کد خبر 111995

بااقتصاد بررسی می‌کند

روغن موتور از آن دسته کالاهایی است که به‌رغم تعیین نرخ رسمی از سوی مراجع دولتی، در بازار با قیمت‌های مختلف به فروش می‌رسد. هم‌زمان با جریان افزایش نرخ محصولات در سال 1400 که از اواخر فروردین آغاز شد و در هفته‌های پایانی فعالیت دولت دوازدهم شدت گرفته است، خبرهایی مبنی بر رشد بیش از 40 درصدی روغن موتور منتشر می‌شد اما شرکت‌های تولیدکننده آن را رد می‌کردند. حتی در مقطعی، مدیرعامل یکی از شرکت‌های روانکار بورسی نیز اعلام کرده بود که قیمت انواع روغن موتور به‌ویژه از نوع دیزلی نه‌تنها افزایش نمی‌یابد بلکه با کاهش قیمت مواجه می‌شود.

باتوجه به مطلب فوق، در بازه زمانی حدود 4 ماهه اما بازار مصرف روغن موتور مطابق نوسان نرخ دلار و به طور غیر رسمی رشد قیمت را لحاظ می‌کرد تا این‌که ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت، در تاریخ پنجم تیرماه به افزایش نرخ روغن موتور رسمیت دادند هرچند زمان اعلام آن را به هفته آخر تیرماه موکول کردند! حالا اگر همان میزان افزایش رسمی 10 درصدی نرخ روغن موتور را برای شرکت‌های نفت و تولیدکننده روانکار حاضر در بورس اجرا شود، تاثیر بسیار مثبتی روی سودآوری این شرکت‌ها در عملکرد فصلی و سالانه می‌گذارد.

چهار شرکت نفت بهران، پارس، سپاهان و ایرانول، بزرگ‌ترین تولیدکنندگان روانکار هستند که در بازار سرمایه حضور دارند. بر اساس آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت در سال 99 این چهار شرکتی روانکار بورسی، 514 میلیون لیتر انواع روغن موتور بنزینی و دیزلی تولید کردند. شبهرن، شسپا، شنفت و شرانل، در سال گذشته زیر تاثیر افزایش نرخ دلار و نرخ فروش بالا درآمد بیش از 19 هزار میلیاردی را در 11 ماه رقم زدند. شبهرن با اختصاص 42 درصد، در صدر تولیدکنندگان روغن موتور ایستاد و پس از آن شسپا با 22 درصد، شرانل با 19 درصد و شنفت با 17 درصد در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند. البته میزان فروش روانکاران در سال گذشته نسبت به سال 98 با کاهش مواجه شد که به دلیل کاهش فروش 32 درصدی شرانل رقم خورد.

با نگاهی به عملکرد روانکاران در بهار 1400، شسپا توانست در سه ماهه نخست امسال، 34 درصد از سهم بازار را در فروش روغن موتور با کسب 1820 میلیارد تومان به خود اختصاص دهد. این شرکت در خردادماه 765 میلیارد تومان فروش را ثبت کرد که نسبت به اردیبهشت‌ماه، حاکی از رشد 9 درصدی است.

برای شنفت، دیگر روانکار بورسی نیز فروش 3 ماهه بهار 1400 به حدود 1500 میلیارد تومان رسید که رشد 197 درصدی را نسبت به بهار 99 ثبت کرد. میزان فروش این شرکت در اردیبهشت ماه 407 میلیارد تومان و در خردادماه 614 میلیارد تومان رقم خورد.

شبهرن نیز در در دو ماه اردیبهشت و خرداد 1400 به ترتیب 701 و 765 میلیارد تومان فروش داشتند و مجموع فروش سه ماهه بهار این شرکت به بیش از 1820 میلیارد تومان رسید که نسبت به بهار سال گذشته به رشد 126 درصدی دست یافتند.

میانگین میانگین نرخ فروش روغن موتور بنزینی فروش داخل  در ٢ ماهه نخست ۲۰۶,۷۸۹ریال برای هر لیتر بوده که در خرداد به ۲۱۶,۵۳۹ ریال در هر لیتر افزایش یافته است.

از آن‌جایی‌که روغن موتور در لیست کالاهای صادراتی در بورس کالا قرار گرفته است و روی رینگ بین‌الملل این بورس معامله می‌شود، بخشی از افزایش فروش روانکاران در ماه‌های اخیر متاثر از این بازار بوده است. همچنین میانگین نرخ فروش روغن موتور دیزلی در دو ماهه نخست امسال 21 هزار و 204 تومان در هر لیتر بود که در خردادماه به 23 هزار و 301 تومان افزایش یافت. روغن موتور بنزینی نیز از قیمت 23 هزار و 947 تومان به 26 هزار و 14 تومان در لیتر رسید.

حالا با محاسبه افزایش دست‌کم 10 درصدی نرخ انواع روغن موتور و با توجه به میزان فروش داخلی و خارجی این محصولات، روانکاران بورسی سال پررونقی را پشت سر خواهند گذاشت و باید گزارش عملکرد مالی این شرکت‌ها را در ماه‌های آینده و همچنین گزارش سالانه بررسی کرد.

 

تهیه و تنظیم: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها