کد خبر 110932

در گفت و گو با یک کارشناس عنوان شد

احسان خاتونی داریان، مشاور سرمایه‌گذاری و تحلیلگر ارشد بورس، رویکرد بازار سرمایه به انتخاب ابراهیم رییسی به‌عنوان رییس جمهوری جدید را پیش و پس از انتخابات، مثبت ارزیابی می‌کند و می‌گوید: با انتخاب آقای رییسی، یکی از بزرگ‌ترین ابهام‌های سیاسی و اقتصادی برای بازار سرمایه -که تمایل بیش‌تری هم به انتخاب ایشان نشان داده بود- برطرف شده است. با یک‌سویی بیش‌تر حاکمیت و دولت جدید، به‌نظر می‌رسد بازارهای مالی نیز روند متعادل‌تری داشته باشند.

این تحلیلگر ارشد بورس، ادامه می‌دهد: در حال حاضر نتیجه برجام و انتخاب وزیر اقتصاد در دولت بعدی، دو موضوع مهم دیگری است که روند بازار را با نوسان مثبت یا منفی مواجه خواهد کرد. باتوجه به موضع‌گیری آقای رییسی نسبت به مذاکرات برجام و توافق در قالب تفاهم‌نامه و قرارداد که احتمال لغو یا خروج برای طرفین وجود نداشته باشد، به روند فرسایشی مذاکرات و تاثیر منفی آن بر بازارهای مالی نیز پایان داده می‌شود. در صورت رفع کامل تحریم‌ها که دولت جدید هم درپی دسترسی به آن است، شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی وارد کشور می‌شوند و شرکت‌های بزرگ بورسی از مزایای آن نفع می‌برند. بنابراین، رویکرد بازار سرمایه به ریاست جمهوری آقای رییسی مثبت است حتی در صورت توافق برجام!

به گفته خاتونی، فعلا تنها ترس و ابهام بازار سرمایه در دولت جدید، حضور احتمالی برخی افراد در راس وزارت اقتصاد است که همچنان بر طبل قیمت‌گذاری دستوری می‌کوبند و اعتقادی به بازار آزاد ندارند، اما با توجه به حرکت‌های اخیر و مثبت آقای رییسی برای نظرخواهی از اقتصاددانان و فعالان بزرگ بازار که با ایجاد یک سایت نظرسنجی در حال شکل‌گیری است، به‌نظر می‌رسد دولت بعدی خرد جمعی را در دستور کار دارد و بازارها نیز به آن واکنش مثبت نشان خواهند داد.

وی همچنین به ریزش شاخص بورس در معاملات امروز هم اشاره می‌کند و می‌گوید: دلیل اصلی افزایش عرضه سهام در معاملات امروز را باید در نزدیک شدن شاخص به محدوده مقاومتی 1.3 میلیون واحدی جست‌وجو کرد. همچنین گارد منفی نمادهای بانکی و خودرویی به‌عنوان لیدرهای بازار در مقابل روند فرسایشی و نه‌چندان مثبت برجام هم بی‌تاثیر نبود.

این مشاور سرمایه‌گذاری سهام، در ارزیابی از روند آتی بازار سرمایه، انتظار دارد که معاملات بازارهای سهام تا شهریورماه -که به روال سنتی با افزایش عرضه مواجه می‌شود- و همچنین با مشخص شدن کابینه دولت سیزدهم، مانند دو هفته گذشته به روند مثبت و متعادل ادامه دهد و رشد کند.

خاتونی به سخنان دیروز رییس سازمان بورس مبنی بر حذف تدریجی دامنه نوسان نیز اشاره و اظهار می‌کند: حذف تدریجی دامنه نوسان گرچه مخالفانی هم در بازار سرمایه دارد اما درصورت فراهم بودن شرایط مناسب، بازار را به سمت تحلیل‌محوری سوق می‌دهد و از ریزش‌های فرسایشی جلوگیری می‌کند. مجهز شدن بورس ایران به مکانیسم‌های پیشرفته کنترلی، دامنه ایستا، دامنه پویا و سیستم توقف خودکار، مانند بورس‌های کشورهای پیشرفته، شاید در کوتاه‌مدت و مقطعی به ضرر بازار سرمایه باشد اما آن را به بازارهای جهانی نزدیک‌تر می‌کند. البته مقدمات اجرای حذف دامنه نوسان هم باید فراهم شود و به‌نظر می‌رسد که اجرای سیستم معاملاتی جدید و بومی، این قابلیت را داراست.

 

ارسال نظر

تازه ها