کد خبر 112068

تامین مالی شرکت‌ها از بازار سرمایه با پذیرش و عرضه اولیه بخشی از سهام‌شان در بورس، طی سال گذشته و با دعوت عمومی دولت و حاکمیت شدت گرفت و برخی از شرکت‌ها و هلدینگ‌های بزرگ مانند شستا، با استقبال بسیار خوب سهامداران وارد بورس شدند. روند عرضه اولیه سهام شرکت‌ها در نیمه نخست سال 99 به جایی رسید که در برخی از روزها، دو مورد عرضه انجام می‌شد و سهامداران از روزهای قبل اُردر خرید می‌گذاشتند تا در روز عرضه اولیه، با مشکل احتمالی اختلال در هسته معاملات که به چالش اصلی روزهای عرضه اولیه شرکت‌ها تبدیل شده بود، مواجه نشوند. این روند کمابیش در نیمه نخست و تا ابتدای دوره رکودی بورس در تابستان 99 ادامه یافت اما نیمه دوم سال، با تغییر مسیر شاخص به سمت نزولی، خریداران هم تمایل چندانی به شرکت در عرضه اولیه‌ها نشان ندادند. شاید یکی از موارد منفی عرضه‌های اولیه در سال 99 که بی‎‌تردید در تاریخ بازار سرمایه ایران ثبت خواهد شد، کاهش قیمت بسیاری از سهم‌ها به زیر کف قیمت عرضه اولیه آنها بود که رخداد نادری در بازارهای سهام محسوب می‌شود.

با تداوم رکود در بازارهای سهام تهران، قطار عرضه اولیه شرکت‌هایی که خود را آماده ورود به بورس کرده بودند نیز از ریل خارج شد و حالا در یک ماه اخیر که وضعیت بازار سرمایه کمی به سمت تعادل می‌رود، دوباره شرکت‌های جامانده خود را برای ورود به بورس آماده می‌کنند.

مجید نوروزی، معاون پذیرش شرکت بورس تهران، روز گذشته خبر از به صف شدن 45 شرکت برای عرضه اولیه داد و گفت که سایر شرکت‌های متقاضی پذیرش در بورس هم می‌توانند با همکاری مشاوران پذیرش، شرایط حضورشان را در بازار سرمایه فراهم کنند. در همین‌حال برخی دیگر از شرکت‌ها نیز در پروسه پذیرش فرابورس قرار دارند و بزودی عرضه اولیه می‌شوند.

با این حجم از عرضه اولیه شرکت‌ها در بازارهای سهام تهران، موضوعی که برخی از تحلیلگران و فعالان بورس نسبت به آن هشدار داده‌اند، کاهش نقدینگی است. باتوجه به خروج بخش زیادی از نقدینگی حقیقی در ماه‌های گذشته، عرضه اولیه‌های جدید هم با استقبال کمتری مواجه شده‌اند و در صورت نداشتن برنامه‌ریزی مناسب برای ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه، چالش جدیدی پیش روی بورس خواهد بود، مگر این‌که مدیران و متولیان بازار، این چالش را به فرصتی برای تعمیق بازار سهام تبدیل کنند.

تهیه و تنظیم: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها