کد خبر 113134

طبق جدیدترین مصوبه شورای رقابت، پسماندهای قابل بازیافت باید در بورس کالا عرضه شوند. این شورا در جلسه اخیر دستورالعمل تنظیم بازار پسماند، با اشاره به بند 5 ماده 58 قانون اجرایی سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی که بازار پسماند را انحصاری تشخیص داده است، جمع‌آوری و دسترسی فعالان حوزه صنعت به انواع پسماند قابل بازیافتی از طریق بورس کالا را به تصویب رساند. در تصمیم این شورا، بورس کالای ایران، اصلی‌ترین بستر برای فروش و عرضه پسماند قابل بازیافت و تفکیک‌شده، از طریق مزایده عمومی اعلام شده است.

طبق آمارهای رسمی از سایت اطلس کلانشهر تهران، هر فرد پایتخت‌نشین سالانه به‌طور متوسط حدود 6 برابر وزن خود، زباله تولید می‌کند و میانگین تولید روزانه تهرانی‌ها از نظر وزنی به 320 کیلوگرم و به ارزش سالانه 180 میلیون تومان می‌رسد!

همچنین آمارهای شهرداری تهران حاکی از این است که در کلانشهر تهران روزانه 7500 تن زباله تولید می‌شود و با توجه به وضعیت اپیدمی کرونا در یک‌ونیم سال اخیر، بخش بزرگی از این زباله‌ها به پسماندهای بیمارستانی، مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده و مواد غذایی بسته‌بندی‌شده اختصاص دارد که قابل بازیافت است. طبق این آمارها، روزانه بیش از 100 تا 110 تن پسماند بیمارستانی در استان تهران تولید می‌شود. البته بخشی از این پسماندها در دسته‌بندی مواد عفونی قرار می‌گیرند و قابل بازیافت نیستند.

این آمارها و ارقام تولید زباله و پسماند تنها به یک کلانشهر تهران اختصاص دارد و به گفته مسئولان سازمان محیط زیست، تولید پسماند خانگی در کشور (تا قبل از شیوع کرونا) روزانه به 48 هزار تن می‌رسید که 150 گرم بیش‌تر از نُرم جهانی است. میزان تولید روزانه پسماندهای بیمارستانی در کشور نیز 400 تن اعلام شده بود که 75 درصد از آنها زباله عادی و قابل بازیافت هستند. بر اساس این آمارهای رسمی، تا سال 1404 میزان تولید روزانه زباله ویژه صنعتی و معدنی در کشور نیز به بیش از 202 تن خواهد رسید و در کنار آن باید پسماندهای الکترونیکی که پدیده جدیدی در جهان محسوب می‌شود را هم گنجاند. میزان تولید روزانه پسماندهای الکترونیکی و صنعتی در کشور نیز حدود 3 میلیون تن اعلام شده است که دارای ارزش بالایی هستند.

طبق آمارهای سازمان محیط زیست، سالانه بیش از 170 میلیون تن زباله در بخش کشاورزی کشور تولید می‌شود که هنوز برنامه‌ای برای بازیافت و یا امحای آنها وجود ندارد.

با نگاهی به میزان تولید پسماند از انواع مختلف آن در کشور و همچنین استفاده از تجربه کشورهای پیشرفته در بازیافت بخش بزرگی از این زباله‌ها، لزوم سرمایه‌گذاری‌های مناسب در این بخش ضروری به نظر می‌رسد. با توجه به مصوبه اخیر شورای رقابت مبنی بر عرضه پسماندهای قابل بازیافت در بورس کالا، بازار سرمایه می‌توان بهترین محل برای تامین مالی شرکت‌ها و صنایع بازیافتی پسماند و همچنین تولید محصولات جدید با استقرار کارخانه‌های جدید باشد. امکانی که کشور ژاپن از آن به بهترین شکل در برگزاری المپیک 2020 توکیو استفاده و تمامی مدال‌های ورزشکاران پیروز این میدان را با بازیافت پسماندهای صنعتی و الکترونیکی تولید کرد.

مولود غلامی- روزنامه‌نگار بازار سرمایه

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها