کد خبر 112712

نامه‌نگاری‌های رییس سازمان بورس به رییس شورای رقابت، رییس کل بانک مرکزی و بیمه مرکزی مبنی بر معرفی افراد خاصی که در فرایند نرخ‌گذاری خودرو، اطلاعات خاص بانک مرکزی و مصوبات مهم و گزارش‌عملکردهای دوره‌ای شرکت‌های بیمه دسترسی دارند، از چند بُعد و زاویه قابل تحلیل و بررسی است. البته ابهام‌هایی هم در این نامه‌نگاری‌ها و زمان انتشار آن وجود دارد.

نخست- حضور چند ماهه دکتر محمدعلی دهقان دهنوی، در راس سازمان بورس اوراق بهادار و شهامت ایشان در پذیرش این سمت در بدترین روزهای بازار سرمایه که با حجم بزرگی از ریزش‌های سهام و اعتماد عمومی به بورس، مواجه بود، قابل تقدیر و تحسین است. در طول ریاست شش‌ماهه دهقان دهنوی بر بازار سرمایه ایران، تصمیم‌ها و مصوبه‌های بورسی خوبی اتخاذ و اجرا شد اما نامه‌نگاری‌های اخیر آن‌هم در واپسین روزهای دولت دوازدهم، کمی عجیب به‌نظر می‌رسد.

دو- دهقان دهنوی با سبقه و پیشینه معاونت وزارت اقتصادی و دارایی، هیات‌مدیره بانک مسکن و سایر سمت‌های دولتی، بی‌تردید از وجود چنین رانت‌های اطلاعاتی، باخبر بوده است. بر همین اساس پرسش مهمی که به اذهان فعالان بازار متبادر می‌شود، این‌که با توجه به این دانسته‌های متقن، چرا رییس سازمان بورس در طول شش‌ماه گذشته که اتفاقا بازار سرمایه بدترین روزها را پشت سر گذاشته است، چنین نامه‌نگاری‌هایی را انجام نداده بود؟ آیا دولت و شخص وزیر اقتصاد از وی حمایت نمی‌کرد یا این‌که چشم امید به دولت رییسی بسته است؟

سه- به‌نظر می‌رسد با توجه به سوابق و حضور دهقان دهنوی در بدنه وزارت اقتصادی و دارایی، ایشان از رانت‌های دیگر در سایر صنایع و بخش‌های مختلف صنعتی و غیر صنعتی مطلع است و این موارد تنها به بانک مرکزی، خودروسازان و بیمه مرکزی ختم نمی‌شود!

چهار- با تغییر دولت و تعیین کابینه سیزدهم که احتمال تغییر ریاست سازمان بورس هم می‌رود، نامه‌نگاری‌های اخیر دهقان دهنوی را باید در ادامه  برخی برنامه‌های اصلاحی و تصمیم‌های حمایتی از بازار سرمایه ارزیابی کرد. برنامه‌هایی که تا حدودی منجر به تثبیت بازار شد و البته مخالفان و موافقانی هم داشت. بنابراین، بازار سرمایه در ماه‌های آینده نیز خبرساز خواهد شد.

پنج- انتشار نامه‌های اخیر رییس سازمان بورس اوراق بهادار و درخواست وی مبنی بر معرفی افردای که به اطلاعات نهانی و مهم شرکت‌ها و گروه‌های بزرگ بورسی دسترسی دارند و سواستفاده می‌کنند، هرچند مشفقانه اما مُهر تاییدی است بر دخالت‌ و دستکاری در بازار سرمایه که پیامدهای سنگینی را برای عموم 50 میلیون سهامدار خُرد و اقتصاد ایران درپی داشت!

شش- با نگاهی به عملکرد دهقان دهنوی در شش‌ماه گذشته به‌عنوان سکاندار بازار سرمایه ایران که حضورش در ابتدا و بحبوحه سقوط بورس، با مخالفت‌هایی همراه بوده اما کارنامه نسبتا خوبی را باتوجه به شرایط بازار بجا گذاشته است. حالا با تغییر دولت، احتمال ادامه حضور دهقان دهنوی در راس بازار سرمایه با توجه به تجربه مدیریتی اقتصادی و همچنین مولفه سنی، دور از انتظار نیست. بر این موارد، نامه‌نگاری‌های اخیر و تلاش وی برای افزایش شفافیت در بازار را هم باید بیفزاییم.

مولود غلامی- روزنامه‌نگار بازار سرمایه

 

ارسال نظر

تازه ها