کد خبر 116489

بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود رشد اقتصادی ۲.۱درصدی را برای اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۱ پیش‌بینی کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود از وضعیت اقتصادی منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا انتظار دارد اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۱ وضعیت بهتری نسبت به سال ۲۰۲۰ داشته باشد.

بر اساس پیش‌بینی این نهاد بین‌المللی رشد اقتصادی ایران در سال جاری میلادی به ۲.۱ درصد خواهد رسید، این در حالی است که ایران در سال ۲۰۲۰ رشد اقتصادی ۱.۷درصدی را تجربه کرده بود.

همچنین تراز حساب‌های جاری ایران که در سال ۲۰۲۰ منفی شده بود و به منفی ۰.۸ درصد تولید خالص داخلی رسیده بود در سال جاری دوباره مثبت خواهد شد و به مثبت ۰.۸ درصد تولید ناخالص داخلی ایران خواهد رسید.

بر اساس پیش‌بینی بانک جهانی اما وضعیت تراز مالی دولت به منفی ۶.۷ درصد تولید ناخالص داخلی افزایش خواهد یافت. در سال پیش از آن تراز مالی دولت به منفی ۶.۳ درصد تولید ناخالص داخلی رسیده بود.

بر اساس این گزارش متوسط رشد اقتصادی کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا در سال ۲۰۲۱ به ۲.۲ درصد خواهد رسید. رشد کشورهای نفتی منطقه به ۲.۳ درصد خواهد رسید. قطر در این سال رشد ۳درصدی، امارات رشد ۱.۲درصدی، کویت رشد ۲.۴درصدی، بحرین رشد ۳.۳درصدی و عربستان رشد ۲.۴درصدی خواهند داشت.

 

ارسال نظر

تازه ها