کد خبر 112330

با گذشت 15 ماه از آزادسازی سهام عدالت توسط رهبر انقلاب -که در اردیبهشت 99 انجام شد- و پس از اعلام طرح‌ها و تصمیم‌های گوناگون و البته مبهم از سوی مراجع و دستگاه‌های مربوط، این طرح هنوز به سرانجام نرسیده است. طرح آزادسازی سهام عدالت که با دستور مستقیم عالی‌ترین مقام حکومتی کشور قرار بود راهکار موثری برای ارتقای معیشت حدود 50 میلیون سهامدار شود و فرهنگ سهامداری را در کشور توسعه دهد، حالا با انفعال برخی مسئولان دولتی و کم‌توجهی نمایندگان مجلس به حاشیه رفته است.

بر اساس اعلام وزارت اقتصاد مبنی بری تعیین نوع سرمایه‌گذاری مستقیم و غیر مستقیم، برخی از سهامداران عدالت خودشان مدیریت سرمایه‌گذاری سهام‌شان را بر عهده گرفتند و برخی دیگر نیز این وظیفه را به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی محول کردند و قرار بود از 14 تیرماه 99 امکان فروش 30 درصد از سهام عدالت برای سهامداران محقق شود. زمانی‌که روند فروش سهام عدالت در تابستان 99 به کُندی انجام می‌شد، شاخص بورس نیز به سمت نزولی حرکت می‌کرد و عده‌ای از فعالان بازار سرمایه، سقوط بازار را به فروش سهام عدالت ربط می‌دادند و نسبت به آن معترض شدند.

به‌این‌ترتیب و با ادامه روند نزولی بازار در پاییز سال گذشته، سازمان بورس فروش 30 درصد از سهام عدالت را هم متوقف و اعلام کرد که در صورت بازگشت بازار به مسیر صعودی، فروش سهام عدالت از سر گرفته خواهد شد. در این اثنا، برگزاری مجامع عمومی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت نیز مطرح بود و سازمان بورس با این توجیه که تمامی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت باید مجامع‌شان را برگزار کنند تا در بورس پذیرش شوند، اجازه ورود این شرکت‌ها را به بازار سرمایه صادر نمی‌کرد. درهمین‌حال، کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت مخالف این موضوع بود و اعضای هیات‌مدیره کانون معتقد بودند که پذیرش شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت نباید معطل یک یا دو شرکتی که مجمع برگزار نکرده‌اند شود و این خلاف نص صریح قانون است.

به‌این ترتیب و پس از گذشت چند ماه، برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت سرانجام به بورس راه یافتند و قرار شد که مجمع موسس هلدینگ فراگیر ملی سهام عدالت برگزار و اعضای هیات‌مدیره آن توسط سهامداران حقیقی انتخاب شوند. در زمستان 99 با همکاری شورای عالی اقتصاد و شورای عالی بورس، زمان انتخابات هیات‌مدیره هلدینگ فراگیر ملی سهام عدالت تعیین و نامزدها نیز مشخص شدند. پس از اعلام اسامی نامزدها برای انتخابات هیات‌مدیره، کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت و برخی از نمایندگان مجلس به آن اعتراض و اعلام کردند که وزارت اقتصاد این انتخابات را هدایت می‌کند درحالی‌که نامزدها باید از میان سهامداران حقیقی و اعضای کانون شرکت‌های سهام عدالت استانی برگزیده شوند. به همین دلیل انتخابات به تعلیق افتاد و با گذشت بیش از 5 ماه هنوز به سرانجام نرسیده است.

در بازه زمانی بیش از یک‌ساله آزادسازی سهام عدالت، ارزش این سهام در بازار سرمایه با افت‌وخیزهای زیادی همراه بوده و البته بیش از 50 درصد کاهش یافته است. هرچند در یک‌ماه گذشته که بازارهای سهام تهران به مسیر رشد بازگشته‌اند، ارزش سهام عدالت نیز افزایش یافته است اما هنوز با قیمت‌های بهار 99 فاصله زیادی دارد.

به‌هرروی، پس از انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر و ورود بازار سرمایه به فصل رونق، سهامداران عدالت نیز انتظارات حمایتی از دولت سیزدهم دارند و باتوجه به وعده‌های انتخاباتی رییس‌جمهوری جدید، به‌نظر می‌رسد برنامه‌هایی نیز برای سهام عدالت در راه است. این موضوع را می‌توان در صحبت‌های اخیر رییس سازمان بورس مبنی بر ازسرگیری دوباره آزاد سازی سهام عدالت، جست‌وجو کرد. طرحی که دولت دوازدهم نتوانست آن را درست اجرا و مدیریت کند، حالا باید دید که دولت سیزدهم چه برنامه‌هایی برای اجرای درست آن و پاسخ‌گویی به مطالبات 50 میلیون سهامدار عدالت دارد؟!

تهیه و تنظیم: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها