمیل هزینه‌های بسیار بر اقتصاد به دست آمده است، نهایت بهره را ببرند و به نظام بازار که ابزار اصلی آن بورس کالاست، اعتماد کنند.

حمایت تمام‌قد پورابراهیمی از حذف دلار 4200 تومانی

حذف دلار 4200 تومانی، در ماه‌های اخیر سوژه اظهار نظرهای مسئولان و مجلس‌نشینان شده است. در همین زمینه، محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، خبر از موافقت مجلس برای حذف دلار 4200 تومانی داد و گفت: اگر پیشنهاد کمیسیون اقتصادی مجلس به نتیجه برسد، رانت و فسادی که ارز ۴۲۰۰ تومانی ایجاد کرده از بین می‌رود و تولید هم احیا می‌شود.

وی میزان اختصاص ارز به کالاهای وارداتی در سال‌های اخیر را حدود ۶۰ میلیارد دلار اعلام و اظهار کرد که این نشان می‌دهد سالانه به طور متوسط ۱۵ میلیارد دلار یارانه به کالای اساسی اختصاص یافته و در این ۴ سال حدود ۶۰۰ هزار میلیارد تومان منابع کشور با کمترین اثربخشی در نظام اقتصادی به رانت و فساد تبدیل شده است!

به گفته پورابراهیمی، کمیسیون اقتصادی مجلس، اختصاص کارت اعتباری برای تامین کالای اساسی به مردم را پیشنهاد داده است و در صورت موافقت با این طرح، چالش قاچاق کالا با برقراری عدالت اجتماعی و‌ اصلاح الگوی مصرف از بین می‌رود.

دولت تصمیمی برا افزایش قیمت سوخت ندارد

موضوع افزایش قیمت حامل‌های انرژی که از ابتدای امسال مطرح بود و دولت قبل اجرای آن را به دولت سیزدهم سپرد، به گفته رییس سازمان برنامه و بودجه، در سال 1401 اجرا نخواهد شد. مسعود میرکاظمی، تصریح کرد: دولت تصمیمی برای تغییر (افزایش) نرخ حامل‌های انرژی در بودجه سال آینده ندارد.

تخصیص سهام عدالت جاماندگان با اما و اگر!

خبر اختصاص سهام عدالت به جاماندگان که از تابستان امسال و در دولت رییسی مطرح شده بود، حالا به رفع مصادره بخشی از این سهام که توسط دولت روحانی، گره خورده است. عسکر توکلی، رئییس هیات مدیره اتحادیه کشوری تعاونی‌های سهام عدالت:، امروز اظهار کرد: سهام شرکت‌هایی که دولت قبل به نفع خود مصادره کرده بود اگر بازگردد، جاماندگان سهام عدالت نیز تعیین تکلیف می‌شوند.

به گفته وی، دولت روحانی علاوه بر این اقدام حتی میزان سود سهام برخی از شرکت‌های باقی مانده را نیز کاهش داده بود. حالا اگر شرکت‌ها دوباره به سبد سهام عدالت بازگردند دولت این لایحه را برای تایید و اجرا به مجلس خواهد فرستاد تا منابع مالی لازم نیز مشخص شود.

نمای پایانی معاملات بورس اوراق بهادار تهران، روز دو‌‌شنبه‌‌‌ 3 آبان 1400

مجموع ارزش کل معاملات در بازارهای سهام تهران امروز با جابجایی 7800 میلیارد تومان برگ سهم و با محاسبه فروش ارواق مرابحه دولتی و صندوق‌ها، حدود 43 هزار میلیارد تومان رقم خورد. به تفکیک بازارها، ارزش معاملات بورس تهران، با نقل و انتقال 5600 میلیارد تومان برگ سهم،3800 میلیارد تومان ثبت شد و برای فرابورس نیز پس از جابجایی2200 میلیارد تومان برگ سهم، نزدیک به 39 هزار میلیارد تومان ارزش معاملات، روی تابلو نقش بست.

ارزش معاملات خُرد بورس و فرابورس امروز به بیش از 3760 میلیارد تومان رسید و 675 میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت سهام از سهامداران عمده به نفع حقیقی‌ها ثبت شد. طی معاملات امروز سهام، حقیقی‌ها بیش‌ترین میزان خریدشان را روی نمادهای حآفرین، سیمرغ و فرابورس متمرکز کردند و درمقابل، حقوقی‌ها نیز سهام شپنا، فجهان و وبصادر را در سبدهای‌های‌شان افزایش دادند.

گروه‌های فلزات اساسی، خودرو و فراورده‌های به ترتیب با 314 ، 304 و 285 میلیارد تومان از نظر ارزش و حجم دادوستدها، برترین صنایع لقب گرفتند.

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,384,111.16 (23647.53-)

شاخص کل هم‌وزن: 380.157.36 (7927.41-)

ارزش معاملات: 3.879 میلیارد تومان

حجم معاملات: 5.6 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین تاثیر منفی: پارس، شپدیس و فملی

بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 19.676.30 (280.94-)

ارزش معاملات: 38,945میلیارد تومان

حجم معاملات: 2.2 هزار میلیارد تومان برگ سهم

سه نماد با بالاترین تاثیر منفی: زاگرس، آریا و ذوب

گزارش: مولود غلامی

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها