کد خبر 106424

بااقتصاد گزارش می‌دهد

گزارش بازار/ چهارشنبه یکم اردیبهشت 1400 دستورالعمل تغییر دامنه نوسان نامتقارن قیمت سهام به مثبت 6 و منفی 3 از امروز به مدت یک‌ماه در بورس تهران و بازارهای اول، دوم فرابورس درحالی اجرا شد که به‌زعم وضع‌کنندگان و اجراکنندگان، شاید کمی از ترس و ترغیب سهامداران حقیقی برای خروج از بازار سرمایه بکاهد اما در عمل آنچه مشاهده شد، درست خلاف انتظار بود. امروز و با اجرای این قانون جدید، تمامی شاخص‌های بازار سهام تهران سقوط کردند و شاخص کل با 12527 واحد ریزش، در انتهای برزخ کانال 1.2 میلیونی مستاصل مانده است.

اردیبهشت هم بازار را سرخ کرد

به گزارش بااقتصاد، روند بازارهای معاملاتی امروز چهارشنبه یکم اردیبهشت‌ماه، کاملا ریزشی و منفی طی شد و درحالی‌که برخی عوامل رشد بازار ازجمله افزایش 40درصدی نرخ سیمان و تغییر دامنه نوسان نامتقارن، آماده بود و می‌توانست یک روز معاملاتی مثبت یا متعادل را در نخستین روز از اردیبهشت برای بازار سرمایه رقم بزند، اما این اتفاق نیفتاد و تابلو بورس یکپارچه سرخ شد.

تغییر مدیران و قوانین آب رفته را به جوی باز نمی‌گرداند

حالا و با این تغییر و تحولات چه در سطح مدیریتی و چه در سطح قوانین و دستورالعمل‌ها، بازار سرمایه نشان داده که هیچ کدام از این گزینه‌ها را برای رشد یا ریزش نیاز ندارد و تنها نقدینگی و البته تمایل و اعتماد صاحبان نقدینگی و سرمایه، تعیین‌کننده اصلی در روند معاملات است. به بیانی دیگر، تغییراتی این‌چنینی تنها زمان خریدن برای برخی‌هاست!

اُفت شدید ارزش معاملات خُرد و تسریع در خروج حقیقی‌ها

با این تفاسیر، معاملات امروز بازار سهام تهران از همان تایم پیش‌گشایش در فاز منفی و با افزایش عرضه در نمادهای بزرگ و کوچک آغاز شد و روند خروج حقیقی‌ها نسبت به روزهای گذشته شدت بیش‌تری گرفت و ارزش معاملات خُرد نیز با اُفت شدید مواجه شد.

نوسان نامتقارن جواب نداد، برنامه بعدی چیست؟

در ادامه معاملات امروز بازار، بیش از 93درصد از نمادها در مدار منفی قرار گرفتند و مقابل حدود 70 درصد از نمادها صف فروش تشکیل شد. در مقابل این هجوم عرضه سهام، تنها 2درصد از سهم‌ها به صف خرید رسیدند. با کاهش نسبی ارزش صف‌های خرید و فروش، دامنه نوسان نامتقارن هم به طنز بازار تبدیل شده و نتوانسته است تاثیر محسوسی بر صف‌های عرضه و تقاضا بگذارد. حالا باید از واضعان این قانون پرسید که آیا برنامه دیگری برای نوسانات منفی بازار سهام دارند؟

واکنش کاملا منفی بازار به افزایش نرخ 40درصدی سیمان

یکی از ابهام‌هایی که امروز بازار سهام با آن مواجه شد، بی‌توجهی و یا حتی واکنش کاملا منفی بازار به افزایش 40درصدی نرخ سیمان بود، موضوع مهمی که تصمیم‌سازان باید به آن توجه و در تصمیم‌های بعدی لحاظ کنند.

روز گذشته انجمن صنفی صنعت سیمان خبر از افزایش 40درصدی قیمت سیمان داد و سازمان بورس نیز با انتشار اطلاعیه‌ای موقتا نمادهای سیمانی را متوقف کرد اما در معاملات امروز دستور به بازگشایی بدون دامنه نوسان قیمتی آنها داد.

ریزش 50درصدی سیمانی‌ها در روز افزایش 40درصدی قیمت!

در چنین شرایطی بسیاری از فعالان بازار رشد و حتی جهش قیمت سهام سیمانی‌ها را برای معاملات امروز انتظار می‌کشیدند اما در اوج ناباوری و تعجب، بسیاری از نمادهای سیمانی بیش از 40 تا 50 درصد کاهش قیمت داشتند. این اتفاق نادر در بازار سرمایه، موجب شد که ناظر بازار دوباره رای به بسته شدن برخی از نمادهای سیمانی و بازگشایی آنها در زمان دیگری بدهد.

تسری اعتراض‌ سهامداران پایتخت به سایر شهرها، تلنگری برای ترمیم بازار

شاید ریزش‌های پی‌درپی و بیش از 9ماهه بورس تاکنون برای بسیاری از تصمیم‌گیران و مسئولان مربوط جدی گرفته نشده است و به پیامدهای آن بی‌توجهی می‌کردند اما حالا این اتفاق‌ها به همراه تجمع اعتراضی هر روزه سهامداران که حالا از تهران به سایر شهرها نیز تسری یافته است، باید تلنگر جدی برای حمایت واقعی و نه حرافی، از بازار سرمایه باشد تا اعتماد خدشه‌دار عمومی به بازار  سهام، کمی ترمیم یابد.

نمای پایانی معاملات بورس اوراق بهادار تهران، روز چهارشنبه‌ یکم اردیبهشت 1400

کل ارزش معاملات بازارهای سهام تهران در رکودی‌ترین روز معاملاتی، حدود 9 هزار و 500 میلیارد تومان با مجموع ارزش معاملات حدود 4هزار میلیارد تومانی بورس تهران و 5.4 هزار میلیارد تومانی فرابورس، رقم خورد. در این دو بازار بیش از 6500 میلیارد برگ سهام جابجا شد.

شاخص کل با 12527 واحد ریزش، در رقم یک میلیون و 207 هزار واحدی توقف کرد و شاخص کل هم‌وزن نیز با 1612 واحد اُفت به 430 هزار واحد رسید و در آستانه سقوط به کانال 420 هزار واحدی قرار دارد. شاخص کل فرابورس هم بیش از 55 واحد منفی را ثبت کرد و در رقم 17 هزار و 728 واحد ایستاد.

همچنین ارزش صف‌های خرید در معاملات پایانی امروز نسبت به روز گذشته 5 درصد کاهش یافت و به رقم ناچیز 48 میلیارد تومان رسید. ارزش صف‌های فروش اما با 8 درصد افزایش روی عدد 4 هزار و 194 میلیارد تومان ثبت شد.

بازار نقدی بورس:

شاخص کل بورس: 1,207,062.84 (12527.63-)

شاخص کل هم‌وزن: 430.071.09 (1612.77-)

ارزش معاملات: 3,901 میلیارد تومان

حجم معاملات: 5.5 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین اثر منفی: فارس، فولاد و فملی

بازار نقدی فرابورس:

شاخص کل: 17,728.49 (55.91-)

ارزش معاملات: 5,414 میلیارد تومان

حجم معاملات: 1.1 میلیارد سهم

سه نماد با بیش‌ترین تاثیر منفی: آریا، ذوب و شگویا

گزارش: مولود غلامی

 

 

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها