کد خبر 108196

بااقتصاد گزارش می‌دهد

گزارش بازار/ سه‌شنبه 28 خرداد 1400: بازار سرمایه این‌روزها به ریزش شاخص و اُفت قیمت سهام کاملا عادت کرده و خو گرفته است، تاجایی‌که منفی‌های چهار رقمی هم چندان بد به‌نظر نمی‌رسد و دیگر واکنش‌برانگیز نیست. ارزش فروش سهام حدود 500 میلیارد تومانی حقیقی‌ها در بازار امروز و افزودن این سهم‌ها بر سبد حقوقی‌ها، بر تلخی ماجرا می‌افزاید. تداوم وضع موجود در آخرین ماه از بهار 1400 هم پیش‌بینی می‌شود و به‌این‌ترتیب، بازارهای سهام تهران، خردادماه بسیاری متفاوتی را نسبت به سال گذشته تجربه خواهند کرد.

رشد 2000 واحدی شاخص و فرصت ریکاوری که از دست رفت

به گزارش بااقتصاد، روند معاملات منفی دیروز بر دادوستدهای امروز، سه‌شنبه 28 اردیبهشت‌ماه، نیز تاثیر گذاشت و پیش‌گشایش معاملات در مدار منفی آغاز شد اما با افزایش تقاضا برای گروه‌های فلزات اساسی و شیمیایی، پس از گذشت یک ساعت از تایم معاملات، شاخص کل بیش از 2000 واحد افزایش یافت. درحالی‌که با حمایت خوب حقوقی‌ها، امیدواری برای ریکاوری بازار در دو روز آخر دومین ماه سال بیش‌تر می‌شد اما فشار فروش حقیقی‌ها این آخرین فرصت اردیبهشتی را از بازار سرمایه سلب کرد.

تقابل خودرویی‌ها و بانک‌ها روی نوار قرمز و سبز تابلو

شاخص کل بورس در یک رفت و برگشت 2000 واحدی مثبت در نیمه نخست معاملات، به منفی 1100 واحدی در وقت پایانی رسید و روی رقم یک میلیون و 173 هزار واحدی ثابت ماند. تلاش شاخص‌سازان بزرگ بورس تهران برای مثبت نگهداشتن شاخص گرچه راه به جایی نبرد اما نمادهای فملی، کچاد، ومعادن، تاپیکو و فارس امروز هم با رنگ سبز روی تابلو نقش بستند. خودرو، وتجارت، اخابر، خساپا، وبصادر و حکشتی نیز منفی‌سازان اصلی شاخص کل بودند.

گام‌های لرزان شاخص هم‌وزن در کف کانال 400 هزار واحدی

امروز همچنین با خروج حدود 500 میلیارد تومانی حقیقی‌ها از بازار سهام، شاخص کل هم‌وزن در بورس تهران با حدود 3800 واحد ریزش، به کف کانال 400 هزار واحدی سقوط کرد و در انتهای کانال و روی رقم 402 هزار و 786 واحد ایستاد. در صورت تداوم روند ریزشی و گریز حقیقی‌ها از بازار سهام، ممکن است شاخص هم‌وزن نخستین روز معاملاتی خردادماه را در روز شنبه آینده در دامنه 300 هزار واحد آغاز کند!

تزریق 200 میلیون دلاری ورق را به نفع بورس برمی‌گرداند؟

ناگفته نماند که انتشار خبر تزریق 200 میلیون دلار دیگر از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار در هفته آینده ممکن است، ورق را برای بازار سهام در نخستین روز معاملاتی خرداد 1400 برگرداند و واکنش مثبت و مقطعی یکی دو روزه را درپی داشته باشد.

میدکو؛ حامی اصلی فرابورس

بازار فرابورس که هفته آخر اردیبهشت را با حمایت تمام قد میدکو در سمت خرید سپری می‌کند، امروز هم با معاملات مثبت و افزایش 44 واحدی این نماد بزرگ، همچنین نقل‌وانتقال سهام بپاس و غگیلا، بیش از 21 واحد صعود کرد و روی پله 17 هزار و 778 واحدی قرار گرفت. منفی‌سازان اصلی بازار فرابورس امروز شگویا، کگهر، مارون و چخزر بودند.

