کد خبر 106831

طبق جدیدترین آمارهای منتشر شده از سوی انجمن تولیدکنندگان فولاد، میزان صادرات فولاد کشور در سال 99، حدود ۹ میلیون تن فولاد شامل فولاد میانی و محصولات فولادی بود که نسبت به سال ۱۳۹۸، یک میلیون و ۳۶۲ هزار تن کاهش داشت و افت ۱۳.۱ درصدی را ثبت کرد.

وضعیت صادرات فولاد در سال 99 و چشم‌انداز 1400

برای بررسی بهتر وضعیت صادرات فولاد در سال 99، به نظر می‌رسد، باید نیم‌نگاهی به میزان صادرات فولاد در سال 98 انداخت اما شرایط سیاسی و اقتصادی کشور در همین دو برهه کوتاه، کمی متفاوت است، بر همین اساس، نتایج حاصل از این مقایسه نیز با تفاوت‌هایی همراه خواهد بود.

طبق آمارهای رسمی و منتشر شده، مجموع صادرات فولاد ایران (فولاد میانی و محصولات فولادی) در سال ۹۸، به ۱۰ میلیون و ۳۶۳ هزار تن رسید که نسبت به سال 97، رشد بیش از ۲۲ درصدی را نشان می‌دهد. باتوجه به این میزان رشد صادراتی، بسیاری از فعالان اقتصادی، کارشناسان بازار و همچنین مسئولان مربوط، افزایش صادرات فولاد را برای سال 99 هم پیش‌بینی ‌می‌کردند اما شرایط سیاسی و اقتصادی کشور و همچنین وضعیت اقتصاد جهان متاثر از کروناویروس، به‌گونه‌ای دیگر رقم خورد و این معادلات را بهم ریخت.

کاهش صادرات فولاد متاثر از عوامل تحریم‌ها، کرونا و موانع داخلی

ایران در سال 99 از نظر سیاسی با شدیدترین تحریم‌های اقتصادی غرب مواجه شد که پیامدهای اقتصادی ناگواری را هم به همراه داشت و صنایع صادراتی، به‌ویژه صنعت فولاد با موانع صادراتی مواجه شدند. همچنین پاندمی کروناویروس در جهان نیز بر قیمت محصولات صنعتی و معدنی و میزان تقاضا تاثیر منفی گذاشت و مجموع این عوامل باعث شد تا پیش‌بینی اولیه برای افزایش صادرات فولاد در سال 99 محقق نشود.

در همین راستا و با توجه به مسایل فوق، انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، همان اوایل اردیبهشت 99 نامه‌ای به وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت ارسال کرد و نسبت به موانع خارجی و همچنین محدودیت‌های کرونایی که بازار صادرات فولاد را در سال 99 متاثر می‌کرد، هشدار داد. انجمن تولیدکنندگان فولاد، افزون بر شرایط نامساعد اقتصادی جهان در اوج اپیدمی کرونا و قیمت پایین محصولات فولادی در بازارهای جهانی، مقررات و دستورالعمل‌های محدودکننده و خلق‌الساعه را نیز از عوامل اصلی کاهش صادرات فولاد ایران در سال 99 اعلام و راهکارهایی را نیز ارایه کرد، اما وزارت صنعت با بی‌اعتنایی، برنامه‌ مدون و یا حتی مقطعی هم برای کاهش پیامدهای ناشی از تحریم و کرونا، ارایه نداد، چنانچه انتشار آمار صادرات فولاد در 2ماهه نخست سال 99 نشانگر کاهش بی‌سابقه صادرات فولاد ایران بود که مُهر تاییدی بر هشدار تولیدکنندگان می‌زد.

سال 99، سال دشوار فولادی‌ها

این وضعیت در نیمه دوم سال 99 هم تداوم یافت تا سال سخت و دشواری برای صنایع به‌ویژه صنایع صادرات‌محور رقم بخورد. به‌این‌ترتیب و بر اساس آمارهای رسمی، صادرات فولاد تنها در بهمن‌ماه 99 نسبت به بهمن 98 بیش از 14.7 درصد از نظر حجمی کاهش یافت و مجموع صادرات محصولات فولادی کشور در 10 ماهه سال 99 نیز بیش‌تر از 2 میلیون و 373 هزار تن نبود که نسبت به مدت مشابه سال 98، بیش از 20 درصد اُفت داشت.

گزارش صادراتی فولاد در سال 99

در همین حال، طبق جدیدترین آمارهای منتشر شده از سوی انجمن تولیدکنندگان فولاد، میزان صادرات فولاد کشور در سال 99، حدود ۹ میلیون تن فولاد شامل فولاد میانی و محصولات فولادی بود که نسبت به سال ۱۳۹۸، یک میلیون و ۳۶۲ هزار تن کاهش داشت و افت ۱۳.۱ درصدی را ثبت کرد.

در سال 99 همچنین، شش میلیون و ۱۶۲ هزار تن فولاد میانی از کشور صادر شد که نسبت به شش میلیون و ۹۰۸ هزار تن صادر شده در سال ۹۸،  کاهش ۱۱ درصدی را ثبت کرده است. همچنین سهم صادرات بیلت و بلوم از میزان صادرات فولاد میانی سال ۹۹، چهار میلیون و ۵۶۴ هزار تن و سهم صادرات اسلب، یک میلیون و ۵۹۸ هزار تن بود. صادرات بیلت و بلوم در سال 99 نسبت به سال 98، شش درصد کاهش یافت اما صادرات اسلب با کاهش شدید ۲۳ درصدی همراه بود.

در سال 99 کل صادرات محصولات فولادی کشور نیز دو میلیون و ۸۳۹ هزار تن بود که نسبت به سه میلیون و ۴۵۵ هزار تن صادر شده در سال ۹۸، کاهش ۱۸ درصدی را نشان می‌دهد.

از میان محصولات فولادی، سهم صادرات مقاطع طویل فولادی، دو میلیون و ۱۹۴ هزار تن بوده که در سال گذشته ۱۷ درصد کاهش داشته است. ضمن اینکه صادرات میلگرد که بیشترین سهم را از میان صادرات کل محصولات فولادی به خود اختصاص می‌دهد، در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۸ نیز ۱۸ درصد کاهش یافت و به میزان یک میلیون و ۸۳۵ هزار تن رسید.

صادرات مقاطع تخت فولادی نیز با کاهش ۲۰ درصدی از عدد ۸۰۵ هزارتن صادر شده در سال ۹۸ به ۶۴۵ هزار تن در سال ۹۹ نزول کرد. میزان صادرات آهن اسفنجی نیز در مجموع سال ۹۹ با افت ۱۱ درصدی نسبت به مجموع صادرات آن در سال ۹۸ که ۹۴۲ هزار تن بود به ۸۴۳ هزار تن رسید.

به‌رغم کاهش صادرات فولادسازان در سال گذشته اما برخی از شرکت‌ها در اسفندماه کمی متفاوت ظاهر شدند، چنانچه، فولاد مبارکه میزان صادرات خود را در اسفندماه گذشته به 851 هزار تن رساند که نسبت به مدت مشابه قبل 47درصد رشد نشان داد اما با محاسبه کاهش بیش از 7درصدی 11 ماهه سال گذشته، چشمگیر نبود.

وضعیت تولید فولاد در سال 99 چگونه بود؟

صنایع فولاد طی سال 99 درحالی که انواع محدودیت‌های صادراتی را پیش رو داشتند، رشد قابل توجه تولید را هم رقم زدند اما با رکود سنگین بازارهای داخلی و صادراتی مواجه شدند. در این میان کاهش صادرات مقاطع طویل فولادی، بیش‌تر از کاهش صادرات شمش فولادی بود، بنابراین، پیامدهای منفی آن به زنجیره تولید فولاد هم رسید.

طبق آمارهای منتشر شده از سوی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، به‌رغم کاهش صادرات، تولید فولاد از همان ابتدای سال گذشته رو به افزایش گذاشت و در سه ماهه نخست 99 تولید فولاد کشور به بیش از 7 میلیون و 135 هزار تن رسید که نسبت به مدت مشابه سال 98 رشد 3درصدی را درپی داشت. همچنین تولید مقاطع طویل فولادی نیز در بهار 99 نسبت به مدت مشابه قبل، رشد 4درصدی را ثبت کرد و به 2میلیون و 661 هزار تن رسید. در همین بازه زمانی، تولید ورق گرم نیز وضعیت مشابهی را ثبت کرد و با رشد یک درصدی به 2میلیون و 294 هزار تن رسید. ورق سرد هم یک درصد رشد نشان داد.

رکوردشکنی تولید فولاد میانی با 32 میلیون تن

با استناد بر آخرین آمارهای منتشر شده از سوی این انجمن، کل تولید فولاد میانی ایران در سال 99، بیش از 32 میلیون تن اعلام شد که رکورد جدیدی را به ثبت رساند. این میزان تولید فولاد در سال 99 نسبت به سال 98 بیش از 11 درصد رشد نشان داد و بیش از 3 میلیون تن به ذخیره فولادی کشور افزود.

طبق این آمار، بیش‌ترین میزان رشد تولید فولاد برای بخش محصولات نوردی، به‌ویژه میلگرد به ثبت رسید که افزایش 15 درصدی را با بیش از 1.2 میلیون تن رشد، نسبت به سال 98 نشان می‌دهد و به 9.5 میلیون تن رسید.

چشم‌انداز صادراتی فولاد در سال 1400

با توجه کاهش حجم صادرات فولاد در سال گذشته و انباشت ذخیره فولادی در کشور، همچنین گشایش‌های احتمالی سیاسی و اقتصادی آینده، می‌توان برای فولادسازان در سال 1400 روند مناسب‌تری را پیش‌بینی کرد.

بر اساس تازه‌ترین آمارهای انجمن جهانی فولاد (WSA) که فضای اقتصاد جهانی را با توجه به اقدامات سریع برای واکسیناسیون عمومی در کشورها علیه کروناویروس امیدوارکننده پیش‌بینی می‌کند، برای فولاد نیز در سال 2021 رشد 5.8 درصدی تقاضا نسبت به سال قبل، ترسیم شده است.

هرچند از نظر این مرجع بین‌المللی، رشد بیش از 9.1 درصدی تقاضای فولاد از سوی چین تا پایان سال میلادی جاری، سطح تقاضا و البته قیمت را در بازارهای جهانی افزایش می‌دهد اما این روند برای سال 2022 تداوم نخواهد داشت.

با این تفاسیر و با توجه به برخی مولفه‌های مهم ازجمله؛

-قرار گرفتن ایران در میان 10 فولادساز برتر جهان،

-افزایش حجم ذخایر فولادی کشور

-رشد بیش از 9 درصدی تقاضای چین برای فولاد،

-مذاکرات مثبت برجام و احتمال قوی برای توافق و گشایش‌های بانکی، مالی و اقتصادی،

-لغو تحریم‌های صادراتی و حمل و نقلی و برخی موارد دیگر، افزایش صادرات فولاد ایران در سال 1400 قابل دسترس است و به نظر می‌رسد شرکت‌های فولادی و زنجیره فولاد دوباره به روزهای اوج بازخواهند گشت.

تهیه و تنظیم: مولود غلامی

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها