کد خبر 108976

بااقتصاد گزارش می‌دهد

گزارش بازار/ 10 خرداد 1400 پس از بازگشت دوباره بازار سرمایه به مسیر صعودی از ابتدای این هفته و عبور شاخص کل از میانه کانال 1.1 میلیونی، انتظار می‌رفت متولیان بازار برنامه‌ای برای تداوم این روند و همچنین جلب اعتماد سهامداران حقیقی که همچنان در سایه ترس و هیجان، صف‌های فروش را ترک نکرده‌اند، ارایه دهند اما با سکوت آنها و رهاشدگی بازار، جو منفی دوباره بر روند معاملات حاکم شد و شاخص کل با فشار عرضه حقیقی‌ها بیش از 10 هزار واحد سقوط کرد و به رقم یک‌میلیون و 145 هزار واحد عقب نشست.

رقابت تنگاتنگ حقیقی‌ها و حقوقی‌ها در سمت عرضه و تقاضا

به گزارش بااقتصاد، امروز دوشنبه، 10 خردادماه، معاملات بازارهای سهام تهران در روند منفی آغاز شد و رقابت فروشندگان حقیقی و خریداران حقوقی، به این روند دامن زد و تمامی شاخص‌ها ریزش کردند. در جریان دادوستدهای منفی، شاخص کل هم‌وزن بیش از 2535 واحد فروریخت و در پله 382 هزار و 996 متوقف شد. شاخص کل فرابورس نیز در مسیر سقوط، 117 واحد ریزش کرد و روی رقم 17 هزار و 724 واحد ایستاد.

شپنا، تک نماد سبز در میان بزرگان سرخ‌پوش بورس

منفی‌سازان اصلی بورس تهران امروز فملی، فولاد، وبملت، شستا، تاپیکو و خودرو بودند درحالی‌که شپنا به نمایندگی از گروه پالایشی‌ها با افزایش تقاضا مواجه شد و تک نماد سبز بورس تهران در میان بزرگان قرمزپوش، نام گرفت. نمادهای غصینو، هرمز، شگویا، سمگا، کگهر و وهور نیز بیش‌ترین میزان منفی‌سازی فرابورس را به نام خود رقم زدند و بپاس تنها نماد سبز در جمع این شاخص‌سازان بود.

نوار سبز بورس با قیچی کامودیتی‌ها پاره شد

فشار فروش سهامداران خُرد در نمادهای کامودیتی‌محور که هم با افزایش قیمت‌های جهانی مواجهند و هم سودسازی‌های مناسبی را در گزارش عملکرد سالانه ثبت کرده‌اند، کمی دور از انتظار بود و نوار صعود شارپی روزهای گذشته بازارهای سهام را پاره کرد. در این میان، سهم‌های کوچک نیز از عرضه‌های امروز بی‌نصیب نماندند و در کنار سهم‌های شاخص‌ساز، ریزش کردند.

بازار سرمایه در انتظار تزریق منابع دلاری

سه‌شنبه و چهارشنبه (فردا و پس‌فردا)، دو روز آخر معاملاتی هفته دوم خردادماه، بازار سرمایه شاهد تزریق 200 میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی خواهد بود. البته با برکناری رییس کل بانک مرکزی و دعواهای انتخاباتی که این‌روزها به اوج رسیده است، احتمال دارد واریز این مبلغ به هفته آینده موکول شود و باید منتظر تصمیم دولت و همچنین واکنش بازار بود.

کاهش 10 درصدی صف‌های خرید

با شدت گرفتن عرضه‌ها در معاملات امروز بازارهای سهام تهران، ارزش صف‌های خرید نسبت به روز گذشته با کاهش 10 درصدی مواجه شد و به رقم 365 میلیارد تومان تنزل یافت. درمقابل، ارزش صف‌های فروش به بیش از 3054 میلیارد تومان رسید.

به‌این‌ترتیب، حقیقی‌های فروشنده، بالاترین میزان نقل‌وانتقال را در نمادهای وتجارت، غصینو و وبملت به حقوقی‌ها انجام دادند و سهم‌های وصندوق، شپنا و اپال را به پرتفوهای‌شان افزودند.

379 نماد با معاملات منفی

در پایان معاملات امروز بورس و فرابورس، گروه‌های فراورده‌های نفتی، فلزات اساسی و بانک‌ها به‌ترتیب با 505، 322 و 253 میلیارد تومان، بالاترین میزان ارزش و حجم معاملات را به خود اختصاص دادند. 38 نماد، معادل 3 درصد، با رشد قیمت مواجه شدند درحالی‌که بیش از 379 نماد، اُفت 3 درصدی را شاهد بودند.

نمای پایانی معاملات بورس اوراق بهادار تهران، روز دوشنبه‌‌ 10 خرداد 1400

هرچند روند منفی بر معاملات امروز در بازارهای سهام تهران حاکم بود اما ارزش معاملات نسبت به روز گذشته کاهش نیافت و بیش از 10 هزار میلیارد تومان رقم خورد. بورس تهران 4200 میلیارد تومان از این میزان را به خود اختصاص داد و برای فرابورس هم ارزش معاملاتی 6100 میلیارد تومانی به ثبت رسید.  

ارزش معاملات خُرد در بورس و فرابورس 3245 میلیارد تومان بود و خالص تغییر مالکیت از حقیقی‌ها به سهامداران عمده بیش از 550 میلیارد تومان رقم خورد.

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,145,970.60 (10963.10-)

شاخص کل هم‌وزن: 382.996.17 (2535.25-)

ارزش معاملات: 4.237 میلیارد تومان

تعداد معاملات: 490 هزار سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر منفی: فملی، فولاد و وبملت

بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 17.724.16 (117.33-)

ارزش معاملات: 6,105 میلیارد تومان

حجم معاملات: 1.1میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر منفی: غصینو، هرمز و شگویا

گزارش: مولود غلامی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها