کد خبر 116676

اقدام دولت سیزدهم در فروش حجم بزرگی از اوراق بدهی در بازار سرمایه، در حالی‌که این بازار با کاهش شدید ورود نقدینگی مواجه است، با وعده‌های حمایتی وزیر اقتصاد و رییس جمهوری از بورس، منافات دارد و بر روند اصلاحی و رکودی بازار سرمایه دامن می‌زند. مهدی ساسانی، تحلیلگر ارشد و مدرس بازار سرمایه، در گفت‌وگو با «بااقتصاد»، با تاکید بر این موضوع معتقد است:

بازار سرمایه یک بازار مالی است که در وضعیت کلی و جدا از معاملات سهام شرکت‌ها، دو مولفه مهم ورود و خروج نقدینگی و ابعاد روانی حاکم بر بازار بر آن تاثیر می‌گذارد. در روزهای اخیر دولت سیزدهم به عادت دولت قبل به فروش اوراق بدهی با حجم بالا در بازار سرمایه روی آورده است. برای نمونه امروز (دوشنبه 19 مهرماه) بیش از 30 هزار میلیارد تومان اوراق بدهی دولتی در بازار فرابورس فروخته شد. ازآن‌جایی‌که سطح تقاضا در این اوراق به حقوقی‌ها، بانک‌ها و صندوق ها مربوط و تامین نقدینگی انجام می‌شود، این دسته از خریداران، زمان خرید اوراق بدهی، منابع کافی برای خرید سهام ندارند و نمی توانند در همان روز در بازار سهام فعالیت کنند در نتیجه بازار بدهی، رکود و رخوت را به بازار سرمایه تحمیل می‌کند. چنانچه در سال 99 هم این اتفاق افتاد و دولت روحانی حجم بزرگی از اوراق بدهی را برای تامین کسری بودجه به فروش رساند که این رویه همچنان توسط دولت رییس دنبال می‌شود و اختلال بازار سهام را درپی دارد.

موضوعی دیگری که به عادت همیشگی دولت‌ها تبدیل شده، این است که دولت در زمان فروش اوراق بدهی، تمامی بازارها را در رکود نگه می دارد تا توجه خریداران را به سمت بازار بدهی جلب کند. روند حاکم بر بازارهای مالی دلار، سکه، طلا و بورس که این‌روزها در بلاتکلیفی به‌سر می‌برند، نمونه بازر آن است. هدف دولت از این کار، فروش میزان مورد نظر اوراق بدهی و تامین مالی از این طریق است.

در این میان خبری از وعده‌های بورسی وزیر اقتصاد که تا پیش از نشستن بر این مسند، اظهار نظرهای حمایتی و شعارهای احیای 3 روزه بازار سرمایه در راستای تامین مالی بنگاه‌های تولیدی را سر می‌داد، هم نیست! متاسفانه از زمانی که ایشان در بالاترین جایگاه تصمیم‌گیری اقتصاد کشور قرار گرفته‌اند تاکنون هیچ‌گونه صحبت و یا اظهار نظری درباره بورس نمی‌کنند و این موضوع دلسردی سهامداران حقیقی و حقوقی را درپی داشته است. گویا بورس دیگر اولویت اقتصادی دولت سیزدهم نیست!

این مولفه‌های تاثیرگذار، به همراه عرضه اولیه‌های بی‌موقع و نابهنگام سهام برخی شرکت‌ها در شهریورماه گذشته -که خروج بخشی از نقدینگی‌ها را درپی داشت_ باعث شد تا به‌رغم شرایط بنیادی مطلوب بسیاری از شرکت‌های بورسی و انتشار گزارش عملکردهای مناسب، افزایش فروش و سودآوری آنها، مورد اقبال خریداران واقع نشوند و نبود نقدینگی در بازار احساس شود. همچنین بی‌برنامگی بازارگردان‌ها، معاملات صندوق‌های توسعه و تثبیت و برخی حقوقی‌ها را هم باید از عوامل دیگر رکود بازار سرمایه در این مقطع بدانیم.

برخلاف برخی از فعالان بازار که رشد شاخص را در سه‌چهار ماه اخیر ملاک رشد بازار تلقی می‌کنند، معتقدم که شاخص بورس ملاک سنجش بازارسرمایه نیست و قیمت نمادهای عمومی بازار در این بازه زمانی، نه‌تنها نسبت به بهار امسال رشد نکردند بلکه با کاهش قیمت نیز مواجه شده‌اند. این نشان‌دهنده اُفت شدید سرمایه بسیاری از سررمایه‌گذاران حقیقی است که باید به آن توجه شود. بنابراین رشد شاخص از 1.1 میلیون به 1.4 میلیون واحدی در این بازه زمانی را نباید ملاک سنجش بازار قرار داد، زیرا رشد شاخص در سهم‌های بیش‌تر سهامداران تاثیرگذار نبوده است.

بنابراین، روی کاغذ و به صورت تئوری با اما و اگرها می‌توان شرایط بازار را در کوتاه‌مدت تا حدودی پیش‌بینی کرد اما برای ارزیابی از یک بازار واقعی باید اقدامات فیزیکی بازار را لحاظ و برای آینده چشم‌انداز مثبت یا منفی ترسیم کرد. در حال حاضر، سهام بسیاری از شرکت‌ها از نظر بنیادی به ارزندگی  بالایی رسیده است که ورود نقدینگی به سمت آنها را می‌توان انتظار داشت اما متاثر از کاهش ورود پول به بازار سرمایه، مورد اقبال قرار نمی‌گیرند.  در حال حاضر برخی از شرکت‌های ارزنده زیر ارزش واقعی معامله می‌شوند و با P/E فوروارد زیر 3 و 4 نقدینگی لازم برای خرید این سهم‌های ارزشمند وجود ندارد و یا حجم تقاضای قابل قبول روی تابلو ثبت نمی‌شود. گروهی از شرکت‌های بزرگ هم به دلیل کاهش نقدینگی توان حمایت از زیرمجموعه‌های خود را ندارند در نقش فروشنده هم ظاهر می‌شوند، مانند مجموعه تامین اجتماعی و فرهنگیان که برای پرداخت حقوق کارکنان‌شان به فروش سهام رو آورده‌اند. در مجموع بسیاری از شرکت ها دارای ارزندگی هستند و با دید بلندمدت سودآورند اما تا زمانی که مشکل نقدینگی برطرف نشود و بازار سهام شاهد ورود پول از بیرون نباشد، چشم‌انداز کوتاه مدت شارپ و صعودی را نمی‌توان انتظار داشت. معاملات بازار سرمایه در حال حاضر صرفا محدود به نوسانات مقطعی کوتاه‌مدت با معاملات حقیقی‌ها و یا معاملات الگوریتمی و ربات‌ها، وارد فاز اصلاحی، رکودی شده است.

مصاحبه و تنظیم: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها