کد خبر 109376

بااقتصاد گزارش می‌دهد

گزارش بازار/ دوشنبه 17 خرداد 1400 بازار سرمایه در میانه هیاهوها و مناظره‌های انتخاباتی و سیاسی، نیمه دوم خردادماه را هم با روند صعودی آغاز کرده و پس از تعطیلات چهار روزه، مسیر سبز هفته گذشته را ادامه داده است. شاخص کل پس از رشد 8586 واحدی به رقم یک میلیون و 157 هزار واحد رسید و شاخص‌ هم‌وزن نیز با 1791 واحد صعود، روی پله 383 هزار و 828 واحد ایستاد. هرچند بازار فرابورس با معاملات منفی بیش‌تری همراه بود اما با حمایت نمادهای بزرگی مانند ذوب و زاگرس، صعود کم‌رمق 16 واحدی را ثبت کرد تا از قافله سبز شاخص‌های دیگر بازار عقب نماند.

فولاد، تاپیکو و شپدیس، شاخص‌سازان اصلی بورس تهران

به گزارش بااقتصاد، امروز دوشنبه 17 خردادماه، روند معاملات بازارهای سهام تهران در یک فرایند افزایشی ناشی از صعودهای قدرتمند در هفته گذشته، افزایش نرخ محصولات دارویی، شوینده‌ها و شکر، ورود سیمان وتایر به بورس کالا و حذف قیمت‌گذاری دستوری، کاهش نرخ بهره بین بانکی به 18.4 درصد، رشد قیمت‌های جهانی کامودیتی‌ها و غیره، قرار گرفت. نمادهای شاخص‌ساز و بزرگ مانند فولاد، تاپیکو، شپدیس، خودرو، شپنا و نوری، به‌عنوان لیدر بورس تهران لقب گرفتند و حدود 4000 واحد در افزایش 8000 واحدی شاخص کل نقش ایفا کردند.

تغییر مسیر حقیقی‌ها در دقایق پایانی بازار و حضور در سمت خرید

امروز همچنین، 142 نماد، رشد بیش از 3 درصدی را رقم زدند و با افزایش قیمت، معاملات‌شان را به پایان رساندند. در مقابل، 229 نماد هم اُفت بیش از 3 درصدی را رقم زدند که بیش‌تر ناشی از تداوم حضور حقیقی‌ها در صف‌های فروش و تردید آنها برای ورود به صف‌های خرید سهام بود، روندی که در دقایق پایانی بازار تغییر کرد و حقیقی‌ها را به سمت تقاضا کشاند.

رفتار بازارهای سهام تهران تا پایان انتخابات چگونه خواهد بود؟

باتوجه به روند شاخص کل بورس، از هفته دوم خردادماه که به سمت صعود خیز برداشته و در برخی از روزهای معاملاتی، رشد چشمگیری را ثبت کرده است، همچنین شروع مثبت در نیمه دوم خرداد، نشان می‌دهد که روند کلی بازار تا آخر این ماه و پایان انتخابات ریاست جمهوری، در همین مدار باقی خواهد ماند.

پیش‌بینی واکنش سهامداران به بی‌اعتنایی کاندیداهای ریاست جمهوری!

در تیرماه هم باید منتظر واکنش بازارهای سهام به نتیجه انتخابات و اعلام رییس جمهوری جدید، بود. هرچند کاندیداها در اوج مناظره‌ها و رقابت‌های انتخاباتی، نیم‌نگاهی هم به بازار سرمایه ندارند و بجز یکی از کاندیداها که تنها به موضوع تخلف‌ حقوقی‌ها از بورس در سال گذشته اشاره می‌کند درحالی‌که برنامه مدونی برای آینده بازار سرمایه ارایه نمی‌دهد، حالا باید دید که سهامداران حقیقی با ظرفیت 50 میلیونی در روز رای‌گیری چگونه رفتار خواهند کرد!

نمای پایانی معاملات بورس اوراق بهادار تهران، روز دوشنبه‌‌ 17 خرداد 1400

مجموع ارزش معاملات بازارهای سهام تهران امروز به بیش از 12 هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به ماه‌‌های گذشته رشد بیش از دوبرابری را رقم زده و نشان می‌دهد که بازار در حال بازگشت به مسیر قبلی و صعودی است و قدرت نقدشوندگی خود را بازپس می‌گیرد. ارزش معاملات بورس تهران با یک میلیون سهم معامله شده، حدود 4700 میلیارد تومان و ارزش معاملات فرابورس با 1300 میلیارد تومان برگ سهم، بیش از 7800 میلیارد تومان ثبت شد.

ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس هم به 3105 میلیارد تومان رسید و حدود ۱۰۵میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت از افراد حقوقی به حقیقی انجام شد. ارزش کل صف‌های فروش نیز بیش از 3600 میلیارد تومان رقم خورد و گروه محصولات غذایی، خودرو و فلزات اساسی به ترتیب با ارزش معاملات 479، 297 و 282 میلیارد تومان، برترین صنایع بورسی از نظر حجم معاملات نیز بوده‌اند.

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,157,228.84 (8586.10افزایش)

شاخص کل هم‌وزن: 383.828.43 (1791.37افزایش)

ارزش معاملات: 4.683 میلیارد تومان

تعداد معاملات: یک میلیون سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر مثبت: فولاد، تاپیکو و شپدیس

بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 17.720.71 (16.08افزایش)

ارزش معاملات: 7,809 میلیارد تومان

حجم معاملات: 1.3میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر مثبت: ذوب، زاگرس و ومهان

گزارش: مولود غلامی

 

 

ارسال نظر

تازه ها