کد خبر 112639

بازار سرمایه ایران در سال 1400 دو مولفه مهم و موثر؛ انتخابات و برگزاری دور نخست مذاکرات برجام در وین را پشت سر گذاشته است و حالا در یک‌هفته پایانیِ دولتی قرار دارد که بدترین روزها و دشوارترین وضعیت را برای آن به‌وجود آورد. این یک هفته تابستانی را می‌توان برای بازارهای سهام تهران، روزهای بی‌وزنی و معلق بودن در صعود و نزول که بیش‌تر به سمت بالا گرایش دارد، پیش‌بینی کرد.

بهترین نشانه برای میزان وابستگی دو مولفه فوق به یکدیگر را باید در نتایج مذاکرات برجام و مواضع مقام‌های رده بالای حکومتی دنبال کرد، آنجا که سخنان هفته گذشته رهبری در آخرین دیدار کابینه دولت روحانی با ایشان نقطه عطف و پایانی برجام را رقم زده است و دست‌کم تا پایان سال 1400 و یا درصورت تغییر رویکرد امریکا –که کمی بعید به‌نظر می‌رسد- «کان لم یکن» باقی خواهد ماند.

بر این مولفه‌ها باید انتخاب رییس دولت سیزدهم و رویکرد سیاسی و حزبی وی را نیز مورد مداقه قرار داد. حسن روحانی با وعده انتخاباتی مذاکره و توافق با غرب، به مدت 8 سال ریاست دولت را برعهده گرفت اما با خروج امریکا از برجام و ابهام‌هایی که در متن برجام وجود داشت و دولت و مجلس میانه‌رو زیر بار آن رفتند، مذاکرات دور جدید وین نتیجه مثبتی به‌همراه نداشت. به‌نظر می‌رسد ورود ابراهیم رییسی، از مسند ریاست قوه قضاییه به انتخابات رییس‌جمهوری و نقل مکان وی به مسند ریاست قوه مجریه را باید در همین راستا ارزیابی کرد.

این ارزیابی، مقدمه کوتاه و مختصری برای پیوند و ارتباط تنگاتنگ مسایل سیاسی در سطح منطقه و جهان به اقتصاد ایران و تاثیر آنها بر بازارهای سرمایه‌ای، پولی‌مالی و موازی بود، چنانچه بازارهای ارز و دلار و درپی آن، بازارهای سهام تهران بیش‌ترین میزان تاثیرپذیری از مولفه‌های فوق را در یک‌ونیم ماه اخیر و پس از اعلام نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری نشان داده‌اند. افزایش نرخ دلار و خیز آن برای عبور از کانال 26 هزار تومانی که محدوده مقاومتی مهمی محسوب می‌شود، بسیاری از سهم‌های دلارمحور بازار سرمایه را نیز زیر تاثیر روند مثبت قرار داده است. از همین‌رو، بسیاری از معامله‌گران بازارهای سهام که برای خرید در شک و تردید بودند، حالا با جرات بیش‌تری در سمت تقاضا برای سهم‌های بنیادی و شاخص‌ساز ایستاده‌اند. برخی دیگر نیز که با خبرهای مثبت برجامی در بهار گذشته و کاهش قیمت دلار و سهام، خریدهای خوبی کرده بودند، حالا فرصت مناسبی برای فروش به دست آورده‌اند و بر تحرک و پویایی بورس افزوده‌اند.

بنابراین و با نگاهی به رفتار معامله‎‌گران (عمده)، می‌توان تا حدودی آینده بازارها را ارزیابی کرد و رویکرد کنونی سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه و بازارهای موازی، نشان می‌دهد، بورس در حال بازگشت به روند رشد متعادل و پیوسته است. همچنین تمام توجه معامله‌گران و سرمایه‌گذاران معطوف به استقرار دولت جدید و تصمیم‌های سیاسی و اقتصادی است که اتخاذ می‌کنند.

 

تهیه و تنظیم: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها