کد خبر 113887

با استقرار رییس دولت سیزدهم و رویکرد سیاسی شخص رییس‌جمهوری در روند مذاکرات برجام که در دیدار وزیر خارجه ژاپن مطرح کرده است، تحولات عمیقی بر اقتصاد کلان کشور و همچنین تاثیر مثبت و منفی آن بر بازارهای پولی، مالی، سرمایه‌ای و همچنین بازارهای موازی حاکم خواهد شد. رییسی در گفت‌وگو با وزیر خارجه ژاپن -که مدعی است امریکا در برجام زیاده‌خواهی می‌کند- از شیوه دولت روحانی در روند مذاکرات وین تلویحا انتقاد کرد. وی گفت که خواهان رفع کامل تحریم‌هاست و زمانی به مذاکرات برجام برمی‌گردد که رفع کامل تحریم‌ها راستی‌آزمایی شود. با این رویکرد صریح رییس‌جمهوری، به‌نظرمی‌رسد، ادامه مذاکرات وین به روال گذشته میسر نیست و اعضای برجام باید تغییراتی در روند گفت‌وگوها و همچنین خواسته‌های‌شان ایجاد کنند. حال این خواست ایران تا چه میزان مورد قبول طرفین قرار گیرد، زمان انتظار برای ازسرگیری مذاکرات را مشمول زمان می‌کند.

بنابراین و با توجه به رویکرد جدید دولت، تمامی بخش‌های اقتصادی کشور و بازارهای سهام، پول و ارز، مسکن و خودرو واکنش‌های متفاوتی را نشان خواهند داد، چنانچه از فردای اعلان نتایج انتخابات ریاست جمهوری نیز شاهد این تغییر مسیرها بوده‌ایم. برای نمونه بازار دلار که تا پیش از این رویداد، تقریبا در کانال 21 هزار تومان تثبیت شده بود، در دو ماه دو ماهه تابستان روند افزایشی به‌خود گرفت و زیر تاثیر آن، تمامی بازارهای دیگر نیز وارد مدار رشد شدند. بازارهای سهام تهران، پس از حدود 11 ماه ریزش مداوم، با افزایش نرخ دلار و سیگنال‌های منفی برجامی، به روال صعودی بازگشت و همچنان در همین روند قرار دارد. رسیدن شاخص کل بورس به نقطه 1.5 میلیون واحدی در سایه رشد نرخ دلار تا مرز 27 هزار تومانی، نقطه اتکای بازار سرمایه برای ادامه صعود است و برخی از تحلیلگران و فعالان بازار نیز در روزهای اخیر بر این موضوع تاکید کرده‌اند.

به این موارد باید نقطه‌نظر وزیر پیشنهادی اقتصاد را هم بیفزاییم که محور برنامه‌های خود را بر توسعه بورس و بازار سرمایه ترسیم کرده است. خاندوزی که تایید کمیسیون اقتصادی مجلس را هم به‌دست آورده است در جلسه دفاع از برنامه‌های خود برای تصدی پست وزارت اقتصاد، هم‌سو با نظر رییس‌جمهوری، صراحتا از شیوه مذاکره با «کدخدا» در دولت قبل انتقاد کرد و گفت که دولت سیزدهم بدون امید بستن به کدخدا (اشاره به سخنان روحانی که این لفظ را برای امریکا به‌کار برد) و همکاری نخبگان در این تقابل تاریخی پیروز خواهد شد. به گفته وی، وزارت اقتصاد باید در خط مقدم خنثی‌سازی تحریم‌ها بایستد و آرایش تحریم ناپذیری را نوسازی کند.

جدا از این‌که چنین نقطه‌نظراتی در سطوح کلان اجرایی و اقتصادی کشور تا چه میزان عملی و یا شعاری است، روند مذاکرات برجام را تعویق می‌اندازد و امکان توافق دیگر، دست‌کم تا چند ماه آینده میسر نمی‌شود، مگر این‌که تحولات سیاسی تاثیرگذاری در سطح منطقه و یا جهان رخ دهد. البته انتخاب امیرعبداللهیان، به‌عنوان وزیر خارجه دولت سیزدهم که سال‌ها در تیم مذاکراتی ظریف حضور داشت را می‌توان چراخ سبز دولت رییسی برای دستیابی به یک توافق اما با رعایت شرایط جدید، تلقی کرد.

با این تفاسیر و تا استقرار کامل کابینه دولت جدید و جابجایی قدرت که چندماه زمان می‌برد، همچنین با رجوع به موضع‌گیری‌های اخیر رییس دولت و هم‌سویی وزاری کابینه با وی، بازگشت به میز مذاکرات وین در آینده نزدیک، کمی دور از انتظار است. بر همین اساس امکان تداوم رشد بازار سرمایه و فتح دوباره کانال 2 میلیون واحدی شاخص بورس، محتمل به‌نظر می‌رسد.

 

مولود غلامی- روزنامه‌مگار بازار سرمایه

 

ارسال نظر

تازه ها