کد خبر 107667

بااقتصاد گزارش می‌دهد

گزارش بازار/ دوشنبه 20 اردیبهشت 1400 سازمان بورس اوراق بهادار پس از گذشت نزدیک به 3 ماه از اجرای دامنه نوسان نامتقارن و بازی با اعداد و ارقام 2، 3، 4 و 6 حالا به این نتیجه درست رسیده است که دامنه را دوباره به تقارن برساند و این تصمیم درست از شنبه هفته آینده در معاملات بازار سهام اجرا خواهد شد. نخستین واکنش مثبت را به این تصمیم، گروه فلزات اساسی با حرکت دسته‌جمعی و پرچم سبزرنگ نشان دادند.

حجم مبنا هم تغییر کرد

به گزارش بااقتصاد، معاملات بازار سهام تهران امروز دوشنبه 20 اردیبهشت‌ماه، متاثر از تصمیم شب گذشته سازمان بورس مبنی بر حذف دامنه نامتقارن و اجرای دامنه مثبت و منفی 5 و همچنین تغییر حجم مبنا، در مدار مثبت قرار گرفت و به تعادل رسید. هرچند از زمان اجرای دامنه نامتقارن تاکنون بسیاری از فعالان و تحلیلگران بازار، آن را ناشیانه می‌دانستند و خواستار حذف آن شده بودند، اما متولیان بازار بر درستی تصمیم‌شان اصرار ورزیدند و حالا بدون هیچ توضیحی، دامنه را به سر جای اولش بازگرداندند!

حقیقی‌ها هنوز امیدوار نشده‌اند

به‌هرروی، بازار سرمایه و فعالان آن باید این تصمیم را به فال نیک بگیرند و نقطه عطفی برای بازگشت بورس به مدار متعادل و مثبت تلقی کنند، چنانچه امروز نیز گروه فلزات در واکنشی مثبت، شاخص کل را بیش از 5700 واحد ارتقا دادند و معاملات مثبت را جایگزین فاز منفی کردند. البته حقیقی‌های بازار هنوز امیدوار نشده‌اند و با حضور در صف‌های فروش، شاخص هم‌وزن را بیش از 1755 واحد با اُفت مواجه کردند.

حرکت نزولی شاخص هم‌وزن خلاف جهت شاخص کل

شاخص کل فرابورس نیز به تاسی از بورس تهران، مثبت شد و پتروشیمی‌ها و فلزات اساسی درصدر سبزپوشان این بازار بودند. به‌این‌ترتیب، شاخص کل با 5745 واحد صعود، به رقم یک میلیون 157 هزار واحدی رسید، شاخص هم‌وزن در مسیر خلاف جهت شاخص کل، با 1755 واحد منفی، به عدد 419 هزار و 63 واحد عقب‌نشینی کرد و شاخص کل فرابروس نیز با صعود 38 واحدی روی پله 17 هزار و 268 واحدی ایستاد.

فملی و فولاد شاخص‌سازان اصلی

در نخستین ساعت از شروع معاملات امروز بازار سهام، گروه فلزات در دامنه صفر تابلو صف‌های فروش را جمع کردند و به سمت دامنه مثبت تمایل نشان دادند. در صدر این گروه، فملی و فولاد قرار داشتند که بیش از 4500 واحد شاخص کل را ارتقا دادند. فخوز و ذوب نیز در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

شستا هم امروز با ثبت معاملات متعادل، حدود 1500 واحد بر شاخص کل تاثیر مثبت گذاشت و در کنار فارس، وغدیر و رمپنا، شاخص‌سازان اصلی امروز بودند. در گروه خودرویی‌ها نیز پس از مدت‌ها صف‌نشینی در سمت فروش، امروز تاحدودی این صف‌ها جمع شدند و معاملات روند نسبی خوبی را آغاز کردند. در میان بزرگان مثبت‌ساز بورس تهران، رمپنا، کلوند و خودرو بالاترین میزان تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشتند.

پتروشیمی‌ها هم خوش درخشیدند

در بازار فرابورس، نمادهای شاخص‌ساز آریا، ذوب، شگویا، دماوند و صبا جزو برترین‌های معاملات امروز بودند که از میان آنها ذوب، آریا، دماوند و شگویا در ردیف پرتراکنش‌ها قرار گرفتند. همچنین نمادهای پرتراکنش بورس تهران نیز خودرو، شپنا، فملی، خساپا، شستا و فولاد لقب گرفتند.

رشد ارزش صف‌های خرید در مقابل اُفت صف‌های فروش

ارزش صف‌های خرید در وقت پایانی معاملات امروز با افزایش 635 درصدی، به 103 میلیارد تومان رسید و ارزش صف‌های فروش نیز با 14 درصد کاهش، 3730 میلیارد تومان رقم خورد. یکی از نکات مثبت بازار امروز، کُند شدن جریان خروج پول حقیقی بود که به ۷۳ میلیارد تومان رسید.

 

مصوبه اجرای دامنه متقارن مثبت و منفی ۵ درصد

هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در جلسه عصر دیروز و با توجه به مصوبه شورای عالی بورس مبنی بر افزایش تدریجی وپیرو مطالعات صورت گرفته در خصوص متقارن‌سازی دامنه در همین مقطع و سپس افزایش تدریجی دامنه به صورت متقارن تصمیم گرفته است.

بر اساس این تصمیم، دامنه نوسان به جای +۶ و ۴-  به مثبت و منفی ۵  تغییر می‌یابد و در آینده نیز با رصد وضعیت بازار نسبت به افزایش دامنه اقدام خواهد شد.

همچنین در خصوص دامنه نوسان و حجم مبنا در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران، مقرر شد که از روز شنبه 25 اردیبهشت‌ماه، حداقل ارزش مبنا در حجم مبنا برای تمامی نمادهای معاملاتی سهام بورس اوراق بهادار تهران و بازار اول و دوم فرابورس ایران به ۱۵ میلیارد ریال تعیین شود. همچنین این مقدار برای بازار پایه تابلوهای زرد، نارنجی و قرمز به ترتیب ۱۰ میلیارد، ۵ میلیارد و ۳.۵ میلیارد تغییر می‌یابد.

نمای پایانی معاملات بورس اوراق بهادار تهران، روز ‌دوشنبه‌ 20 اردیبهشت 1400

مجموع ارزش معاملات امروز بازارهای سهام تهران، بیش از 16 هزار میلیارد تومان بود و سهم بورس تهران از این میزان ارزش معاملات، حدود 4500 میلیارد تومان با 9.1 میلیارد برگ سهم و فرابورس نیز با حدود 8 میلیون برگ سهم، رقم چشمگیر 12.5 هزار میلیارد تومان بود.

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,157,642.07 (5745.66افزایش)

شاخص کل هم‌وزن: 419.063.07 (1755.23-)

ارزش معاملات: 4.487 میلیارد تومان

حجم معاملات: 9.1 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر مثبت: فملی، فولاد و شستا

بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 17.268.15 (38.42افزایش)

ارزش معاملات: 12,487 میلیارد تومان

حجم معاملات: 7.7 میلیون سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر مثبت: آریا، ذوب و شگویا

گزارش: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها