کد خبر 107181

تحلیلگر ارشد بازار سرمایه طی گفت و گویی با خبرنگار «بااقتصاد» گفت: برخلاف نظر برخی که معتقدند بازار سرمایه پس از احیای توافق هسته‌ای ریزش خواهد کرد، به باور من و با توجه به محدوده کنونی شاخص کل که در کانال 1.1 میلیونی و کف ارزندگی قرار دارد، این توافق تاثیر منفی بر بازار سهام نمی‌گذارد بلکه تاثیر مثبت بر برخی از صنایع که لیدر بازار هستند، می‌گذارد و می‌تواند بازار را به مسیر صعودی هدایت کند.

فرهاد جوانمردی، تحلیلگر ارشد بورس و بازارهای مالی

نظر فوق در صورتی می‌توانست درست باشد که شاخص در کانال 1.7 و یا 1.8 میلیونی قرار داشت و احتمال تاثیرپذیری منفی از مذاکرات برجام، بالا بود، در این‌صورت پیش‌بینی کاهش نرخ دلار قطعا روی شاخص در عددهای بالاتر تاثیر منفی می‌گذاشت. در حال حاضر، بیش‌ترِ وزن بازار سرمایه روی شرکت‌های صادرات‌محور قرار دارد که با کاهش نرخ دلار این شرکت‌ها هم عایدات ارزی‌شان در تبدیل به ریال کاهش می‌یابد. اما همان‌گونه که گفتم، فعلا شاخص ( و به تبع آن شرکت‌ها) در کف ارزندگی قرار دارد و با توجه به رشد فزاینده نقدینگی، کسری بودجه دولت، نیاز کشور به ارزهای نفتی در ماه‌های آینده و همچنین پیامدهای منفی اقتصادی شیوع ویروس کرونا، انتظار چندانی برای کاهش قیمت دلار حتی در سایه توافق احتمالی برجام نمی‌رود. بنابراین احتمال کاهش شدید نرخ دلار، پیش‌بینی قوی و منطقی نیست مگر این‌که دولت به سمت ارزپاشی برود که این راه‌کار هم موقتی خواهد بود.

با این تفاسیر و با نگاهی به شاخص‌های کلان اقتصادی، نرخ دلار نمی‌تواند کمتر از 20 هزار تومان باشد و کاهش نرخ دلار شاید در مقطع کوتاه و ناشی از جو روانی موجود باشد اما در آینده دوباره روند افزایشی البته با شیب کم را ادامه خواهد داد. به این موارد، تورم انتظاری را هم باید اضافه کنیم، بدون هیچ شک و دودلی، تورم بالایی را تا پایان سال خواهیم داشت که متاثر از رشد سرسام‌آور نقدینگی است. فراموش نکنیم که دارایی‌ها و منابع ارزی کشور در مقابل غول نقدینگی محدود است و رشد فزاینده و به دور از منطق اقتصادی آن، تورم را شدت می‌بخشد.

در بازار سرمایه هم اگر شاخص، در محدوده شاخص 1.7 تا 1.8 میلیون بود و برجام اتفاق می‌افتاد، ریزش بازار عادی به نظر می‌رسید چون بازار با مفروضات جدید دیگر ارزندگی نداشت اما در روزی که شاخص کل 1.1 میلیون است و بیش‌تر سهم‌های بازار سرمایه با دلار 19 تا 21 هزار تومان قیمت می‌خورند حتی در صورت احیای برجام هم ارزندگی‌شان را از دست نمی‌دهند.

این‌روزها بازار سرمایه با دو مساله مهم مواجه است؛ نخست موضوع پایان دولت و انتخابات ریاست جمهوری آینده -که هنوز شفاف نیست چه سیاست اقتصادی در پیش گرفته خواهد شد- و دوم این‌که باید مشخص شود در صورت احیای برجام کدام محدودیت‌ها لغو خواهد شد. شفاف نبودن این دو موضوع، بازار سرمایه را هم با ابهاماتی مواجه می‌کند. بنابراین، بازار سرمایه از یک‌سو  با ابهامات زیادی روبروست و از سوی دیگر نیز بی‌اعتمادی نقدینگی خُرد به ارزندگی بازار سرمایه، بازار را تهدید می‌کند. موضوعی که از نیمه دوم سال 99 تاکنون شاخص را با افت‌های پی‌درپی و زیادی مواجه کرده است. این ابهامات در بازار باعث شده نقدینگی خرد که سرمایه مولد بهبود بازار سرمایه و تقویت شاخص محسوب می‌شود، از دور خارج شود و دست به کاری نزند.

نتیجه این‌که احیای برجام، روی شاخصی که در کف ارزندگی قرار دارد، تاثیر منفی نمی‌گذارد و این بی‌اعتمادی نقدینگی خُرد است که شاخص را به زیر می‌کشاند. در این میان، نکته مثبت احیای برجام برای بازار سرمایه هم، رشد سهم‌های برخی گروه‌های لیدری مانند صنعت بانک و خودروست که روزهای بسیار خوبی را خواهند دید. امیدوارم با انتخاب دولت جدید و اخبار خوب حمایتی، همچنین با لیدری دو صنعت بانک و خودرو در پسابرجام، غبار بی‌اعتمادی از چهره بازار سرمایه زدوده شود و ریزش‌های شاخص فروکش کند و به روال عادی و صعودی برگردد.

مصاحبه و تنظیم: مولود غلامی

 

ارسال نظر

تازه ها