تاریخ انقضای کوتاه‌مدت فرامین 10 گانه بورسی!

با ادامه ریزش‌های بازار سهام از روز یکشنبه گذشته تاکنون، به‌نظر می‌رسد تاریخ تاثیر تغییر قوانین و دستورالعمل‌ها و همچنین فرامین 10 گانه سازمان بورس، منقضی شده و به‌سر آمده است. در همین‌حال، تاثیر اخبار سیاسی و برجامی هم بر بازار سهام و ارز و طلا نیز کاهش یافته و صعود نرخ دلار و ارز، در روزهای اخیر بر این موضوع مُهر تایید می‌زند.

تراکنش بالا، به برکت حذف دلار 4200 تومانی

نمادهای پرتراکنش در معاملات امروز بورس تهران، برکت، خودرو و خساپا بودند. برکت به دلیل انتشار اطلاعیه‌ای که دیروز منتشر شد و مبنی بر حذف ارز 4200 تومانی از واردات ملزومات دارویی بود، مورد استقبال معامله‌گران حقوقی قرار گرفت. نمادهای خودرویی نیز در مدار منفی، با تراکنش بالا معامله شدند.

پرتراکنش‌های بازار فرابورس هم امروز به نام نمادهای کزغال، فگستر تازه عرضه اولیه شده و کرمان رقم خورد. شگویا، پیزد، فروی و ذوب نیز در رده‌های بعدی پرتراکنش‌های فرابورس ایستادند.

افزایش ارزش معاملات خُرد نسبت به روز گذشته

به‌رغم خروج 498 میلیارد تومانی حقیقی‌ها از بازار سهام که بیش‌تر در نمادهای برکت، خساپا و وپاسار رقم خورد، ارزش معاملات خُرد اما با رشد 295 میلیارد تومانی نسبت به روز گذشته، به رقم 2595 میلیارد تومان رسید و کفه فروش را برای سهامداران خُرد سنگین‌تر کرد.

امروز هم رنگ قرمز بر تابلو معاملات فراگیر بود و بیش از سه‌چهارم نمادها در فاز منفی قرار داشتند و حدود 50 درصد از سهم‌ها هم در صف فروش ایستادند. در همین‌حال، حدود 11 سهم مثبت رقم خوردند اما در جریان قوی معاملات منفیِ بازار به‌چشم نیامدند.

نمای پایانی معاملات بورس اوراق بهادار تهران، روز ‌سه‌شنبه‌ 28 اردیبهشت 1400

کل ارزش معاملات در بازارهای سهام تهران، امروز بیش از 15 هزار و 600 میلیارد تومان با حجم معاملات حدود 6 هزار میلیارد تومان سهم ثبت شد. ارزش معاملات بورس تهران از این میزان، 3300 میلیارد تومان با جابجایی 4880 میلیارد تومان سهم و برای فرابورس بیش از 12 هزار و 650 میلیارد تومان با کمتر از یک‌میلیارد تومان برگ سهم رقم خورد.  

ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس هم به بیش از دو هزار و ۶۰۰میلیارد تومان رسید و 441میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت سهام از افراد حقیقی به حقوقی را درپی داشت.

گروه‌های خودرو، بانک و فلزات اساسی به ترتیب با ارزش معاملات 337، 282 و 246 میلیارد تومان، برترین صنایع بورسی لقب گرفتند.

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,173,528.52 (1131.20-)

شاخص کل هم‌وزن: 402.785.55 (3793.79-)

ارزش معاملات: 3.306 میلیارد تومان

حجم معاملات: 4.8 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر منفی: خودرو، وتجارت و اخابر

سه نماد با بیش‌ترین اثر مثبت: فملی، کچاد و ومعادن

بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 17.778.67 (21.42افزایش)

ارزش معاملات: 12,654 میلیارد تومان

حجم معاملات: 9.6 میلیون سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر مثبت: میدکو، بپاس و غگیلا

گزارش: مولود غلامی

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها