کد خبر 111487

سیمان یکی از کالاها و محصولاتی است که مشمول قیمت‌گذاری‌های دستوری دولت می‌شود و به روال سنتی، هر سال مصوبه افزایش نرخ را دریافت می‌کند. پس از ابلاغ مصوبه سالانه افزایش نرخ، گروه سیمانی‌های بورس نیز با استقبال سهامداران برای خرید سهم کارخانه‌های بزرگ سیمان مواجه می‌شوند. این روال دست‌کم تا سال گذشته به همین صورت در بازار سرمایه مرسوم و متداول بود اما در بهار 1400، رویه تغییر کرد.

 سهم‌های سیمانی که در سال 99، سوار بر موج هیجانی حقیقی‌های بازار سرمایه و صعود شارپی شاخص بورس، اوج گرفته و حتی سهم برخی از کارخانه‌های زیان‌ده سیمان نیز با رشد قیمت بالایی مواجه شده بودند، در دوران 8 ماهه رکود فرسایشی سال گذشته، افت شدیدی را تجربه کردند و به گفته برخی از تحلیلگران بازار، حباب قیمتی‌شان ترکید. بر همین اساس، مصوبه فروردین 1400 مبنی بر افزایش 63 درصدی قیمت سیمان و تعیین فرمول قیمت‌گذاری این محصول به تبعِ تغییر نرخ فولاد، که آغاز دور جدیدی از حذف قیمت‌گذاری‌های دستوری بود، هم نتوانست جذابیت چندانی برای سهم‌های سیمانی در بورس ایجاد کند.

دستورالعمل قیمت‌گذاری جدید سیمان با فرمول یک به 30 با تبعیت از نرخ فولاد، قیمت سیمان را امسال از هر پاکت 220 هزار تومان به 360 هراز تومان رساند. گرچه این میزان افزایش قیمت طی سه ماه گذشته برای گروه سیمان در بورس تهران، موفقیت چندانی ایجاد نکرد اما آثار آن را باید در نیمه دوم امسال و گزارش عملکرد فصلی یا پایان سال شرکت‌های سیمانی منتظر بود.

تا یک‌ماه آینده که کابینه دولت سیزدهم معرفی و مستقر خواهد شد، با مشخص شدن وزیر راه و شهرسازی، می‌توان رویکرد دولت آینده را در بخش ساخت مسکن که ارتباط تنگاتنگی با سیمان و فولاد دارد، ارزیابی و تحلیل کرد. باتوجه به تجربه نسبتا موفق دولت نهم و دهم در ساخت مسکن مهر، به‌نظر می‌رسد دولت جدید که علی نیکزاد، سردمدار ساخت مسکن مهر را حتما در کابینه خواهد داشت، توجه خاصی به این بخش خواهد شد. بنابراین نخستین مصوبه‌های دولت سیزدهم را باید مصوبه‌های عمرانی در بخش مسکن دانست. درچنین‌صورتی، ساخت و توسعه مسکن و زیرساخت‌های شهری و روستایی در دستورکار اصلی دولت قرار می‌گیرد و نیاز به تولید و تامین سیمان افزایش می‌یابد. باتوجه به حضور تولیدکنندگان بزرگ صنعت سیمان در بورس تهران، افزایش تولید، فروش و سودآوری این نمادها در نیمه دوم امسال و سال‌های آینده دور از انتظار نیست. حال باید دید که استقبال سرمایه‌گذاران از سهام سیمانی‌ها در بازار سرمایه چگونه خواهد بود، آیا افزایش 63 درصدی نرخ سیمان، ارزش خرید این سهم‌ها را خواهد داشت؟! باید منتظر معرفی کابینه دولت سیزدهم باشیم!

تهیه و تنظیم: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها