کد خبر 114416

روز گذشته رییس سازمان بورس موضوعات مهمی را در حاشیه جلسه شورای عالی بورس که با حضور وزیر جدید اقتصاد برگزار شد، مطرح کرد. یکی از محورهای صحبت‌های دهقان دهنوی، توصیه اکید به سهامداران حقیقی برای سرمایه‌گذاری در بورس با در نظر گرفتن ریسک‌های بازار سرمایه و پذیرش مسئولیت سود و زیان سهامداری مستقیم، با توجه به انتظارات تورمی و عوامل تاثیرگذار بیرونی بر روند بازار سرمایه بود. وی همچنین بر سرمایه‌گذاری غیر مستقیم از طریق صندوق‌ها توسط سهامداران خُرد تاکید کرد و در جای دیگری از سخنانش نیز اشاره‌ای گذرا به وظیفه سازمان مبنی بر برخورد با تخلفات در بازار سرمایه داشت.

یکی از موارد بسیار مهمی که بر روند بازار سرمایه و رویکرد سهامداران خُرد طی یک سال گذشته تاثیرگذار بوده است، به تخلفات بی‌شمار برخی از حقوقی‌های بازار سرمایه و مدیران ارشد اقتصادی دولتِ وقت مربوط می‌شود که پرونده‌های تخلفاتی آنها در در دست بررسی است. زمزمه‌های اخیر در مجلس مبنی بر پاسخگویی رییس دولت قبل در زمینه تخلفات شرکت‌های دولتی در بورس نیز در همین راستاست.

در سال گذشته و پس از توصیه‌های اکید دولت‌مردان و دعوت عمومی برای سرمایه‌گذاری مطمئن در بورس، دولت اقدام به عرضه سهام بخشی از شرکت‌های زیرمجموعه کرد و درحالی‌که بسیاری از فعالان و تحلیلگران بازار، نسبت به قیمت‌های بالا و حبابی این سهم‌ها اعتراض و انتقاد می‌کردند اما دولت وقت بدون اعتنا، بخش بزرگی از سهام این شرکت‌ها را به سهامداران خُردی که از بیم کاهش ارزش ریال، به بورس اعتماد کرده بودند، فروخت. کسب درآمد بیش از 500 هزار میلیارد تومانی دولت از بازار سرمایه که جزو افتخارات دولت دوازدهم نیز محسوب می‌شود! زیان‌های بزرگی را به سهامداران خُرد و تازه‌وارد بورس متحمل کرد، همچنین ضربه مهلکی هم به بازار سرمایه زد که همچنان آثار آن مشهود است.

در این میان، نه‌تنها سهامداران خُردی که سرمایه‌گذاری مستقیم را انتخاب کرده بودند، دچار زیان‌های هنگفت شدند، بلکه تمامی صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های سبدگردانی که مرجع سرمایه‌گذاری غیر مستقیم حقیقی‌ها بودند نیز نتیجه‌ای جز ضرر برای سرمایه‌گذاران کسب نکردند.

با توجه به اشاره رییس سازمان بورس به تخلفات در بازار سرمایه و وظیفه پیگیری این سازمان، همچنین محرز بودن تخلفات برخی از سهامداران عمده که شرکت‌های دولتی هستند، این پرسش مطرح می‌شود که آیا زیان صندوق‌ها، سبدگردانی‌ها و سرمایه‌گذاری‌های مستقیم از این محل، باز هم در ردیف ریسک‌های بازار سرمایه به‌شمار می‌رود و سهامداران باید مسئولیت آن را بپذیرند یا این‌که حقوقی‌های عمدتا دولتی، مجاب می‌شوند تا دست‌کم بخشی از زیان‌های سال گذشته حقیقی‌ها را با عرضه سهام رایگان به آنها پرداخت کنند؟

اگر وظیفه سازمان بورس پیگیری حقوق سهامداران است، در این فقره از جرایم حقوقی‌ها، باید شفاف‌سازی و تمامی مراحل پیگیری و شکایات از طریق رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی به همان گستردگی دعوت عمومی به بورس، منتشر و اطلاع‌رسانی شود. البته رییس سازمان بورس در جای دیگری از سخنانش وعده پیگیری ایجاد کانون سهامداران خُرد را داده و به‌نظرمی‌رسد، بهترین زمان برای تحقق این وعده چند ساله فرا رسیده است. بازار سرمایه می‌تواند باز هم پیشگام شود و با ایجاد یک کانون یا سندیکای مستقل و ناوابسته دولتی، بیش از 50 میلیون سهامدار خُرد را زیر چتر حمایتی آن گردهم آورد. البته اگر به سرنوشت آزادسازی سهام عدالت دچار نشود و حق دخالت دولت در آن سلب شود. تجربه نشان داده است که بازار سرمایه این ظرفیت و توانایی را برای ایجاد یک سندیکای مستقل و با حق رای در کابینه دولت دارد و می‌تواند تمامی حق و حقوق سهامداران 50 میلیون نفری خُرد را از این طریق اعاده کند.

مولود غلامی- روزنامه‌نگار بازار سرمایه

 

 

ارسال نظر

تازه ها