کد خبر 108926

با ابلاغ مصوبه اصلاح ضوابط بازار برق ایران

وزیر نیرو مصوبه اصلاح ضوابط بازار برق ایران را ابلاغ کرد که طی ان صنایع بالای 5 مگاوات برق مورد نیاز خود را از بورس تامین خواهند کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، «رضا اردکانیان» امروز مصوبه هیات تنظیم بازار برق (صورتجلسه شماره ۳۴۸) در خصوص اصلاح ضوابط بازار برق ایران را مورد تایید قرار داده و برای اجرا به شرکت‌های زیرمجموعه ابلاغ کرد.
 تعیین نرخ سوخت مبنای سقف بازار، تعیین سقف جدید قیمت بازار متعادل ساز برق (بازار عمده فروشی) و تعیین مقرراتی به منظور حفظ تعادل عرضه و تقاضای برق در بورس انرژی از مهمترین موضوع‌های این مصوبه است.

به گزارش ایرنا، اردیبهشت ماه امسال سخنگوی صنعت برق گفت: طبق مصوبه سال گذشته هیات وزیران، صنایع بالای ۵ مگاوات از امروز می‌توانند برق موردنیاز خود را از طریق بورس انرژی خریداری کنند.

«مصطفی رجبی مشهدی»   افزود: هیات وزیران ۲۰ مهرماه پارسال مصوب کرده بود صنایع بالای ۵ مگاوات بتوانند انرژی برق مورد نیاز خود را از طریق بازار بورس و معاملات دوجانبه خریداری کنند.

وی هدف این مصوبه را کاهش و به حداقل رساندن نقش دولت در تعیین قیمت عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: به این ترتیب امکان رقابت فراهم خواهد شدو قیمت در بازار رقابتی شکل می گیرد.

معاون برنامه ریزی اقتصادی شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران ادامه داد: درحال حاضر شرکت توانیر تنها خریدار انحصاری برق است که آن را با تعرفه های تکلیفی به صنایع واگذار می کند.

رجبی مشهدی گفت: اکنون و با این مصوبه صنایع بالای ۵ مگاوات در یک بازار رقابتی، برق مورد نیاز خود را از بورس و یا قراردادهای دوجانبه خریداری خواهند کرد.

 

ارسال نظر

تازه ها