کد خبر 116805

احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی ودارایی، سرانجام امروز سکوت خود را در حوزه بازار سرمایه شکست و با انتشار یک پیام حمایتی، انتخاب اعضای «متخصص» و «خوش‌نام» در شورای عالی بورس را حمایت دولت از بازار سرمایه اعلام کرد.

 خاندوزی که تا پیش از تصدی پُست وزارت اقتصاد بر کرسی نمایندگی مجلس تکیه زده بود و اظهار نظرهای زیادی در خصوص وضعیت بورس در دولت پیشین، ارایه می‌کرد، پس از جلوس بر صندلی بالاترین جایگاه اقتصادی کشور، به‌یک‌باره دَم فروبست. این واکنش منفی و سکوت وی برای بسیاری از فعالان بازار سرمایه جای ابهام و انتقاداتی را به همراه داشت. اهالی بازار سرمایه که از ریزش‌های پی‌درپی و رکود فرسایشی بورس به تنگ آمده بودند، پس از تغییر دولت و رویکرد رییس جمهوری جدید، به‌ویژه پس از معرفی خاندوزی، به‌عنوان یکی از حامیان بازار سرمایه، برای تصدی سمت وزارت اقتصاد، امیدوار شدند اما سکوت معنی‌دار وزیر جوان، تعجب همگان را برانگیخت.

حالا با انتشار این پیام توییتری از سوی خاندوزی و تاکید وی بر حضور افراد متخصص و خوش‌نام در شورای عالی بورس، می‌توان تا حدودی به دلایل سکوت چند ماهه وزیر اقتصاد در قبال وضعیت بازار سرمایه، پی برد. خصوصا آن‌جایی‌که وی به توسعه نهادها، رفع انحصار، بهره‌گیری از ابزارهای جدید، تقویت بازار اولیه و مقابله با قیمت‌گذاری دستوری تاکید می‌کند و ممانعت از دخالت (حقوقی‌های دولتی) در قیمت سهام را دستور کار دارد.

به نظر می‌رسد که وزیر اقتصاد در بازه زمانی حدود 2 ماهه آغاز به‌کار دولت سیزدهم، مشغول رصد بازار سرمایه و عملکرد برخی از مدیران بورس و اعضای شورای عالی بوده است و در ورای سکوت خبری، مُهره‌چینی روی زمین سیاه و سفید بورس را در سر می‌پروراند. به نظر نگارنده، پیام توییتری امروز خاندوزی حاوی پاسخ‌هایی به برخی پرسش‌ها و ابهامات حاکم بر بازار سرمایه بود.

حالا با شروع دومینوی تغییر و تحولات در بازار سرمایه، باید منتظر ماند و دید که برنامه‌های عملیاتی وزیر برای توسعه و تعمیق بازار سرمایه چیست و چگونه و از چه زمانی شروع خواهد شد. آیا خاندوزی به بازیابی اعتماد عمومی و خروج نقدینگی به‌عنوان مهم‌ترین چالش‌های بورس توجه ویژه‌ای می‌کند یا طریق همتای قبلی خود در وزارت اقتصاد دولت دوازدهم را ادامه می‌دهد و تامین کسری بودجه دولت از بازار سرمایه، تنها دغدغه‌اش می‌شود!

مولود غلامی- روزنامه‌نگار بازار سرمایه

 

ارسال نظر

تازه ها