کد خبر 114264

نگاهی به خبرهای مربوط در خصوص طرح ساخت یک‌میلیون واحد مسکونی طی روزهای اخیر نشان می‌دهد، وزارت راه‌وشهرسازی برای اجرای این طرح ملی، به‌اصطلاح در حال تجهیز کارگاه‌ است.

نخست- رفع محدودیت تامین برق کارخانجات سیمان از نیمه دوم امسال توسط وزارت نیرو را می‌توان چراغ سبز دولت به آغاز طرح قانونی ساخت یک‌میلیون‌واحدی مسکن در کشور دانست، طرحی که وزیر راه‌وشهرسازی ارایه داد و در اولویت برنامه‌های اقتصادی دولت سیزدهم قرار گرفت.

دو- حمایت تمام قد نمایندگان مجلس به پشتوانه حضور علی نیکزاد در هیات‌رییسه نیز ضمیمه این پروژه ملی است که تایید نهایی طرح مجلس مبنی بر جهش تولید مسکن از سوی شورای نگهبان هم‌ را در اختیار دارد.

سه- تامین زمین، تسهیلات 360 هزار میلیارد تومانی، فروش اقساطی، مشارکت 20 ساله، اقساط پلکانی، تشکیل هیات امنا، هیات عالی و شورای عالی مسکن، تامین تاسیسات زیربنایی و روبنایی با همکاری وزارت‌خانه‌های نیرو، نفت و سایر دستگاه‌های مربوط نیز گواه این مدعاست.

چهار- تشکیل صندوق ملی مسکن، واگذاری زمین در داخل شهرها، تامین زمین به صورت متصل و منفصل، تامین زمین برای نیروهای مسلح و غیره نیز در طرح جهش تولید مسکن گنجانده شده است.

پنج- تجمیع و گردهم‌آوری انبوه‌سازان و پیمان‌کاران بخش خصوصی با هدایت و راهبری وزارت راه‌وشهرسازی.

شش- تغییر رویکرد دولت نسبت به بازار سرمایه و توجه به این بخش از اقتصاد کشور به‌عنوان یکی از ارکان مهم و اصلی تامین منابع مالی طرح ملی ساخت سالانه یک‌میلیون واحد مسکونی.

هفت- اجرای طرح کاهش ریسک ساخت مسکن در بورس کالا که به‌تازگی توسط شورای نگهبان تصویب شده است. با این مصوبه، وزارت اقتصاد برای پوشش ریسک ساخت مسکن، امکان پیش‌خرید و سایر ابزارهای پوشش ریسک خرید فولاد و سیمان (مصالح ساختمانی) را در بورس کالای ایران فراهم خواهد کرد و دو کالای مهم فولاد و سیمان به بازارهای مالی بورس کالا راه خواهند یافت.

هشت- بزودی شورای عالی مسکن به ریاست ابراهیم رییسی تشکیل خواهد شد تا تمامی دستگاه‌های اجرایی مرتبط با این طرح را ساماندهی کند.

نتیجه این‌که، طرح ساخت سالانه یک‌میلیون واحد مسکونی، برای بازار سرمایه به‌ویژه بورس کالا، فرصت مغتنمی است تا با استفاده از ابزارهای نوین مالی و اصلاح و تغییر برخی قوانین بازدارنده، نسبت به تعمیق بازار و همچنین جذب دوباره نقدینگی‌های حقیقی اقدام کند. با توجه به حضور خاندوزی در راس وزارت اقتصاد و شورای عالی بورس، همچنین اقبال فعالان بازار سرمایه از وی، در آینده نزدیک باید شاهد تحولات زیادی در بازار سرمایه باشیم.

مولود غلامی- روزنامه‌نگار بازار سرمایه

 

ارسال نظر

تازه ها