کد خبر 107968

بااقتصاد گزارش می‌دهد

گزارش بازار/ شنبه 25 اردیبهشت 1400 در نخستین روز از اجرای دوباره دامنه متقارن مثبت و منفی 5 درصدی معاملات و در شروع آخرین هفته اردیبهشت‌، شاخص کل پس از اُفت 1000 واحدی توانست با حمایت نمادهای بزرگ از گروه‌های فلزی، شیمیایی و پالایشی به مدار مثبت بازگردد و با 8 هزار واحد صعود، به رقم یکی میلیون و 190 هزار واحدی برسد اما در دقایق پایانی بازار، با کمی عقب‌نشینی به رشد 5500 واحدی رضایت داد و در نهایت روی رقم یک میلیون و 189 هزار واحدی ایستاد. در همین‌حال، شاخص هم‌وزن همچنان با صف‌نشینی حقیقی‌ها در سمت فروش، کاهشی بود اما شاخص فرابورس در فاز مثبت قرار گرفت.

 

تردید حقیقی‌ها برای ورود دوباره به معاملات مثبت

به گزارش بااقتصاد، امروز شنبه، 25 اردیبهشت‌ماه، معاملات بازارهای سهام تهران با نوسان‌های مثبت و منفی همراه شد و از زمان پیش‌گشایش و دقایق نخست شروع بازار، روند منفی حاکم بود اما سرانجام به بازگشت دامنه نوسان متقارن، کمی روی خوش نشان داد تا شاخص کل امروز هم با صعود همراه شود. همچنین سقوط حدود 3000 واحدی شاخص هم‌وزن نشان می‌دهد که حقیقی‌ها هنوز در اعتماد دوباره به بازار سهام مردد هستند.

نقش بورس در کارناوال‌های انتخاباتی 1400

یکی از مسایل مهمی که این‌‎روزها روی معاملات حقیقی‌ها حتی در روند مثبت بازار تاثیر منفی می‌گذارد، اخبار و موضوع‌های سیاسی و انتخاباتی است. بسیاری از فعالان حقیقی بازار سرمایه در بحبوحه کارزار انتخاباتی و تشکیل کارناوال‌های سیاسی، منتظر نهایی شدن لیست کاندیداها، شعارها و وعده‌های انتخاباتی و تایید نامزدها هستند. البته جایگاه نامزدها و وزن سیاسی آنها نیز اهمیت بالایی دارد، به‌ویژه نظرشان درباره بازار سرمایه و حمایت از آن در معاملات آتی بورس تاثیرگذار خواهد بود.

همان‌گونه که بسیاری از تحلیلگران و فعالان بازار سرمایه بر نقش ویژه و تاثیرگذاری بالای بورس در انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم صحه می‌گذارند، به‌نظر می‌رسد که جایگاه بازار سرمایه برای تعیین رییس‌جمهوری آینده، به اندازه تاثیر و نقش شعار برجام و مذاکرات هسته‌ای در دوره‌های پیشین ریاست جمهوری باشد و بورس و سهامداران، بازیگران اصلی انتخابات خردادماه باشند.

خرداد، ماهِ بازار سرمایه؟

بنابراین، تداوم صعود شاخص و روند کج‌دار و مریز حقوقی‌های بازار سهام در جمع کردن صف‌های فروش و همچنین تزریق منابع صندوق توسعه ملی به بازار سهام در همین بازه زمانی و دست‌کم در یک‌ماه آینده، برای بازار سرمایه دور از انتظار نیست. گام بعدی حاکمیت برای تحرک بیش‌تر در بازار سرمایه و موج‌سازی سیاسی و انتخاباتی، می‌تواند تسریع در بررسی تخلفات اخیر بازار سرمایه و حتی معرفی و محاکمه برخی از به‌اصطلاح اخلالگران بورس باشد!

ظرفیت بازار سرمایه در آنتخابات ریاست جمهوری

حضور 50 میلیون سهامدار ناراضی از عملکرد دولت کنونی و مطالبات عمومی آنها، می‌تواند بازار سرمایه ایران را به بهترین محل تبلیغاتی انتخابات ریاست جمهوری 1400 تبدیل کند و اگر کانون سهامداران حقیقی ایجاد می‌شد، بدون تردید، نامزد مورد حمایت بازار سرمایه، بر کرسی رییس‌جمهوری آینده ایران تکیه می‌زد. شاید کارشکنی‌هایی که تاکنون در این زمینه ایجاد شده است هم در نافرجامی تشکیل کانون سهامداران حقیقی بی‌تاثیر نباشد. با این تفاسیر هم خردادماه را باید ماهِ بورس و بازار سهام تهران دانست.

تداوم روند نزولی شاخص هم‌وزن در روزهای مثبت بازار

به‌هرروی، در روند معاملات نوسانی امروز بازارهای سهام تهران که با بازگشت دامنه نوسان متقارن همراه بود و مورد استقبال فعالان به‌ویژه حقوقی‌های بازار نیز مواجه شد، شاخص کل با رشد 5519 واحدی به عدد یک میلیون و 189 هزار واحدی و در یک قدمی کانال 1.2 میلیونی قرار گرفت. اگر شاخص کل هم‌وزن امروز هم‌راستا با شاخص کل حرکت صعودی را طی می‌کرد، رسیدن به کانال 1.2 میلیونی دور از دسترس نبود اما سقوط حدود 3000 واحدی شاخص هم‌وزن و روند نوسانی شاخص کل، این معادلات را بهم ریخت. شاخص کل فرابورس هم رشد چشمگیری نداشت و امروز با 60 واحد صعود به رقم 17 هزار و 553 هزار واحدی رسید.

مثبت‌سازان اصلی بورس تهران امروز هم نمادهای شاخص‌ساز کگل، کچاد، فملی، فارس، فولاد و شپنا بودند و منفی‌سازترین نماد بورس تهران هم وامید بود که به‌تنهایی بیش از 1400 واحد، شاخص کل را به زیر کشید. در بازار فرابورس هم توریل این نقش را بر عهده گرفت و با ثبت بیش از 36 واحد قرمزرنگ، منفی‌ساز بزرگ لقب گرفت. در سوی دیگر نیز میدکو، کگهر، هرمز، زاگرس، شگویا و وسپهر به رنگ سبز درآمدند.

اجرای دامنه نوسان متقارن به دستور ناظر بازار

هفته گذشته سازمان بورس اوراق بهادار با صدور اطلاعیه‌ای از بازگشت دامنه متقارن به معاملات بازار سرمایه در روز شنبه 25 اردیبهشت خبر داد و بر همین اساس، امروز این دستورالعمل اجرا شد. طبق این اطلاعیه، از امروز شنبه مورخ 25 / 2 / 1400 دامنه نوسان قیمت در تمامی نمادهای معاملاتی بازارهای بورس اوراق بهادار تهران به +/-۵ درصد و دامنه نوسان صندوق های قابل معامله به +/-۱۰ درصد تغییر کرد.

نمای پایانی معاملات بورس اوراق بهادار تهران، روز ‌شنبه‌ 25 اردیبهشت 1400

‌ مجموع ارزش معاملات امروز بازارهای سهام تهران با حجم 5200 میلیارد برگ سهم به بیش از 21 هزار میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات بورس تهران حدود 3900 میلیارد تومان با جابجایی حدود 4 هزار میلیارد برگ سهم و فرابورس نیز حدود 16 هزار میلیارد تومان با نقل و انتقال 1200 میلیارد برگ سهم ثبت شد.

ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس نیز به بیش از 2۸۸۵ میلیارد تومان رسید و بیش از ۱۰۰میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقیقی به حقوقی رقم خورد.

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,189,524.17 (5523.36افزایش)

شاخص کل هم‌وزن: 414.904.36 (2966.46-)

ارزش معاملات: 3.891 میلیارد تومان

حجم معاملات: 3.9 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر مثبت: کگل، کچاد و فملی

بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 17.553.77 (60.95افزایش)

ارزش معاملات: 15,927 میلیارد تومان

حجم معاملات: 1.2 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر مثبت: میدکو، کگهر و هرمز

گزارش: مولود غلامی

 

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها