کد خبر 110487

مرکز آمار ایران گزارش فصلی اقتصاد ایران در زمستان ۱۳۹۹ را در ۱۱ فصل تنظیم و منتشر کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از مرکز آمار ایران؛ این نشریه حاوی آخرین اطلاعات سالانه و فصلی اقتصاد کشور با تکیه بر اطلاعات فصلی می‌باشد که در ۱۱ فصل تنظیم شده است. اطلاعات این نشریه را نتایج طرح‌های آماری مرکز آمار ایران و اطلاعات ثبتی دستگاه‌های اجرایی تشکیل می‌دهد.

نسخه pdf نشریه و فایل اکسل نشریه مذکور نیز از طریق درگاه ملی آمار در دسترس عموم است.

در فصل زمستان ۱۳۹۹:

۱. محصول ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال ۱۳۹۰ در فصل زمستان ۱۳۹۹ به رقم ۱,۵۷۵,۳۴۳ میلیارد ریال بوده است. در این فصل رشد اقتصادی و رشد اقتصادی بدون نفت به ترتیب ۶،۸ و۳.۳ درصد بوده است.

۲. شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی کل کشور در فصل زمستان ۱۳۹۹ (بر مبنای سال ۱۳۹۵) رقم ۲۹۲،۲ بوده است که درصد تغییرات دوازده ماه منتهی به اسفند ماه ۱۳۹۹ نسبت به دوره مشابه قبل (نرخ تورم) ۳۶.۴ درصد بوده است.

۳. نرخ بیکاری جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر ۹،۷ درصد بوده است که نسبت به فصل پاییز ۱۳۹۹، ۰.۳ واحد افزایش داشته است.

۴. در فصل زمستان ۱۳۹۹ تعداد پروانه‌های ساختمانی صادر شده توسط شهرداری‌های کشور برابر ۵۲۳۷۱ فقره بوده است که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۱۲،۹ درصد افزایش داشته است. از این تعداد پروانه ۹۲.۲ درصد مربوط به احداث ساختمان و ۷.۸ درصد مربوط به افزایش بنا بوده است.

۵. جمع کل نقدینگی کشور به ۳۴۷۶۱،۷ هزار میلیارد ریال رسیده است که نسبت به پایان سال ۱۳۹۸، ۴۰.۶ درصد رشد داشته است.

۶. در پایان فصل زمستان ۱۳۹۹ شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با ۹،۱ درصد کاهش نسبت به فصل گذشته به ۱۳۰۷۷۰۷ واحد رسیده است.

۷. ارزش صادرات گمرکی ۹۸۰۶ میلیون دلار بوده است که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۲،۷ درصد افزایش داشته است. همچنین در این فصل ارزش واردات گمرکی ۱۱۹۲۸ میلیون دلار بوده است که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۰.۲ درصد افزایش داشته است.

۸. متوسط نرخ برابری دلار و یورو با ریال در بازار آزاد به ترتیب برابر ۲۴۵۳۶۴ و ۲۹۶,۵۰۴ ریال بوده است که نسبت به فصل قبل به ترتیب ۹،۷ و۷.۸ درصد کاهش داشته است.

ارسال نظر

تازه ها