کد خبر 108593

بااقتصاد گزارش می‌دهد

گزارش بازار/ سه‌شنبه 4 خرداد 1400 بازار سهام تهران که هفته نخست خردادماه را با ریزش‌های سنگین آغاز کرده بود، امروز بیش از 9000 واحد مثبت دشت کرد و دوباره به کانال حمایتی 1.1 میلیونی بازگشت. بسیاری از تحلیلگران و فعالان بازار سرمایه، صعود امروز را واکنش مثبت بورس به خبرهای انتخاباتی ریاست‌جمهوری و تایید صلاحیت برخی از چهره‌های سیاسی نام‌آشنا ارزیابی می‌کنند.

مسیر متفاوت شاخص هم‌وزن از شاخص کل

به گزارش بااقتصاد، امروز سه‌شنبه 4 خردادماه، معاملات بازارهای سهام تهران در تایم پیش‌گشایش در فاز مثبت و با ثبت تقاضا برای برخی نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز آغاز شد. این روند در تایم معاملات نیز ادامه یافت و تقابل صف‌های خرید و فروش سهام در بازار امروز به صعود 9747 واحدی، معادل حدود یک درصدی شاخص کل منجر شد، اما شاخص کل هم‌وزن همچنان با حضور حقیقی‌ها در صف فروش، منفی ماند و 384 واحد دیگر اُفت کرد. شاخص فرابورس نیز در مسیر صعودی به 76 واحد مثبت رضایت داد.

بپاس با بالاترین اثر منفی در بازار فرابورس

شاخص‌سازان اصلی امروز در بورس تهران نمادهای بزرگ فارس، فملی، شپنا، شستا، شبندر و نوری بودند و در بازار فرابورس نیز نمادهای میدکو، آریا، هرمز، زاگرس، ذوب و شگویا مثبت‌سازان اصلی لقب گرفتند. معاملات بپاس اما برخلاف مسیر مثبت اخیر، امروز منفی رقم خورد و 64 واحد منفی به شاخص کل تحمیل کرد.

نمادهای تازه وارد فرابورس در لیست پرتراکنش‌ها

منفی‌سازان اصلی بورس تهران هم در معاملات امروز به نام نمادهای وپاسار، رمپنا و وسخوز ثبت شد و در فرابورس بعد از بپاس،  کگهر و بگیلان بیش‌ترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشتند. پرتراکنش‌های بورس نیز به وبملت، اپال و برکت رسید و برای فرابورس هم فگستر و فتوسای تازه عرضه اولیه شده و وسپهر در صدر پرتراکنش‌ها ایستادند.

تقویت تقاضا با بازگشایی فولاد، خودرو و خساپا 

درهمین‌حال، بورس تهران امروز شاهد بازگشایی نمادهای شاخص‌سازی مانند فولاد، خودرو و خساپا بود که در تقویت تقاضا و صعود شاخص نقش‌آفرینی کردند و بازار را به روند صعودی برگرداندند.

محرک‌های صعود بازار سهام تهران در روزهای آینده

افزایش نرخ خودروسازان در بازارهای داخلی، صعود نرخ کامودیتی‌ها در بازارهای جهانی همزمان با خبرهای مثبت توافق برجامی، مشخص شدن نامزدهای نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری، همچنین تزریق منابع مالی وعده داده شده به بازار سرمایه در روزهای آینده، می‌توانند محرک‌هایی برای رشد بازار سرمایه در روزهای آینده باشند. اگر این روند تثبیت شود، صعود امروز را می‌توان نقطه عطف و بازگشت دوران آرامش به بازارهای سهام تهران دانست.

از سوی دیگر، خبرهایی مبنی بر آزادسازی قیمت‌گذاری خودرو، سیمان و همچنین صادرات فولادی‌ها، به گوش می‌رسد که بر عوامل صعود بازارهای سهام صحه می‌گذارند.

حقیقی‌ها را به صف خرید بازگردانید

حرکت صعودی و خلاف انتظار شاخص کل در معاملات امروز را باید به فال نیک گرفت و منتظر حمایت‌های تکنیکالی بازار و همچنین حمایت‌های قانونی حقوقی‌ها که در ماه‌های اخیر در نقش نوسان‌گیر ظاهر شده بودند، ماند. بازگرداندن حقیقی‌ها به صف‌های خرید نیز باید در دستور کار مدیران بازار قرار گیرد.

افزایش تعداد نمادهای مثبت در بازار سهام

بازارهای معاملاتی سهام امروز رشد بیش از 3 درصدی را برای 82 نماد و کاهش حدود 3 درصدی را برای 339 نماد به ثبت رساند که نسبت نمادهای مثبت امروز با افزایش همراه بود و در مقایسه به روزهای اخیر بیش از 4 برابر افزایش یافت. این موضوع، یک نکته مثبت دیگر برای معاملات امروز بود.

نمای پایانی معاملات بورس اوراق بهادار تهران، روز ‌سه‌شنبه‌ چهارم خرداد 1400

به‌رغم صعود حدود 10 هزار واحدی شاخص کل، ارزش معاملات در بازارهای سهام امروز چنگی به دل نزد و همچنان زیر 8 هزار میلیارد تومان بود، هرچند نسبت به روزهای اخیر کمی افزایش نشان داد. کل ارزش معاملات در بازارهای سهام تهران 7800 میلیارد تومان بود که 4200 میلیارد تومان به معاملات بورس و 3600 میلیارد تومان هم به معاملات فرابورس با محاسبه اوراق مرابحه دولت، اختصاص یافت.

ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس نیز به حدود 2560 میلیارد تومان رسید و بیش از ۲۹۰میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقیقی به حقوقی رقم خورد.

گروه‌های بانکی، فراورده‌های نفتی و خودرو به ترتیب با ارزش معاملات 422، 265 و 189 میلیارد تومانی، برترین صنایع لقب گرفتند و بالاترین حجم معاملات را نیز به خود اختصاص دادند.

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,105,445.77 (9748.42افزایش)

شاخص کل هم‌وزن: 382.836.39 (483.37-)

ارزش معاملات: 4.296 میلیارد تومان

تعداد معاملات: 447 هزار سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر مثبت: فارس، فملی و شپنا

بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 17.552.90 (76.25افزایش)

ارزش معاملات: 3,636 میلیارد تومان

حجم معاملات: 2.4 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر مثبت: میدکو، آریا و هرمز

گزارش: مولود غلامی

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها