کد خبر 107545

دامنه نامتقارن در مدت‌زمان کوتاهی باید اجرا می‌شد و حالا طولانی شدن این دستورالعمل، به بازار آسیب می‌زند، بنابراین اجرای دامنه نوسان مثبت و منفی 5 در شرایط کنونی مناسب است اما بازتر شدن دامنه هم می‌تواند به این وضعیت کمک کند.

مهدی رضایتی، تحلیلگر ارشد بازار سرمایه که از همان روزهای نخست اجرای دامنه نامتقارن، این اهرم را مقطعی و برای کوتاه‌مدت موثر می‌دانست، همچنان بر این نظر پای‌بند است و می‌گوید: دامنه نامتقارن را باید در مدت‌زمان کوتاهی اجرا می‌کردند و برای فکر کردن و تصمیم‌های حمایتی، زمان می‌خریدند. حالا طولانی شدن این دستورالعمل، به بازار آسیب می‌زند و از آنجایی که دامنه منفی نسبت به 6+ کوچک‌تر است، چسبندگی دامنه منفی به دامنه کوچک‌تر بیش‌تر می‌شود، بنابراین تثبیت معاملات در جوِ 6+ سخت‌تر است. به همین دلیل روند صعودی در بازار پایدار نیست و دامنه نامتقارن، جو منفی را در شرایط فعلی تشدید می‌کند.

این تحلیلگر ارشد بازار سهام، با اشاره به کاهش حجم و ارزش معاملات بورس، تصریح می‌کند: در همین‌حال بازار با کاهش نقدشوندگی هم مواجه است و ترکیب حجم مبنای بالا و دامنه کم، بسیاری از سهم‌ها را در صف فروش قفل می‌کند، چنانچه مشاهده می‌شود که بخش بزرگی از بازار به این مشکل دچار شده است. برای جلوگیری از ادامه این وضعیت، می‌توان دامنه نوسان قبلی را اجرا کرد. برای برخی سهم‌هایی که قفل شده‌اند نیز یا باید گره معاملاتی اجرا و یا دامنه باز شود تا به قیمت تعادلی برسند و معاملات بازار هم روانتر شود.

رضایتی به راهکار دیگری هم اشاره و اظهار می‌کند: به نظر می‌رسد، اجرای دامنه نوسان مثبت و منفی 5 هم در شرایط کنونی مناسب باشد اما بازتر شدن دامنه هم می‌تواند به این وضعیت کمک کند.

وی که مخالف آزادسازی کامل دامنه نوسان معاملات است، می‌گوید: نباید با آزاد کردن دامنه، بازار رها کرد. دامنه اگر بزرگ‌تر شود چسبندگی هم از بین می‌رود اما کامل باز شدن آن هم ممکن است آسیب‌های دیگری را به همراه داشته باشد و سرمایه‌ها را فراری دهد. بنابراین، فعلا اگر بازار به دامنه مثبت و منفی 5 بازگردد یا در همین دامنه روی 3 منفی و 3 مثبت متقارن شود، هم کارساز خواهد بود.

خبرنگار: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها