کد خبر 117349

بااقتصاد گزارش می‌دهد

گزارش بازار/ ‌شنبه یکم آبان 1400 خبر بدهی 1000 میلیارد تومانی شرکت بورس بورس به شهرداری تهران و حاشیه‌هایی که در این زمینه ایجاد و منجر به پلمب و رفع پلمب پارکینگ بورس تهران شد، شوک معاملاتی دیگری را به بازار سرمایه وارد کرد. در سایه این شوک معاملاتی، بی‌اعتمادی سهامداران حقیقی به بازار سرمایه افزایش یافت، تا جایی‌که شاخص کل هم‌وزن امروز بیش از 9 هزار واحد فروریخت و اُفت 28 هزار واحدی شاخص کل، آن را به کف کانال 1.4 میلیون واحدی تنزل داد. شاخص کل فرابورس هم 290 واحد منفی را ثبت کرد و به کانال 19 واحدی عقب نشست.

بی‌واکنشی بازارهای سهام به تحلیل‌های تکنیکال و بنیادین

به گزارش بااقتصاد، درحالی‌که بسیاری از معامله‌گران بازارهای سهام تهران منتظر انتشار گزارش عملکردهای 6 ماهه شرکت‌ها هستند و بسیاری از شرکت‌ها فروش و سودآوری خوبی را ثبت کرده‌اند، معاملات امروز شنبه یکم آبان‌ماه، متاثر از جو روانی منفی و حاشیه‌های ایجاد شده برای بورس تهران، روی مدار ریزشی هفته قبل ادامه یافت. به نظر می‌رسد بازار نسبت به تحلیل‌های تکنیکال و ینیادین، واکنش خاصی نشان نمی‌دهد.

فولاد و هرمز، تک‌نمادهای سبز بورس و فرابورس در جمع بزرگان

به‌این‌ترتیب، تمامی نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز بورس، بجز فولاد، با کاهش قیمت و فشار فروش مواجه شدند. پارسان، پارس، شپدیس، وغدیر، تاپیکو و فملی در صدر منفی‌سازان شاخص قرار گرفتند و بیش از 8500 واحد منفی به شاخص تحمیل کردند. در بازار فرابورس هم بجز معاملات مثبت در نماد هرمز، معاملات سایر شاخص‌سازان ازجمله آریا، زاگرس، شگویا، ذوب، صبا و ومهان منفی به پایان رسید.

پرتراکنش‌های منفی بورس و فرابورس

در بازار امروز با صف‌های فشرده فروشندگان، بیش‌ترین میزان تراکنش معاملاتی منفی در بورس تهران برای فسبزوار، شتران، خودرو، کیمیاتک، فملی و خساپا رقم خورد و فولاد تنها نماد با تراکنش معاملاتی مثبت بود. نمادهای توسن، فجهان و فرابورس، بیش‌ترین میزان تراکنش مثبت در بازار فرابورس را ثبت کردند و در مقابل، مدیریت، کرمان، آریا و وهامون نیز پرتراکنش‌های منفی فرابورس بودند. درپی دادوستدهای منفی امروز، معامله‌گران روی 599 نماد شرکتی نقل و انتقال سهام انجام دادند و کاهش تعداد نمادهای معامله شده و کاهش ارزش معاملات، در بازار امروز هم تداوم یافت.

قیمت محصولات پتروشیمی دلار می‌شود؟

خبر مهمی که می‌تواند روی سهم‌های پتروشیمی‌ها که جزو نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز بورس هستند، تاثیر بگذارد، نحوه تعیین قیمت و فرمول محاسبه محصولات پتروشیمی است. در همین زمینه، احمد مهدوی، دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی، صبح امروز اعلام کرده بود که هنوز تصمیم جدی برای تغییر فرمول محاسبه پتروشیمی‌ها اعلام نشده است، محمدمهدی مفتح، قائم‌مقام وزارت صنعت، اعلام کرد که جزییات تغییر فرمول قیمت‌گذاری محصولات پتروشیمی به زودی منتشر می‌شود.

به گفته مفتح، جزییات تغییر فرمول قیمت‌گذاری پایه محصولات پتروشیمی، پس از کامل شدن این طرح در نشست مطبوعاتی به اطلاع فعالان بازار سرمایه می‌رسد و ازآنجا که این موضوع یک بسته تصمیم‌گیری مدیریتی به‌شمار می‎‌رود، به این منظور اطلاعات کامل این تغییرات در قالب یک نشست مطبوعاتی با همکاری مسئولان سازمان بورس و اوراق بهادار، به آگاهی سهامداران و فعالان بازار سرمایه خواهد رسید.

گفتنی است؛ مفتح پیش از این اعلام کرده بود که تغییر فرمول قیمت‌گذاری پایه محصولات پتروشیمی بر پایه دلار خواهد بود. به‌نظر می‌رسد این تصمیم عملی و قیمت محصولات پتروشیمی نیز تعیین شده است و تا پایان همین هفته نیز اعلام خواهد شد.

ورود 10 میلیون بازمانده سهام عدالت به بورس

در روزهایی که بازار سرمایه با رویگردانی سهامداران خُرد از سرمایه‌گذاری مواجه است و قیمت سهام عدالت نیز متاثر از ریزش شاخص بورس، اُفت کرده است، دولت سیزدهم و مجلس پیگیر تخصیص سهام عدالت به جاماندگان هستند. محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، اعلام کرد: طبق برآوردهای مجلس، حدود ۱۰میلیون نفر از دریافت سهام عدالت  جامانده‌اند که تکلیف آن‌ها تا دو هفته دیگر در مجلس مشخص می‌شود.

پیشنهاد سه گزینه‌های خودروسازان به رییسی

در نشست روز ملی صادرات که امروز با حضور رییس‌جمهوری، وزیر صنعت و رییس کل بانک مرکزی برگزار شد، فعالان و دستدرکاران صنعت، سه پیشنهاد خودرویی را ارایه کردند اما رییسی به این پیشنهادات که با محوریت وردات، تولید مشترک و تامین نقدینگی خودروسازان و قطعه‌سازان بود، واکنش خاصی نشان نداد!

رییس سازمان بورس درپی حذف قیمت‌گذاری و عرضه خودرو در بورس کالا

درهمین‌حال مجید عشقی، رییس سازمان بورس نیز طی نشستی با فرشاد مقیمی، مدیرعامل ایران‌خودرو، مسایل و مشکلات صنعت را بررسی کردند. تاکید رییس سازمان بورس بر خروج صنعت خودرو از بند قیمت‌گذاری دستوری، مهم‌ترین بخش این نشست بود که به گفته عشقی، با جدیت دنبال می‌شود. همچنین عرضه برخی از محصولات شرکت ایران‌خودرو در بورس کالای ایران نیز از محورهای دیگر این جلسه بود که با توافقاتی همراه شد.

بودجه 1041 و تمرکزدایی از منابع درآمدی دولت!

دولت سیزدهم به روال سایر دولت‌ها و طبق قانون باید آذرماه، لایحه بودجه 1401 را تنظیم و تقدیم مجلس کند. چالش بزرگ دولت در بودجه 1401، کسری بیش از 500 هزار میلیارد تومانی است. احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد، تمرکززدایی از بودجه سال آینده را در دستور کار دولت اعلام کرد و گفت: ما به دنبال تغییر و تحول در وضعیت اقتصادی کشور هستیم و این کار با تمرک زدایی در بودجه ۱۴۰۱ انجام خواهد گرفت.

بی‌توجهی بازار سرمایه به سیگنال مثبت برجامی وزیر خارجه امریکا

اما مهم‌ترین خبری که می‌تواند برای بازار سرمایه موثر و البته مثبت باشد، در بخش خبرهای سیاسی و برجامی است. ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا، اعلام کرد که مذاکرات وین باید از همان نقطه پایان دور ششم آغاز شود اما تحریم‌های ایران فعلا باقی می‌ماند. این‌درحالی‌است که فعلا معامله‌گران بازار سهام تهران، کمترین توجهی به این محرک‌های مثبت بازار ندارند و همچنان بر فشار فروش می‌افزایند!

نمای پایانی معاملات بازارهای سهام تهران، شنبه یکم آبان 1400

مجموع ارزش دادوستدهای سهام در بورس و فرابورس امروز با جابجایی 9200 میلیارد تومان برگ سهم به بیش از 22 هزار میلیارد تومان با محاسبه فروش اوراق مرابحه دولت در فرابورس و فروش صندوق‌ها رسید. سهم ارزش معاملات بورس تهران از این میزان با نقل‌وانتقال 7 هزار میلیارد تومان برگ سهم، 5800 میلیارد تومان و سهم فرابورس نیز با حجم حدود 3 هزار میلیارد تومان برگ سهم و محاسبه فروش اوراق مرابحه دولتی بیش از  16 هزار و 870 میلیارد تومان بود. ارزش کل معاملات خُرد در بورس تهران به 2787 میلیارد تومان رسید. طی این دادوستدهای خُرد، 540 میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت از سهامداران حقیقی‌ها به حقوقی‌های بورس انجام شد. در جریان نقل‌وانتقالات امروز سهام، حقیقی‌ها بیش‌ترین میزان خرید خود را به نمادهای فولاد، شبصیر و اتکای اختصاص دادند و حقوقی‌ها نیز برنامه خریدشان را بیش‌تر روی نمادهای آریان، فملی و پارسان متمرکز کردند.

بیش‎‌ترین ارزش و حجم معاملات امروز سهام به گروه‌های فلزات اساسی، محصولات شیمیایی و خودرو به ترتیب با 604 ، 315 و 265 میلیارد تومان تخصیص یافت و این شرکت‌ها برترین صنایع بازار شناخته شدند.

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1.407.663.19 (28688.35-)

شاخص کل هم‌وزن: 388.078.86 (9183.51-)

ارزش معاملات: 5.880 میلیارد تومان

حجم معاملات: 7 هزار میلیارد تومان برگ سهم

سه نماد با بالاترین تاثیر منفی: پارسان، پارس و شپدیس

بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 19.957.23 (290.19-)

ارزش معاملات: 16.833 میلیارد تومان

حجم معاملات: 2.2 هزار میلیارد تومان برگ سهم

سه نماد با بیش‌ترین تاثیر منفی: آریا، زاگرس و شگویا

گزارش: مولود غلامی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها