کد خبر 108005

علی اسلامی بیدگلی:

بیدگلی با بیان اینکه کاهش نرخ ارز، با خروج منابع از بازار سرمایه همراه نیست، گفت: اگر سرمایه گذاران بورسی نگاه میان مدت و بلند مدت داشته باشند، محتاطانه عمل کنند و به طور غیرمستقیم در بازارسرمایه، سرمایه گذاری کنند، زیانی متوجه آنها نیست.

علی اسلامی بیدگلی، در خصوص تاثیر نوسان نرخ ارز بر روند آتی بورس گفت: قیمت ارز در سال جاری روند افزایشی نخواهد داشت، اما معتقدم نباید در تحلیل هایمان قیمت های پایینتر از ۲۰ هزار تومان را برای سال جدید مورد محاسبه قرار دهیم.

علی اسلامی چشم انداز بازارسرمایه را منطقی و طبیعی عنوان کرد و با اشاره به اینکه در محدوده قیمتی ۱۸ تا ۲۰ هزار تومانی دلار، سهام بسیاری از شرکت های بورسی به لحاظ ارزش جایگزینی و همچنین سودآوری، همچنان ارزنده محسوب می‌شوند، گفت: در صورت گشایش روابط بین المللی، با کاهش نرخ ارز رو به رو می شویم، اما از طرف دیگر هزینه مبادلات کالا، خدمات و نقل و انتقال پول نیز کاهش پیدا می کند. در حال حاضر شرکت های پذیرفته شده در بورس برای جابجایی منابع یا تامین کالا ها و تجهیزات خود حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد هزینه‌ اضافی پرداخت می کنند که در صورت بهبود روابط خارجی و تسهیل نقل و انتقال پول و کالا، هزینه مازاد فعلی، به درآمد تبدیل می شود و بخشی از اثر کاهش احتمالی قیمت دلار بر قیمت سهام را پوشش می دهد. 

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه تعداد شرکت‌هایی که از گشایش روابط بین المللی منتفع می‌شوند اندک نیست، افزود: از طرف دیگر با رفع محدودیت های بین المللی ظرفیت های متنوع اقتصادی ایجاد می شود که این امر افزایش فروش و سودآوری شرکت های بورسی را به همراه دارد و این امر بخش دیگر اثر کاهش قیمت دلار بر درآمد شرکت ها را پوشش می دهد.

وی ادامه داد: همچنین شرکت های بزرگ که سهم بالایی از بازار دارند با فرض قیمت دلار ۱۸ تا ۲۰ هزار تومان (به طور میانگین) و قیمت جهانی کالا ها، به P/E های محدوده ۶ و ۷ می رسند که به لحاظ تاریخی عدد طبیعی بازار سرمایه ما است. 

اسلامی با بیان اینکه امروز بازارسرمایه نقش مهمی در اقتصاد کشور ایفا می کند و کاهش نرخ ارز، با خروج منابع از بازار سرمایه همراه نیست، افزود: اگر سرمایه گذاران بورسی نگاه میان مدت و بلند مدت داشته باشند، محتاطانه عمل کنند و به طور غیرمستقیم در بازارسرمایه، سرمایه گذاری کنند، زیانی متوجه آنها نیست./سنا

 

ارسال نظر

تازه ها