کد خبر 110376

کارشناس بازار سرمایه:

کارشناس بازار سرمایه در رابطه با معایب مصوبه قبلی بورس کالا گفت: مصوبه قبلی در بورس کالا مانع صادرات توسط شرکت‌ها شده بود؛ که این موضوع باعث می‌شد، رقابت کمی در میان شرکت‌ها وجود داشته باشد و قیمت محصولات صادراتی، ۸۰ درصد قیمت شرکت محاسبه شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، وحید کشمیری پور در خصوص تغییر فرمول محاسباتی و اعلام نرخ پایه در بورس اظهار کرد: در گذشته ۸۰ درصد قیمت محصولات صادراتی را برای قیمت پایه در نظر می‌گرفتند و در نرخ دلار نیمایی ضرب می‌کردند، ولی در حال حاضر این فرمول محاسبه و اعلام نرخ پایه در بورس کالا، به ضرب نرخ دلار نیمایی در قیمت‌های جهانی تغییر کرده است.

کارشناس بازار سرمایه در رابطه با معایب مصوبه قبلی بورس کالا گفت: مصوبه قبلی در بورس کالا مانع صادرات توسط شرکت‌ها شده بود؛ که این موضوع باعث می‌شد، رقابت کمی در میان شرکت‌ها وجود داشته باشد و قیمت محصولات صادراتی، ۸۰ درصد قیمت شرکت محاسبه شود.

او بیان کرد: علاوه بر آن سبب ایجاد رانت و ایجاد ۲۰ درصد حاشیه سود برای افرادی که از آن شرکت خرید می‌کردند، می‌شد، اما با مصوبه جدید این قضیه برداشته می‌شود و با اخذ این مصوبه سود به شرکت‌ها و در جیب سهامداران شرکت‌ها باز می‌گردد و در این صورت، وضعیت سهامداران شرکت بهتر می‌شود. علاوه بر آن سودآوری شرکت‌های فلزی بهتر می‌شود و در کل روی کلیت بازار سرمایه اثر مثبت می‌گذارد و همین طور، چهارشنبه با آمدن این خبر کلیت بازار سرمایه هم مثبت شد.

کشمیری پور در پایان اظهار کرد: انتظاری که فعالان بازار سرمایه دارند، حذف قیمت گذاری دستوری است و باید کالا‌ها به صورت عادلانه در بورس کالا فروخته شوند که این سبب تنظیم بازار سرمایه به صورت اتوماتیک می‌شود و همین طور شرکت‌ها سودی که می‌سازند به شرکت‌ها و سهامداران باز می‌گردد و در جیب افراد سودجو نمی‌رود؛ و علاوه بر آن نرخ شرکت‌ها با نرخ شرکت‌های جهانی هماهنگ می‌شود و در کل سبب پویایی بازار می‌شود./باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

تازه ها