کد خبر 115152

ممنوعیت واردات خودرو که از تابستان سال 97 تاکنون اعمال و اجرا شده، محل بحث و جدل بسیاری از کارشناسان اقتصادی و مسئولان مربوط است. زمزمه رفع این ممنوعیت در یک‌ماه گذشته در دولت سیزدهم، امیدواری‌های زیادی را برای مصرف‌کنندگانی ایجاد کرد که حق انتخاب‌شان به خودروهای کم‌کیفیت داخلی و خودروهای خارجی از پیش واردشده، محدود شده است. با انتشار این خبرها و اظهار نظرهای رسمی و غیر رسمی مبنی بر آزادسازی واردات خودرو، بازار این محصولات با کاهش قیمت مواجه شدند و قیمت سهام خودروسازان بزرگ در بورس تهران نیز اُفت کرد.

صنعت قدیمی خودروسازی ایران، هرچند یک صنعت مونتاژی محسوب می‌شود اما با دربرگرفتن صنایع جانبی و smeهای قطعه‌سازی، می‌توانست نقش پررنگی در تولید ناخالص ملی، اشتغالزایی و رشد اقتصادی کشور داشته باشد، درحالی‌که طی یک‌دهه اخیر با توجیه‌ها و دستاویزهای مختلفی مانند تحریم‌ها و غیره، یک صنعت زیان‌ده محسوب می‌شود. برخی از کارشناسان و متخصصان اقتصادی، یکی از دلایل و عوامل زیان‌دهی صنعت خودرو ایران را تولید محصولات بی‌کیفیت و بدون رقیب (منع واردات) می‌دانند و معتقدند که اگر واردات خودرو آزاد و بازار رقابتی شود، خودروسازان داخلی بدون انحصارگرایی به خلاقیت و نوآوری رو می‌آورند و با تولید محصولات باکیفیت و قابل رقابت در بازارهای جهانی، افزون بر تامین داخل، فروش صادراتی هم خواهند داشت، به‌این‌ترتیب از زیان‌دهی خارج شده و به سوددهی می‌رسند.

این تحلیل‌ها و نظرات کارشناسی به مذاق خودروسازانی که با انواع حمایت‌های دولتی بازار داخل را در اختیار کامل خود گرفته‌اند و افزایش قیمت سه‌ماهه را نیز از دولت گذشته به‌دست آورده‌اند، چندان خوشایند نیست. بر همین اساس، دست‌های پشت پرده بازار خودرو، اجازه قوت گرفتن تصمیم احتمالی واردات خودور را بر نتابیدند و آن را در نطفه خفه کردند. خبری که امیدواری‌های زیادی را برای مصرف‌کنندگان ایجاد کرده بود، طی دو سه روز گذشته از سوی وزیر صنعت مختومه و مردود اعلام شد.

با اعلام مخالفت وزیر صنعت نسبت به واردات خودرو و همچنین نهایی شدن طرح عرضه خودرو در بورس کالا که تاکنون از سوی برخی خودروسازان و کارشناسان این بازار با مخالفت مواجه شده بود، به‌نظر می‌رسد که خودروسازان باید یکی از دو گزینه آزادسازی واردات یا عرضه خودرو در بورس کالا را می‌پذیرفتند. ازآنجایی‌که خودروهای داخلی قابلیت رقابت با غول‌های خودروسازان جهانی و حتی آسیایی را ندارد، بنابراین چاره‌ای جز پذیرش و همکاری برای عرضه خودرو در بورس کالا ندیدند و به‌اصطلاح عطای رقابت را به لقای عرضه در تابلو بورس کالا بخشیدند. موضوعی که برای بازار سرمایه خوشاینداست و نقطه عطفی برای بورس کالا به‌شمار می‌رود.

مولود غلامی- روزنامه‌نگار بازار سرمایه

 

ارسال نظر

تازه ها